Крвни групи

Која е вашата крвна група?


  • Вкупно гласачи
    563

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Четирите крвни групи, О, А, Б и АБ, не се појавиле во исто време. Крвните групи О, А и Б се продукт на човековата еволуција, а АБ е последица на интеракцијата на крвните групи А и Б.

Крвната група е дел од нашата генетска структура. Но начинот на исхрана, физичките активности, размислувањето и стресовите можат да придонесат сопствената крв да ни биде пријател или непријател. Ако ги следиме препораките за исхрана што овозможува нашето тело да има добра биохемија, ќе бидеме поздрави. Но ако се храниме спротивно од нашиот метаболизам тогаш ќе го наполниме телото со токсини, кои ќе предизвикуваат здравствени проблеми.

Нашата крв му дава информации на телото како да реагира во стресни ситуации или кога е нападнато од вируси, бактерии, паразити, габички или кога му е потребна храна.

И тако даље.. малку вовед. Ме интересира статистика за форумџииве на форумов. Која крвна група сте?:wink:

П.С. Под А гласајте за позитив/негатив, Б позитив/негатив итн.. а во постот ќе напишете дали сте позитив или негатив. Да не е само на гласање:)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
B, rh + i ...aktiven krvodaritel:)
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
A + isto taka krvodaritel :) duri ednas dobiv saat podarok sto imav dadeno 3 pati krv u godinata
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
schtranga напиша:
A + isto taka krvodaritel :) duri ednas dobiv saat podarok sto imav dadeno 3 pati krv u godinata
И јас сум крводарител. Има ли уште некој на форумов освен мене, штранга и хуманоид? Инаку да се пофалам јас во април ќе давам повторно крв. Одвај чекам април да дојде.. :je::je::je:
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Абе А бев ама ич не ми теквит дали бев позитив или негатив :zid:
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
А+ и сум активен крводарител. Само во последните 5-6 месеца немам дадено крв затоа што бев доста болен и си реков ајде малку да одморам од дарувањето. Инаку кај да е овие денови пак ќе одам да дарувам.
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.768
Поени од реакции
31
ja sum 0 positiv i mozam ne sekogo dammu dadam krv a samo od istata krvna grupa da primam....
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
A - група, ама појма немам дали позитив или негатив.
 

Mia

Whisper of an angel
Член од
22 јануари 2006
Мислења
579
Поени од реакции
5

Kajgana Shop

На врв Bottom