Крвта и водата

Член од
13 мај 2006
Мислења
78
Поени од реакции
1
Дедо ми е от Кумановско. Изселеник во бугарија от 1928 година. Татко ми и аз сме родени во Бугарија. Се чуствам бугарин. никој не ми плакја за пропаганда. Целата ми рода е во македонија. и ми е мака за Македонија. Зошто - не знам.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Ах Никос Никос... зар може да биде поочигледно?

Истапи сине... покажи кој си... не молчи. Јас не молчам, зошто би молчел ти? Биди Бугарин нема проблем... но биди голем и кажи... Ја сакам Македонија, горд сум дека потекнувам од таму... и ќе бидеме добри ја и ти. Ќе те поканам на жолта, ќе ти направам шопска... не е страшно да си Македонец... верувај ми...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
...I ne se obiduvaj da gi pravish ostanatite MAKEDONCI- vo Bugari samo poradi faktot deka ti se osekas taka, vazi?
 

paradigm

The one&only
Член од
11 јуни 2007
Мислења
379
Поени од реакции
5
Ах Никос Никос... зар може да биде поочигледно?

Истапи сине... покажи кој си... не молчи. Јас не молчам, зошто би молчел ти? Биди Бугарин нема проблем... но биди голем и кажи... Ја сакам Македонија, горд сум дека потекнувам од таму... и ќе бидеме добри ја и ти. Ќе те поканам на жолта, ќе ти направам шопска... не е страшно да си Македонец... верувај ми...
Eve i moita roda e ot Pehchevo bash do granica,sega jiveam v Sandanski,ama sam bulgarin.Bez da obijdam nikoi i kato uvazhavam sekoi i mu go priznavam pravoto da se nareche taka,kak shto se chuvstva.A Makedonia q nosa v srceto,vinagi e bila tam i ke si ima mesto tam za nea sekogash,vinagi mi e milo koga i da ida tamo,bi umrel za nea.A koga doidov tuka mi kazhaa oti sam tatarin :toe:
Inako i az piam jolta,samo ke kajesh koga i kade...
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Eve i moita roda e ot Pehchevo bash do granica,sega jiveam v Sandanski,ama sam bulgarin.Bez da obijdam nikoi i kato uvazhavam sekoi i mu go priznavam pravoto da se nareche taka,kak shto se chuvstva.A Makedonia q nosa v srceto,vinagi e bila tam i ke si ima mesto tam za nea sekogash,vinagi mi e milo koga i da ida tamo,bi umrel za nea.A koga doidov tuka mi kazhaa oti sam tatarin :toe:
Inako i az piam jolta,samo ke kajesh koga i kade...
Хехе, за жолта цел свет Македонија ќе се вика :)

Туку, на овој форум те нарекле Татар бидејќи има голема бугарска иницијатива најверојатно платена од високи владини структури да работи против Македонските интереси. А има една поговорка вели, “Покрај сувото и суровото гори“... ти си се произнел како бугар и те спалиле на кладата заедно со сите неранимајковци.
Туку кажи ми, кој те научил(бидејќи тоа се вметнува во свеста и потсвеста на едно дете) да бидеш бугарин. Кој ти го вдахнал бугарскиот дух, ако имаш потекло од Македонија. Кај нас сите се прво нешто друго па потоа Македонци. Особено ова важи за србите, тие никако кај себе да ја преовладаат Македонската страна. Кој е “виновен“ за ти да се чувствуваш Бугар?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
"Виновен" да сум бугарин е дедо ми со потекло од Костурско. "Виновен" е и неговиот дедо, коj избегал од теророт над вистинските патриоти од страна на грците. "Виновна" е и ВМОРО, коjа побунила народот. "Jас сум невин као цвет"
Абе ова го учите на памет и сите го рецитирате ко песна.Шемата е секогаш иста:дедо од Егејска Македонија,потекло од Вардарска Македонија,моментално живеалиште Пиринска Македонија,а националноста Бугар.Колку татари со истава приказна имам сретнато на македонскиве форуми...да имав долар за секој ник со ваква приказна досега ќе бев милионер.:pos2:
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
П'рво - не знаех че по македонските форуми пишат и татари - аз поне в Каjгана не с'м срештнал так'в. Не знам, може би те си пишат по руските форуми. Между другото, интересно е какво ли ги в'лнува тјах, как живејат, как'в е живот'т в Казан и т.н. Доколкото знам, добре живејат, имат доста доб'р стандарт /петрол'т какво ли не прави/.
Второ /понеже темата е за кр'вта и водата/ - не, това не може да се научи в училиште. Нјама ништо чудно ако нјакој ти каже че е от македонско потекло и се чувства б'лгарин /можеш да питаш внука на Кр'сте Мисирков например, много уважаван б'лгарски фотограф/.
Аз нјама да тв'рдја че с'м македонец по произход, заштото не с'м - тракиец с'м от Егејска Тракија. Но както и много хора са бјагали от Македонија к'м Б'лгарија, така и много са бјагали от Тракија к'м свободна Б'лгарија /имам роднини които са останали и са били изгорени живи от турците/.
Така че - ништо чудно.
Хубава е темата за кр'вта и водата :helou:
:smir:
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Абе убаво и крв и вода се тоа...ама некој да преведуваше шо зборуете пошто ама ништо не разбирааааааам...Уствари,можда и поарно шо не разбирам а?:toe:
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Дедо ми е от Кумановско. Изселеник во бугарија от 1928 година. Татко ми и аз сме родени во Бугарија. Се чуствам бугарин. никој не ми плакја за пропаганда. Целата ми рода е во македонија. и ми е мака за Македонија. Зошто - не знам.
Не би сакал да те навредам, ама ќе дознаеш кога ќе се исклучи центрифугата.
 
Член од
13 мај 2006
Мислења
78
Поени од реакции
1
Ах Никос Никос... зар може да биде поочигледно?

Истапи сине... покажи кој си... не молчи. Јас не молчам, зошто би молчел ти? Биди Бугарин нема проблем... но биди голем и кажи... Ја сакам Македонија, горд сум дека потекнувам од таму... и ќе бидеме добри ја и ти. Ќе те поканам на жолта, ќе ти направам шопска... не е страшно да си Македонец... верувај ми...
Jа сакам Македонија, горд сум дека потекнувам од таму...
 
Член од
14 септември 2007
Мислења
145
Поени од реакции
0
хм

Абе ова го учите на памет и сите го рецитирате ко песна.Шемата е секогаш иста:дедо од Егејска Македонија,потекло од Вардарска Македонија,моментално живеалиште Пиринска Македонија,а националноста Бугар.Колку татари со истава приказна имам сретнато на македонскиве форуми...да имав долар за секој ник со ваква приказна досега ќе бев милионер.:pos2:
Абе кажувај тога документот на грчки на прабаба ми и прадедо ми и на едната ми баба как го измислих? Пишува - вулгарос, вулгара. Тачка.
 
Член од
25 јули 2007
Мислења
100
Поени од реакции
1
последново е јако
кога сите кажаа редно и јас като песен
јас сум од кичево/гостивар (по родители) живеам (до скоро) во земун
се чуствувам като македонец и сакам мастика и српска салата (ствар навике)
ја сакам Македонија (vol I II II + bonus)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom