Кратка анкета за возачите на скутери, мопеди и моторцикли

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
458
Поени од реакции
99
Здраво на сите, правам анкета и потребна ми е вашата помош. Анкетата е за возачите и сопствениците на мотори:
1. Колку години возете мотор;
2. Дали редовно носите шлем(кацига);
3. Колкави се годишните трошоците за одржување и регистрација/осигорување на вашиот мотор (петребна ми е и марката на моторот);
4. Дали сте биле казнувани со мотор, ако да за што сте казнувани најчесто;
5. Дали сте член на некој мото клуб;
6. Дали сте излегувале од државата со мотор, ако да каде;
7. Забелешка за нашето општество и за нашите закони во однос моторџиите (што би промениле доколку можете).

Анкетата е за истражувачка цел на студент. Додатни мислења се повеќе од добредојдени.


БЛАГОДАРАМ НА ВНИМАНИЕТО
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.058
Поени од реакции
11.027
1.6 godini
2.Ne
3.Neznam
4.da.Ne nosenje kaciga.
5.ne
6.ne
7.Neznam dali uste vazi zakonot, no dokolku DA : mi smeta toa sto nemoze da se vozi posle 11 (barem porano bese taka )
 
Член од
24 јануари 2016
Мислења
15
Поени од реакции
4
1.8 години
2. Секогаш
3.Незнам точно 6-7 илјади, Suzuki gsxr 600cc
4.Возење над дозволеното
5.Не, поинтересно е кога не си иначе иам другари од клубови што ме викаат на забави.
6.Да еднаш од Германија до Македонија со Honda NC700x, натака другар возеше навака јас. И неколку пати до Солун.
7.Најмногу ми смета како возат возачите на коли, ко да сакаат да не убијат.
1.6 godini
2.Ne
3.Neznam
4.da.Ne nosenje kaciga.
5.ne
6.ne
7.Neznam dali uste vazi zakonot, no dokolku DA : mi smeta toa sto nemoze da se vozi posle 11 (barem porano bese taka )
Тоа е за почетници нешо до 2 години од кога ќе ја земеш возачката, мада јас не ни имав мотор првите 2 години. Иначе што мотор возиш?
 

Ron0n

The Mercedes Guy
Член од
16 август 2009
Мислења
351
Поени од реакции
198
Поранешен моторџија. Сега одамна не сум се качил и не планирам поради немање култура на возачите во однос на моторџиите и секое качување ми беше повеќе стрес од уживање затоа што морав да гледам на 7 страни истовремено да не ме залепат.

1. 9 години, различни мотори
2. Да, без исклучок
3. Околу 13-14 илјади отприлика не знам точно (редовни сервиси со уље, филтер, свеќица, потрошни материјали и регистрација/осигурување) - Hamachi YS250.
4. Не сум никогаш казнет.
5. Не
6. Не
7. Прочитај ја втората реченица од постов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom