Крајници!

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.253
Anesthesia complications
Постоперативно крварење е компликација при тонзилектомија. Може да се јави и дури еден месец после операцијата и да не може да се сопре. Најчесто се јавува за време на операцијата или една до една и пол недела после операцијата.

Јас ги вадев крајниците во мојата 4-та деценија и ми се случи крварење на 7от ден после операцијата. За среќа после тампони со адреналин, електрокоагулација и транексамин крварењето престана. Неубаво искуство.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Постоперативно крварење е компликација при тонзилектомија. Може да се јави и дури еден месец после операцијата и да не може да се сопре. Најчесто се јавува за време на операцијата или една до една и пол недела после операцијата.

Јас ги вадев крајниците во мојата 4-та деценија и ми се случи крварење на 7от ден после операцијата. За среќа после тампони со адреналин, електрокоагулација и транексамин крварењето престана. Неубаво искуство.
Па нели ласерски исто може да се вадат крајници или и со таква интервенција пак може да дојде до крварење?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.253
Па нели ласерски исто може да се вадат крајници или и со таква интервенција пак може да дојде до крварење?
Нема никаква разлика во процентот на компликаци, било тоа биле ласерски или не.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Мене ми кажаа имало две алтернативи да се пробаат пред вадење. Со ласер се гори само дел од крајникот, па тој сам си се собира (намалува).Втората опција е исто така намалување, само со помош на радио бранови некакви. Нека потврди некој по стручен.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.253
Мене ми кажаа имало две алтернативи да се пробаат пред вадење. Со ласер се гори само дел од крајникот, па тој сам си се собира (намалува).Втората опција е исто така намалување, само со помош на радио бранови некакви. Нека потврди некој по стручен.
Кај деца до одредена возраст прават тозилотомија (каде се одстанува дел од крајниците)
Кај возрасни се прави тонзилектомија (целосно одстранување).

Нормално кај возрасните процедурата е поврзана со поголем ризик.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.500
Поени од реакции
6.128
Постоперативно крварење е компликација при тонзилектомија. Може да се јави и дури еден месец после операцијата и да не може да се сопре. Најчесто се јавува за време на операцијата или една до една и пол недела после операцијата.

Јас ги вадев крајниците во мојата 4-та деценија и ми се случи крварење на 7от ден после операцијата. За среќа после тампони со адреналин, електрокоагулација и транексамин крварењето престана. Неубаво искуство.
Брат ми го има истиот проблем, после неколку дена имаше обилно крварење. После 2 ревизии и уште 2-3 контроли, 25 дена поминаа од операцијата и уште се случува да плука повремено крв.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Што препорачувате за отечен крајник (десен), освен идење на лекар пошо моментално не сум во можност да идам.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.534
Поени од реакции
34.686
Што препорачувате за отечен крајник (десен), освен идење на лекар пошо моментално не сум во можност да идам.
...зависи до каде е сериозна ситуацијата, дали можеш да голташ, дали имаш покачена температура, дали те боли увото, дали кашлаш, дали гласот ти е фатен, но све што можеш да помогнеш е да правиш гаргара со млака солена вода или некоја антибактериска вода што ја применуваш за уста да направиш гаргара до грлото, како и лижење на антисептични бомбони (strepsils).
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Што препорачувате за отечен крајник (десен), освен идење на лекар пошо моментално не сум во можност да идам.
серапептазе ( за воспаление и оток ), антибиотик, др.тајс (жалфија), ангал спреј, и евентуално за болка нешто појако (бруфен на растварање).
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.253
Што препорачувате за отечен крајник (десен), освен идење на лекар пошо моментално не сум во можност да идам.
Немој да идеш на лекар. Иначе нема ти се качи концентрацијата на антистептолизинот. Не, не, никако!
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.473
Немој да идеш на лекар. Иначе нема ти се качи концентрацијата на антистептолизинот. Не, не, никако!
Муабетот беше за моментално.


серапептазе ( за воспаление и оток ), антибиотик, др.тајс (жалфија), ангал спреј, и евентуално за болка нешто појако (бруфен на растварање).
фала ти, со Ангал + антибиотик средив. Отокот скоро да е исчезнат а болката буквално ја снема. :D
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
57
Поени од реакции
0
Ве молам некој дали може да сподели искуство со операција за вадење на крајници во Систина кај д-р Александар Лазаревски. Благодарам.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.314
Поени од реакции
2.142
За крајници лек е ракија, гаргара и голтање на две три поголеми голтки, порано стално ми се воспалуваа, никогаш не сум пиела антибиотик за крајници а гнојни беа нон стоп, туку сама на огледало си ги чистев од гнојта ги стискав со прст плукав и гној и крв и со ракија гаргара па топол чај и веќе по неколку часа ми се као нови. Инаку крајниците имаа функција во организмот, кога доаѓа инфекција,болест прво ги фаќа крајниците, а кога човек нема крајници болеста т.е инфекцијата се спушта директно на плуќа и предизвикува пулмонарна болест што може да заврши со фатален исход.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom