Крводарителство

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
O

onlya

Гостин
Абе не се плаши ништо нема да ти биде се си е нормално. Еве на пример јас последен пат кога дарував крв сабајлето јадев и пиев кафе после дарувањето испив уште едно кафе и целиот ден бев хиперактивна, толку многу енергија никогаш во животот не сум имала. :D Така да немај гајле не е ништо страшно ни опасно само јади од сабајле и терај. И земи си пенкало за прашалникот :D
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
Абе не се плаши ништо нема да ти биде се си е нормално. Еве на пример јас последен пат кога дарував крв сабајлето јадев и пиев кафе после дарувањето испив уште едно кафе и целиот ден бев хиперактивна, толку многу енергија никогаш во животот не сум имала. :D Така да немај гајле не е ништо страшно ни опасно само јади од сабајле и терај. И земи си пенкало за прашалникот :D
Не е работа за страв од гледање, крв или "ќе боле ли" туку од кај знам како одат тие работи, некој велат "кој пита не скита" - :D profesorskata
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Јас имам досега дадено 6 пати за моите 20 години и никогаш не сум се чуствувал лошо, лично ја прашав докторката дали крводарувањето предизвикува зависно и одговорот беше НЕ. Некако прочистено се чуствувам кога дарувам крв и затоа еве некое време дарувам на секои 3 месеци. Не се мисли ако си добро со здравјето и дарувај. Чуството е добро во секој случај.
 
Член од
5 февруари 2013
Мислења
22
Поени од реакции
1
Sakam da ve prasam od kolku godini mozi da se daruva krv ili e nema vrska so godinite (btw. imam 16g.) i sakam da daruvam krv:) :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Sakam da ve prasam od kolku godini mozi da se daruva krv ili e nema vrska so godinite (btw. imam 16g.) i sakam da daruvam krv:) :)
18 години, али можеш да ги прелажеш докторките и со 17 и нешто да даруваш, со 16 не ти препорачувам.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Дечки, да ве прашам нешто. За некои 10-тина дена има акција, па сакам да дарувам. Ама имам проблем, досега неколку пати ме одбиваат поради притисокот. Нормален ми е 100/60, понекогаш оди и подолу, ама не го осеќам, си функционирам супер. Дајте совет, да јадам ил` не јадам, да пијам ил` не пијам сабајлето или претходната вечер. Сум пробала со кафе, чоколадо, кока кола, ништо не помага, притисоков нејќе да мрдне. Има некој иљач што да се прави? Или евентуално да барам некој дента да ми поигра на ганглии, мада и тоа тешко. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дечки, да ве прашам нешто. За некои 10-тина дена има акција, па сакам да дарувам. Ама имам проблем, досега неколку пати ме одбиваат поради притисокот. Нормален ми е 100/60, понекогаш оди и подолу, ама не го осеќам, си функционирам супер. Дајте совет, да јадам ил` не јадам, да пијам ил` не пијам сабајлето или претходната вечер. Сум пробала со кафе, чоколадо, кока кола, ништо не помага, притисоков нејќе да мрдне. Има некој иљач што да се прави? Или евентуално да барам некој дента да ми поигра на ганглии, мада и тоа тешко. :)
јас сум бетер од тебе, 80/60 :) пробај изнајади се вечерта солено нешто, сирење стегај, ќе видиш како делува :Р
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Дечки, да ве прашам нешто. За некои 10-тина дена има акција, па сакам да дарувам. Ама имам проблем, досега неколку пати ме одбиваат поради притисокот. Нормален ми е 100/60, понекогаш оди и подолу, ама не го осеќам, си функционирам супер. Дајте совет, да јадам ил` не јадам, да пијам ил` не пијам сабајлето или претходната вечер. Сум пробала со кафе, чоколадо, кока кола, ништо не помага, притисоков нејќе да мрдне. Има некој иљач што да се прави? Или евентуално да барам некој дента да ми поигра на ганглии, мада и тоа тешко. :)
Утрото кога ќе станеш, ќе свртиш еден круг околу куќа, ако живееш во зграда е малце позезнато зашто ќе треба да вртиш околу цела зграда. Заборавив да напоменам, нема да се миеш, туку откако ќе свртиш еден круг ќе се измиеш. После едно турско кафе, не многу шеќер, не малку шеќер, не многу вода, средно...

Иљач нема, не ми текнува за притисокот, прашај таму што покачува притисок, лук или кафе, или благо беше :D Иначе, обавезно 1-2 саати пред дарување да имаш нешто јадено и кафе или сок и наспана. Кога ќе ти мерат притисок, не мисли на ништо во врска со дарувањето, може тоа е проблемот. И ако ти земаат истовремено и крв додека мерат притисок, знаат и тоа да го прават, замоли ги да не го прават тоа, друго не ми текнува...
По дарувањето, не станувај одма, полежи 1-2 минути, после седни на креветот 1-2 минути, па потоа стани. Не е ништо страшно :) Па пиши што си направила :D
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Повторно ме одбија, е значи стварно не е фер. Се напукав солено сношти, јадена и пиена како што треба сабајлево, притисокот испадна така/така 105/70, не беше толку проблем, ама хемоглобинот 115, а за да дарувам требало да биде минимум 125. Ај што сум лута, туку почнувам и да се фрустрирам. Никогаш досега немам дарувано, а толку пати сум направила обид и секогаш е безуспешно. Лошото е што сега ме фаќа инает, ќе дарувам па што сака нека биде, ќе појачам исхрана следниов месец и пак ќе се обидам.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Повторно ме одбија, е значи стварно не е фер. Се напукав солено сношти, јадена и пиена како што треба сабајлево, притисокот испадна така/така 105/70, не беше толку проблем, ама хемоглобинот 115, а за да дарувам требало да биде минимум 125. Ај што сум лута, туку почнувам и да се фрустрирам. Никогаш досега немам дарувано, а толку пати сум направила обид и секогаш е безуспешно. Лошото е што сега ме фаќа инает, ќе дарувам па што сака нека биде, ќе појачам исхрана следниов месец и пак ќе се обидам.
Семе од коприва ( околу 20 гр. е ќесичка ) измешано во една тегла мед. По 3 лажички дневно и хемоглобинот сигурно ќе ти е 130. :)
Јас веќе не се ни обидувам, не ми била употреблива, а така и јас се осеќам кога ќе ме вратат.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Семе од коприва ( околу 20 гр. е ќесичка ) измешано во една тегла мед. По 3 лажички дневно и хемоглобинот сигурно ќе ти е 130. :)
Јас веќе не се ни обидувам, не ми била употреблива, а така и јас се осеќам кога ќе ме вратат.
Тенкс за советот, ќе пробам обавезно. Каде се купува? Единствено што се сетив е билната аптека, а таа е затворена поради реновирање, бев пред еден месец барав други семиња таму.

Ќути не ми кажувај, многу е фрустрирачки, да сакаш нешто, а да не ти дозволат, и тоа неколку пати се случува. По првичната нервоза, сега сум потиштена, ептен ми е криво. Колегиве на работа велат ќе ме носеле секој викенд у кафана на прасе и црвено вино, за да ми ја опраат крвта. :)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Тенкс за советот, ќе пробам обавезно. Каде се купува? Единствено што се сетив е билната аптека, а таа е затворена поради реновирање, бев пред еден месец барав други семиња таму.

Ќути не ми кажувај, многу е фрустрирачки, да сакаш нешто, а да не ти дозволат, и тоа неколку пати се случува. По првичната нервоза, сега сум потиштена, ептен ми е криво. Колегиве на работа велат ќе ме носеле секој викенд у кафана на прасе и црвено вино, за да ми ја опраат крвта. :)

Моја грешка, 100 гр. било пакетчето сега го проверив. На Алкалоид е и го има во овие за здрава исхрана продавници, јас од таква го купив ...

Не се оправа од вино, инаку досега ќе ја продавав. :))
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
pearl пред да влезеш да даваш земи мавни еден кроасан од големите , не тие со наградна игра - најди го кремот ,и можеби една кока кола. Јас 10 пати сум давал гладен ко куче али си зимам еден кроасан и хемоглобинот нема гајле.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom