Крај на светот (сценарија)

Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Сигурно е дека животот на земјата ќе го снема со "умирањето" на Сонцето за околу 5 милијарди години.
Што мислите, дали Земјата ќе издржи до тогаш? Дали ќе падне некое небеско тело, дали човекот со војните и многубројните оружја за масовно уништување ќе придонесе во уништувањето на поголемиот дел од животот, дали ќе придонесат некакви болести, климатски промени, и слично, или човекот толку ќе напредне во технологијата што ќе може да го спречи уништувањето?
Или додадете некои ваши мислења.

Додаток цитат од темата која ќе ја спојам со оваа - со цел да ја прошири и насочи кон нашата технолошка деградација (Апокалипто)

Горан напиша:
Одамна сретнав една страна со колекција на End-of-World сценарија.
http://exitmundi.nl/

Ги има голем број сценарија поделени во 4 категори: Вселена, Земја, Наука и Религија.

Ај да претставам и едно од поинтересните:
THE BORG


Како почетна идеа е земена расата Борг од Star Trek. Според сценариото со напредокот на технологијата самите ние ке станиме киборзи. Се би почнало со некои видови на мозочни импланти кој треба да ни го напрат учењето а воедно и животот полесен. Со текот на времето сите ќе бидиме поврзани на една мрежа (нешто како интернетот) од која ќе црпиме информации ко ќе ни бидат потребни.
Бидејќи ќе имаме hardware во нас и ние ќе бидиме во опасност од вируси или некој вид на spyware , шо значи еден добар вирус и некој ќе можи да ни ги чита мислите па дури и да не контолира.

Програмите веќе се развиват до тој степен шо и денес има некои кои се "самоуки", поточно самите еволуираат и станват попаменти. Шо ако вирусот кој шо не нападнал е баш таква програма? И бидејќи сите сме поврзани на една иста мрежа ако една личност е заразена најверојатно ќе се заразат и многу поќе.

Еден момент е се ОК , а веќе следниот парче технологија ни ги контролира телата.....

Resistance is futile





Сега шо мислите вие, каков крај ќе не снајди? :)


ПС. Знам дека веќе има тема кај шо се дискутира крај на светот, ама е фокусирана на едно сценарио па зато отворив нова.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Човекот ќе ја уништи земјата. Самоуништување е нашата судбина. Несовршени суштества населуваат совршена планета. Премногу е добро за да трае долго. А може да се рокнеме преку некоја нуклеарна војна.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Никогаш нема да згасне во потполност, ако зборуваме за општ живот на земјата, а ако зборуваме за згаснување на човештвото, тогаш сами ќе се уништиме -деградираме.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.274
Поени од реакции
45.673
Нема да згасне секое сценаиjо го напрвија во филм метеори, поплави ,земјоттреси хемиски оружја, за све сме спремни више sd a aко си јa тупите глаата со вакви проблемaтики за вас иско ко да згаснал ке биде кај и да е
+А и ако дојде нож до коска да гасне имаме Брус Вилис на Меаца Чак Норис,Стивен Сегал и тие таквите луѓе што не даваат да се деси тоа
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Сигурно е дека животот на земјата ќе го снема со "умирањето" на Сонцето за околу 5 милијарди години.
Што мислите, дали Земјата ќе издржи до тогаш? Дали ќе падне некое небеско тело, дали човекот со војните и многубројните оружја за масовно уништување ќе придонесе во уништувањето на поголемиот дел од животот, дали ќе придонесат некакви болести, климатски промени, и слично, или човекот толку ќе напредне во технологијата што ќе може да го спречи уништувањето?
Или додадете некои ваши мислења.
Epa jas mislam deka pred da zgasne sonceto, nie ke se unistime megusebno na planetava. Site tie ekoloshki zagaduvanja, dupki vo ozonot, atomski bombi, se toa ke vlijae vrz nas i nasata planeta. A moze i da se ispoubieme i so vojni, nisto cudno.:toe:

Човекот ќе ја уништи земјата. Самоуништување е нашата судбина. Несовршени суштества населуваат совршена планета. Премногу е добро за да трае долго. А може да се рокнеме преку некоја нуклеарна војна.
Se soglasuvam.
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Epa jas mislam deka pred da zgasne sonceto, nie ke se unistime megusebno na planetava. Site tie ekoloshki zagaduvanja, dupki vo ozonot, atomski bombi, se toa ke vlijae vrz nas i nasata planeta. A moze i da se ispoubieme i so vojni, nisto cudno.:toe:



Se soglasuvam.
Јас мислам дека животот на човештвото после згаснувањето на сонцето ќе биде возможен само поради науката.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Јас мислам дека животот на човештвото после згаснувањето на сонцето ќе биде возможен само поради науката.
Ако воопшто опстојат Земјата и човештвото до згаснувањето на Сонцето, човештвото ќе треба да си бара нов дом, бидејќи голема е веројатноста дека во трансформацијата на Сонцето во црвен џин, покрај Меркур и Венера, ќе биде проголтана и Земјата.
 
Член од
14 октомври 2007
Мислења
73
Поени од реакции
0
Сигурно е дека животот на земјата ќе го снема со "умирањето" на Сонцето за околу 5 милијарди години.
Што мислите, дали Земјата ќе издржи до тогаш? Дали ќе падне некое небеско тело, дали човекот со војните и многубројните оружја за масовно уништување ќе придонесе во уништувањето на поголемиот дел од животот, дали ќе придонесат некакви болести, климатски промени, и слично, или човекот толку ќе напредне во технологијата што ќе може да го спречи уништувањето?
Или додадете некои ваши мислења.
Zemjata kako nebesno telo, moz i da ja ima da togas, no bolna, od delata na covekot.
Covekot kolku i napred da dostigne vo tehnologija e nauka si ostanuva "bolen mozok","bolen" mozebi od stremezot si za vlast ili? Fakt e deka se razrabotvat biologicni i himski oruzija. Planetata e veke bolna, za toa se raga se pobolno pokolenie. Fakt e deka na petrolot mu se gleda krajot, na koe ke posegne covekot za da prodolzi da zivee kako do sega, a i po dobro - na vodata?
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Земјата ќе згасне секундарно, на овие нуклерашиве ќе им "прдне" и БУМ, отиде Земјата :)
 

Britney'85

I'm sad...love me!!!
Член од
19 декември 2007
Мислења
135
Поени од реакции
2
И ние самите сме доволно "интелигентни" за да се уништиме не велам не,но мислам дека нема да си го дозволиме тоа.Се согласувам со тоа дека животот на земјата ке згасне заедно со сонцето,ако во меѓу време некој залутан метеор не успее да не избрише од универзумов.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
HsIlOmEdUs, сликата ти се однесува на нуклеарниот потенцијал на бомбата, не дека навистина е толкава разликата во експлозијата.
Печурките сразмерно нема да бидат такви.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Види ја Хирошима и Цар Бомбата.Печурките можда нема да бидат толкави ,ама разликата во експлозијата е ОГРОМНА.
 

E*V*I*L~G*I*R*L

>>>uvek tu<<<
Член од
2 декември 2007
Мислења
192
Поени од реакции
5
Сигурно е дека животот на земјата ќе го снема со "умирањето" на Сонцето за околу 5 милијарди години.
Што мислите, дали Земјата ќе издржи до тогаш? Дали ќе падне некое небеско тело, дали човекот со војните и многубројните оружја за масовно уништување ќе придонесе во уништувањето на поголемиот дел од животот, дали ќе придонесат некакви болести, климатски промени, и слично, или човекот толку ќе напредне во технологијата што ќе може да го спречи уништувањето?
Се е можно од то шо имаш наведено.
Ама најмногу од се верувам дека човекот или ке ја спаси или ке ја уништи Земјата.Тоа зависи од кој аспект човекот ќе ја усоврши технологијата - ЗА ПЛАНЕТАТА ИЛИ ПРОТИВ ПЛАНЕТАТА.
 

theprince

Fan of Irony
Член од
3 февруари 2008
Мислења
1.256
Поени од реакции
155
Pred 100 i poveke ili pomalku godini nemase lek za malarijata, sipanicite i drugi bolesti taka sto opstojuvaa samo onie koi ne ke zabolea ili na nekoj na4in ke bea imuni na tie bolesti vsusnost najjakite. So tek na vreme naukata sozdade tolku lekovi tolku antibiotici taka sto vo desno vreme skoro site mozat da opstanat so isklu4oci na teski bolesti rak sida itn... Mene me ma4i prasanjeto dali generaciite sto sleduvaat posle nas za edno 100-200 godini ke imaat genski poremetuvanja taka sto edisnstven na4in na nivno lekuvanje ke bide preku antibiotici i drugi lekovi i nema da imaat imunitet sto e mnogu verojtno. Taka sto ke ziveat site no nikoj ne bez LEKOVI. Ako toa se predvidi kako ke se odviva zivotot ponatamu na nekoj na4in bi mozele da predvidime kraj na svetot ako voopsto go ima. Ustvari kraj na zemjata ke ima i toa e definitivno posto so eksplozija na sonceto ke se unisti ako ne poradi eksplozijata togas poradi narusenata gravitacija i nasata ni mila ZEMJA. no zivot bi trebalo da postoi zatoa sto ne veruvam samo edna od milijardi planeti se osposobila na zivot. ednostavno ne e svatlivo. ZEMJATA KE ZGASNE A ZIVOTOT KE PROLZI ako ne zeznime nie nesto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom