Коњи

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.813
Поени од реакции
3.854
Кога веќе има ваква тема за кучиња и за мачки зошто да нема и за коњи.Чува ли некој од вас коњи?Ако да кој раси ви се омилени,кој раси ги чувате,колку грла имате..
Немам пари ни услови јас за коњ,имам желба огромна,но тоа не е доволно.
Омилени раси ми се:

Хановеранец

Фризиец

Штаер.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.591
Поени од реакции
924
Дедо ми и баба ми чуваат босански коњ...кафеав со црна грива мноогу голем,по едер од овие можеби колку од овој на последната слика.Многу интелегентни животни
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.829
Поени од реакции
2.385
Нема коњи кај нас...за жал...јас го сакам Липицанерот и Арапскиот црн коњ. Инаку коњот е многу племенито животно, имам читано книга посветена на коњите и која ми го има променето мислењето за нив, доста социјални животни кои не сакат да се сами и многу се приврзани и кон газната и кон останатите во нивната група.
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.813
Поени од реакции
3.854
Дедо ми и баба ми чуваат босански коњ...кафеав со црна грива мноогу голем,по едер од овие можеби колку од овој на последната слика.Многу интелегентни животни
Ај ако можеш некој ден сликај го :)
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
13.967
Поени од реакции
29.578

Чудово е продаено за 16 милиони долари, но сепак јас би го избрал малечково, онака да си го чувам во двор и да си го галам :)
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Според мене коњот е многу мило животно е сега работата е што во Македонија се третира многу лошо за разлика од други земји но како и да е интересна тема а инаку омилен коњ ваков сличен ај да не кажам исти :D имам јавано коњ но многу одмна и пак ми се роди желба :love: hanoverian-picture-1.jpg
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.829
Поени од реакции
2.385
Дали некој знае кога и каде се припитомени коњите?
MK Википедија вели дека тоа било пред 6000 години
http://mk.wikipedia.org/wiki/Коњ
Од прилика е толку,тоа се животни кои се најкасно припитомени, инаку ако добро се секавам за прв пат се припитомени арапските коњи, но не сум сигурна, бидејки не се секавам точно. Морам да кажам и дека денес на планетава земја има многу малку крда на диви коњи, а мислам дека нема ништо поубаво од тоа да се види див коњ во движење и во неговата средина...
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.813
Поени од реакции
3.854
Од прилика е толку,тоа се животни кои се најкасно припитомени, инаку ако добро се секавам за прв пат се припитомени арапските коњи, но не сум сигурна, бидејки не се секавам точно. Морам да кажам и дека денес на планетава земја има многу малку крда на диви коњи, а мислам дека нема ништо поубаво од тоа да се види див коњ во движење и во неговата средина...
Добро е што ги има и кај нас,а не е добро што ќе ги нема уште малку :(
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.829
Поени од реакции
2.385
Добро е што ги има и кај нас,а не е добро што ќе ги нема уште малку :(
Не би рекла...двоножни коњи колку ти душа сака :D

Не сум запознаена колку диви коњи ако уопште ги има има овде.меѓутоа кога и да слушаме предавање за коњи на факс, сите професори кажуваат дека се од тоа ретко ке видиме на терен бидејки коњи кај нас нема. Не ги бројам оние кај браќата кои не знам ни вода дали добиваат бидејки храна сигурно не добиваат. Да скратам, кај нас нема племенити расни коњи, бидејки овој спорт е мноооооооогу скап,a тоа го знам бидејки имам разговарано со американски одгледувачи на лабрадори,кои имаат толку големи пространства од земја што од куката не им се гледа до каде им е ранчот и коњите се пуштени слободно.
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.813
Поени од реакции
3.854
Не би рекла...двоножни коњи колку ти душа сака :D

Не сум запознаена колку диви коњи ако уопште ги има има овде.меѓутоа кога и да слушаме предавање за коњи на факс, сите професори кажуваат дека се од тоа ретко ке видиме на терен бидејки коњи кај нас нема. Не ги бројам оние кај браќата кои не знам ни вода дали добиваат бидејки храна сигурно не добиваат. Да скратам, кај нас нема племенити расни коњи, бидејки овој спорт е мноооооооогу скап,a тоа го знам бидејки имам разговарано со американски одгледувачи на лабрадори,кои имаат толку големи пространства од земја што од куката не им се гледа до каде им е ранчот и коњите се пуштени слободно.
Хахха :D
има кај нас,на шара поточно на кобилино поле,али не се скроз диви.оставени се пред 60+ години,ама пак се колку-толку диви :)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.829
Поени од реакции
2.385
Хахха :D
има кај нас,на шара поточно на кобилино поле,али не се скроз диви.оставени се пред 60+ години,ама пак се колку-толку диви :)
Пpв пат слушам, и ако стварно ги има, тоа е лепота во движење и вреди да се види...
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.813
Поени од реакции
3.854
Кој сака да гледа моментално на еуро спорт има паркур :)
 
На врв Bottom