Крајници!

Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Крајниците ги викаат штит на грлото и се дел од заштитниот механизам на телото од бактерии и вируси. Крајници, Tonsil
Не знам што мода е тоа да се вадат? Као слепо црево што беше во мода да се вади.
Чим ти потекуваат крајници, си закачил некоја болест. И тука не треба да се вадат краниците дека не можеш да голташ, туку се лечиш од болеста што си ја фатил.
Јади кромид, лук. Пиј зелен чај со лимон, овошје, зеленчук. Нашиве болести тука не се ко во Африка. Нема нешто што не може да се излечи со нашава храна тука.

Јас сеуште имам крајници, и нема да ги вадам, така да не го знам искуството после вадење.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Aj да прашам дали имал некој сличен проблем.
Пред 7-8 месеци негде, имав некое воспалување на крајнициве, првин ми беше затнато едното, па другото уво. Десното чинам ми беше затнато некаде еден месец и слушав послабо. И пушти нештото.
И се беше ок. Е сега некаде за мај, бев на повисока надморска височна ме отепа така поприлично студен ветер. Од тогаш имам сетено, при секое голтање, како да ми крцка нешто кај ушево десно. Онака голташ и прај нешто крцццц, онака кратко. Бев на специјалист, ми вика си имал проблем со крајниците се гледа и ко мал и сега, немаш моментално воспаление, освен во десното уше некој процес, ми го испери нешто и вика ако продолжи да ти крцка да дојдиш со камерчиња да го снимаме. И не појдов.
Од шо можи да е, некое трајно оштетување, нерв, тапанче нешто?

п.с заборавив да надополнам, на специјалист бев бидејќи чувствував како кнедла в грло, која накрај се испостави дека ми е на нервна база, ради напнатост, нова работа, период на адаптација и слично.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Aj да прашам дали имал некој сличен проблем.
Пред 7-8 месеци негде, имав некое воспалување на крајнициве, првин ми беше затнато едното, па другото уво. Десното чинам ми беше затнато некаде еден месец и слушав послабо. И пушти нештото.
И се беше ок. Е сега некаде за мај, бев на повисока надморска височна ме отепа така поприлично студен ветер. Од тогаш имам сетено, при секое голтање, како да ми крцка нешто кај ушево десно. Онака голташ и прај нешто крцццц, онака кратко. Бев на специјалист, ми вика си имал проблем со крајниците се гледа и ко мал и сега, немаш моментално воспаление, освен во десното уше некој процес, ми го испери нешто и вика ако продолжи да ти крцка да дојдиш со камерчиња да го снимаме. И не појдов.
Од шо можи да е, некое трајно оштетување, нерв, тапанче нешто?

п.с заборавив да надополнам, на специјалист бев бидејќи чувствував како кнедла в грло, која накрај се испостави дека ми е на нервна база, ради напнатост, нова работа, период на адаптација и слично.
Јас до пред една недела имав гнојна ангина. Крајниците ме утепаа, два дена не можев да зборам ништо. После бев во Букурешт па ми дадоа некои гадни спрејови и апчиња, се лечев 1 месец и сега сум ок.

Истиов случај како мојот на уште 5 други познаници во иатиот период.

Кога бев на преглед 15 души имаше, од кои 10 беа за крајниците.
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.724
Поени од реакции
1.996
Дали има некој искуство со влечење (подигање на крајници)? Секој систематски преглед ми викаат дека ми се за вадење и дека ми се лоши крајниците меѓутоа јас не сакам да ги вадам бидејќи со нив имам пробелем само еднаш до два пати годишно... Сега разбрав имало некој во Ченто малку ги подигал не знам како иде тоа меѓутоа кај некој помогнало...
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.452
Поени од реакции
20.209
Дали има некој искуство со влечење (подигање на крајници)? Секој систематски преглед ми викаат дека ми се за вадење и дека ми се лоши крајниците меѓутоа јас не сакам да ги вадам бидејќи со нив имам пробелем само еднаш до два пати годишно... Сега разбрав имало некој во Ченто малку ги подигал не знам како иде тоа меѓутоа кај некој помогнало...
Сум бил кај човекот, кај економија живее ( патот према арачиново, пред плимот последна десно). Човекот ги "пука" крајниците односно ги ослободува каналите и ја олабавува болката. Во мојот случај со гнојна ангина отидов, а веќе наредниот ден ме пуштија и бев како нов :)
Инаку спас за екстремно отечен крајник е дексаметазон ... на база на кортико стероиди се, за 1 ден те прави како нов :)
Автоматски споено мислење:

 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
2
Поени од реакции
2
E vaka...Gi istadov krajnicite vo vtornikot..Ne e strasna operacijata ,ama posle toa e pekoll....boli korni..prvite 3 dena e strasno bolno ...pa posle boli samo koga goltas..Ishrana tecna mora..prvite dva dena nisto,samo caj od kantarija laden so mraz...E sega problem e so jas sum pusac pa nekoj ako mozi da mi kazi od koga ke mozam da pusam cigari....
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
E vaka...Gi istadov krajnicite vo vtornikot..Ne e strasna operacijata ,ama posle toa e pekoll....boli korni..prvite 3 dena e strasno bolno ...pa posle boli samo koga goltas..Ishrana tecna mora..prvite dva dena nisto,samo caj od kantarija laden so mraz...E sega problem e so jas sum pusac pa nekoj ako mozi da mi kazi od koga ke mozam da pusam cigari....
Што е истадов?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.303
Поени од реакции
7.269
Ако стално се воспалуваат, прават абцеси, големи се и р'чете вадете ги и ич да не му се мислете! Повеќе штета ќе имате од нив!
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Што се може да ми помогне во спречување на појава на камен на крајниците? Осетив дека најпоќе ми сметаат грицки и газирано, устата секогаш гледам да ми е чиста и свежа, но од време на време повторно ми се појавуваат. Стално на исто место е.Го вадам со судни маки бидејќи сум гадлив и често ми се случува да повратам додека го правам тоа.
 
Член од
15 јули 2009
Мислења
3.357
Поени од реакции
3.223
Некој што има правено операција на крајници во Ремедика да сподели искуство?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.245
Поени од реакции
78.870
Ако стално се воспалуваат, прават абцеси, големи се и р'чете вадете ги и ич да не му се мислете! Повеќе штета ќе имате од нив!
Мене ми ги извадија на некои 5 години возраст. Пред тоа се разболував често, после тоа, доста поретко.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Tocno e deka krajnicite se stitnici, ali ako premnogu se vospaluvaat najdobro e da se otstranat.. Toa e kako da imas cuvar na kukjata a non stop ti krade.. koja e korista od takov cuvar ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom