Кражба на квадрати во станови

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.221
Поени од реакции
40.694
Што збореш бе :ROFLMAO: ? Тоа е како да сум се оженил со целата фамилија на жена ми, не само со неа! Се знае како се мери, од ѕид до ѕид и тако то!
Па ако дозвилиш да ти се мешаат сигурно и со мајка и си оженет. :icon_lol:

Не само за стан и за куќа, мислат дека собата пример им е 4х4 = 16м2 вкупно, внатрешно е 3.80х3.80 =14.5м2
Од 4 соби по 1.5м2 и ете 6м2 помалку на вкупна површина.

Кога потпишувате договор видете дали таа квадртаура е за корисна површина или се вкупно.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.162
Поени од реакции
5.080
Па ако дозвилиш да ти се мешаат сигурно и со мајка и си оженет. :icon_lol:

Не само за стан и за куќа, мислат дека собата пример им е 4х4 = 16м2 вкупно, внатрешно е 3.80х3.80 =14.5м2
Од 4 соби по 1.5м2 и ете 6м2 помалку на вкупна површина.

Кога потпишувате договор видете дали таа квадртаура е за корисна површина или се вкупно.
Треба да ти пишува искористлива површина. На пример на скицата што ваљда ќе ти ја дадат да ти биде обележано од ѕид до ѕид колку ти е.
не гледам логика јас да плаќам и да ми мерат од пред врата до изолација и да ми рачунаат у квадратура. Се знае, собата, површината што може да ја користам треба да ми ја измери и да ми ја даде. Толку да си платам.
Сепак и 1 квадрат е многу да ти го украдат а не пак повеќе.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.862
Зависи како се мери. Во целосната квадратура влегуваат и ѕидовите, а корисната површина е нешто помала.
тоа само ако купуваш ЦЕЛА ЗГРАДА, па така се договориш... башка ЅИДОВИТЕ носечки се долу ПОДЕБЕЛИ, а тие не се ниту ТВОИ, туку на целата зграда.
А може адвокатот на фирмата се обиде да кажува дека е така.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.187
Па ако дозвилиш да ти се мешаат сигурно и со мајка и си оженет. :icon_lol:

Не само за стан и за куќа, мислат дека собата пример им е 4х4 = 16м2 вкупно, внатрешно е 3.80х3.80 =14.5м2
Од 4 соби по 1.5м2 и ете 6м2 помалку на вкупна површина.

Кога потпишувате договор видете дали таа квадртаура е за корисна површина или се вкупно.
Секогаш и секаде стои корисната површина, во проект и после кога ќе се запише во катастар во имотен лист. И предмет на договор може да биде само тоа што ќе биде твоја сопственост.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.221
Поени од реакции
40.694
И да е измерено по онаа корисна површина истата е измерена на голи ѕидови. Секој стан секогаш е минус 2-3м2 ако се мери вака.

Затоа во договор имаат некој ситен процент според кој може разликува квадратурата од онаа која е пријавена.
 
Член од
15 април 2021
Мислења
3
Поени од реакции
3
Моја познаничка купи гарсоњера и си викна луѓе од катастар да направат премер...фалеа скоро 3 квадрати, но немаше проблем со газдата на фирмата што ја градеше зградата, одма и врати пари.
За која фирма се работи, дали се сеќавате?
 
Член од
16 мај 2017
Мислења
20
Поени од реакции
5
Моја познаничка купи гарсоњера и си викна луѓе од катастар да направат премер...фалеа скоро 3 квадрати, но немаше проблем со газдата на фирмата што ја градеше зградата, одма и врати пари.
Ako pomine pomine. Mene istoto ke mi se desese vo Hrom ama pred da go kupam go premerive i si plativ po moe :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.290
Поени од реакции
23.316
Ццц се прајте циции за некоја илјадарка :D

Кај скоро сите пријатели/роднини што купија станови не се поклопува до квадрат. Тие што ги купуваат во градба најчесто си имаат клаузула во договорот дека ако е вишок се доплаќа, ако е мањак се враќаат пари, иако како што кажа @fennel ова се решава со измени во тек на градба (арно ама скапичко им доаѓа така и општините не се толку ажурни со на решавање на барањата, па сите тераат обратно).

Зависи како се мери. Во целосната квадратура влегуваат и ѕидовите, а корисната површина е нешто помала.
Сигурно нема да мерат етаж на чекор, се мери корисна површина и има цел правилник за ова. Финтите се прават малку поинаку со премерот, ама воглавно не е оштетен крајниот корисник туку геодетските фирми се колат меѓу себе и добива само и само инвеститорот.

 
Член од
2 март 2016
Мислења
405
Поени од реакции
353
Ццц се прајте циции за некоја илјадарка :D

Кај скоро сите пријатели/роднини што купија станови не се поклопува до квадрат. Тие што ги купуваат во градба најчесто си имаат клаузула во договорот дека ако е вишок се доплаќа, ако е мањак се враќаат пари, иако како што кажа @fennel ова се решава со измени во тек на градба (арно ама скапичко им доаѓа така и општините не се толку ажурни со на решавање на барањата, па сите тераат обратно).


Сигурно нема да мерат етаж на чекор, се мери корисна површина и има цел правилник за ова. Финтите се прават малку поинаку со премерот, ама воглавно не е оштетен крајниот корисник туку геодетските фирми се колат меѓу себе и добива само и само инвеститорот.

Да е 500 евра м2 па ај не се замарам, али во просек е по 1200 м2, 4 м2 во минус, ете една добра кола ми отишла на ветер т.е. поклон на инвеститорот, кај напумпале цени, па уште гратис да му дадам неколку илјади евра... :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.290
Поени од реакции
23.316
Да е 500 евра м2 па ај не се замарам, али во просек е по 1200 м2, 4 м2 во минус, ете една добра кола ми отишла на ветер т.е. поклон на инвеститорот, кај напумпале цени, па уште гратис да му дадам неколку илјади евра... :D
Ама колата вози во двата правци, последно кај што бев станот платен 67 во договор во градба, а реално сега е 70м2, 3300 евриќи непланирани треба да си ги доплатат. Иако да се прашувам јас оваа зграда нема да добие ни технички прием додека не видам од каде излегла оваа разлика (помалку изолација, грешен проект, криви ѕидови и тн).
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
851
Здраво!
Сакам да прашам за Ваши искуства при купување на стан. Дали сте забележале дека квадратурата на станот наведена во имотен лист, не соодветствува со фактичката состојба? Имало случаи кога недостигале и по 2,3 квадрати, па откако сопствениците откриле инвеститорите веднаш ги враќале парите. Информациите ми се потребни за новинарско истражување на ваква појава, па ако има некој вакво лошо исуство, Ве молам да споделите. Поздрав!
А што ако имаш 2,3 квадрати повеќе ?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.609
Поени од реакции
8.187
А што ако имаш 2,3 квадрати повеќе ?
Исто како да си нашол туѓ новчаник и си ќутиш! Ако инвеститорот не ти бара доплата, најверојатно и тој не знае.Може некому на катот му фалат тие 2-3 м2, ама човекот верува на документација и не си проверил.
Чекај сега масовно премерување на становите, кога ќе се дигне ука бука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom