Крадење хуманитарна помош

  • Креатор на темата Anco
  • Време на започнување
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Ај иди фрли се од зграда,ќе направиш големо добро.

Питачки стап ? ако се има за смартфони,коли,интернет,секој ден кафиња флаши сепариња,тогаш сме далеку од тој питачки стап.Така да не дрви муда,проблемот е во тоа што никад не ни е доста и сме бетер од хиени.А ваквиве,наместо да побараат работа,и да имаат усул у крадење на облека која ја донирале луѓето,тие ја складираат која им е убава и може да се шитне другата ја фрлаат.Да не зборам и за оние шо демек се глуви или инвалиди,па уште имаат и цифра испод која не прифаќаат пари,20-50 денари,еднаш му дадов на оној пред Бисер 10 денари,и ги погледна,ми крена раменици и ме тапна по рамо.Ми напраи да се осетам глупо,наместо да се осетам гордо што сум помогнал.Ама тие имаат повеќе пари и од мене и од тебе.
Жалното е што со аргументот дека Македонија е сиромашна некои мислат дека се им е дозволено и е разбирливо.Денес краделе хуманитарна помош-абе државата крива,сиромаштија тоа е.Утре ќе збрцаат некој-тоа е брат немаштијата ги натера.
Не се они единствени сиромашни у државава.Има и други,но не убиваат,тепаат,крадат туку работат.
Да ги фати чоек на дело и да ги натера мајчиното млеко да го проплукаат,0 жал.
 
Член од
17 март 2008
Мислења
58
Поени од реакции
0
Прегледај го приврзокот 121700Бул.Кочо РацинПрегледај го приврзокот 121703 Скопје.Прегледај го приврзокот 121704
Постој ли ваква појава:крадење на хуманитарна помош,за финансиска корист.
Јас сум сведок и на делењето на ваква помош за време по земјотресот, ние сме такви по крв по се изгледа прво најдоброто ќе си го задржиме за себе или украдеме за корист.
И сега по некој фирми,компании или клиники се дели таква хуманитарна помош,но прво се мисли за ДОМА, на пример за Нова година,играчки,пакетчиња,книги и слично.
Многу од таа хуманитарна помош завршува и по дуќаните или пазарите(во Србија примерот).
-------------
Сл.1. Човекот ни срам ни перде,во сред бел ден 13 часот,го празни контејнерот за хуманитарна помош - алишта, од пред Црвениот Крст во Скопје. Веројатно е државјанин на оваа држава,незнам од кој етникум,но по се изгледа Ром по националност.
Ова не е прв пат овде и на другите места со вакви контејнери за оставање на помош.Најчесто тоа го прават во неделите кога и се полнат до врв контејнерите од хуманите граѓани.
-Прво господинов додека може да докача со раце си вадеше полни кеси и вреќи од внатре,па ги оставаше позади контејнерот.
-Второ тие кеси и вреќи,ги пренесуваше преку улица врз тревникот на другата страна.
-Трето, таму веднаш на раат,полека ги проверуваше сите алишта и ги двоеше на две страни.
-Четврто, подобрите,поновите и повредните на едно место,останатите на страна два.
-Петто, истите тие од утре ќе се најдат на пазарите,прво 50 парче, па 30 и на крај 10 ден.
-Шесто, поневредните што потешко би се проделе веднаш ги фрлаат во влез или парк.
-----------------
На оваа лесна заработка се научија повеќе лица(скоро сите од Ромска националност)
Наутро пак додека нема сеуште движење на луѓе, доаѓа една Ромка со деца и собира,по исти таков начин,а доаѓаат и други од иста националност и со превозно возило и го полнат.
Утре можеби и вие ќе си купите некој од овие брендови за мали пари на Зелено пазарче.
----------------
Не знам се уште да ставам-пратам слики во други места или ТВ, или Скопје инфо.
Дали оваа Циганска работа ја одобрувате. Сликано денес после пладне.
Можеби ако оние премногу вработени во Црвениот Крст,го видат ова и ќе постават камери.
Ова го немаше додека беше директор Даре Џамбаз, Марко, Миле и другите.
-----------------
Прегледај го приврзокот 121700Бул.Кочо РацинПрегледај го приврзокот 121703 Скопје.Прегледај го приврзокот 121704
Постој ли ваква појава:крадење на хуманитарна помош,за финансиска корист.
Јас сум сведок и на делењето на ваква помош за време по земјотресот, ние сме такви по крв по се изгледа прво најдоброто ќе си го задржиме за себе или украдеме за корист.
И сега по некој фирми,компании или клиники се дели таква хуманитарна помош,но прво се мисли за ДОМА, на пример за Нова година,играчки,пакетчиња,книги и слично.
Многу од таа хуманитарна помош завршува и по дуќаните или пазарите(во Србија примерот).
-------------
Сл.1. Човекот ни срам ни перде,во сред бел ден 13 часот,го празни контејнерот за хуманитарна помош - алишта, од пред Црвениот Крст во Скопје. Веројатно е државјанин на оваа држава,незнам од кој етникум,но по се изгледа Ром по националност.
Ова не е прв пат овде и на другите места со вакви контејнери за оставање на помош.Најчесто тоа го прават во неделите кога и се полнат до врв контејнерите од хуманите граѓани.
-Прво господинов додека може да докача со раце си вадеше полни кеси и вреќи од внатре,па ги оставаше позади контејнерот.
-Второ тие кеси и вреќи,ги пренесуваше преку улица врз тревникот на другата страна.
-Трето, таму веднаш на раат,полека ги проверуваше сите алишта и ги двоеше на две страни.
-Четврто, подобрите,поновите и повредните на едно место,останатите на страна два.
-Петто, истите тие од утре ќе се најдат на пазарите,прво 50 парче, па 30 и на крај 10 ден.
-Шесто, поневредните што потешко би се проделе веднаш ги фрлаат во влез или парк.
-----------------
На оваа лесна заработка се научија повеќе лица(скоро сите од Ромска националност)
Наутро пак додека нема сеуште движење на луѓе, доаѓа една Ромка со деца и собира,по исти таков начин,а доаѓаат и други од иста националност и со превозно возило и го полнат.
Утре можеби и вие ќе си купите некој од овие брендови за мали пари на Зелено пазарче.
----------------
Не знам се уште да ставам-пратам слики во други места или ТВ, или Скопје инфо.
Дали оваа Циганска работа ја одобрувате. Сликано денес после пладне.
Можеби ако оние премногу вработени во Црвениот Крст,го видат ова и ќе постават камери.
Ова го немаше додека беше директор Даре Џамбаз, Марко, Миле и другите.
-----------------
Anco mnogu ubavo si kaza, covekot si zel a ne ukral. Sto se odnesuva do zarabotuvackata, zamisli se vo situacija kade vo isto takov kontejner luge koi se navistina bogati frlaat Iphone i Samsung, mislis deka nema da gi soberes site mobilni telefoni a potoa da go odberes najdobriot za sebe i ostanatoto da go prodades? Anco nas drzavata ni propaga ti si se fatil so covekot alista sto zbira i sto se maci da prezivee!!! Da ne ukral nesto covekot od tebe? Pogledni politicarite ni gi sobiraat parite od pred oci nie si cutime, covekov sobira krpi nie odma protiv nego. Sramno i zalno!
http://kapital.mk/dva-budheta-na-makedonija-isparile-za-deset-godini/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom