Коњи, Јавање, КоњечкиТрки

Член од
12 август 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Целта за која ја отварам оваа тема е да откриеме нешто повеќе за овие прекрасни благородни суштества. Каде сеуште ги има и за што се се користат?
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.749
Поени од реакции
2.231
Углавном за влечење приколки, основна компонента на таканаречените Запрежни возила. Ги има тук и таму.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.801
Поени од реакции
14.416
Vo Mariovo tesko da gi ima na zivo,moze na slika ili nekoja potkovica na nekoja greda...ama pak zatoa gi ima vo metropolata za da serat po bulevarite, a se pocesto i ispustaat dusa tuka na ulica,inaku dodeka imat dusa se koristat da vlecat kola tovarena so plastika i kartoni i stari sporeti i po nekoja stolica sobrana od nekoj dvor.
Автоматски споено мислење:

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/skopski-legendi/со-коњските-трки-скопје-личело-на-пари/?fbclid=IwAR2rWPekpmdbHbsQIbZMKFM0noY_WqKhjjJ3Z2DgthDENfanzXH8ufnSsgg mnogu interesno otvori tuka i citaj koga SKOPJE bese grad...da nekogas bese grad,jas mal sum bil ama se sekavam na ovoj ostrov vo Vardar, a sega e samo eden kup na sela i selani na edno mesto.
 
Последно уредено:

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
1.872
Поени од реакции
1.563
Модератор да го поправи насловот !
Ги има на улиците.Гревота се на топлово.
 
Член од
12 август 2019
Мислења
2
Поени од реакции
0
Vo Mariovo tesko da gi ima na zivo,moze na slika ili nekoja potkovica na nekoja greda...ama pak zatoa gi ima vo metropolata za da serat po bulevarite, a se pocesto i ispustaat dusa tuka na ulica,inaku dodeka imat dusa se koristat da vlecat kola tovarena so plastika i kartoni i stari sporeti i po nekoja stolica sobrana od nekoj dvor.
Автоматски споено мислење:

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/skopski-legendi/со-коњските-трки-скопје-личело-на-пари/?fbclid=IwAR2rWPekpmdbHbsQIbZMKFM0noY_WqKhjjJ3Z2DgthDENfanzXH8ufnSsgg mnogu interesno otvori tuka i citaj koga SKOPJE bese grad...da nekogas bese grad,jas mal sum bil ama se sekavam na ovoj ostrov vo Vardar, a sega e samo eden kup na sela i selani na edno mesto.
На животните неможеме да им замериме каде смеат а каде не да прават измет, можеме на луѓето и на оние кои го толерираат движењето на коњите по за нив несвојствени места.

Во статијата поголемо внимание е обрнато на некој си остров отколку на коњите и активностите кои се одвивале.

Дали некогаш сте посетиле хиподром и каде? Дали сте погледале некоја трка, некое шоу или слично?
Автоматски споено мислење:

Модератор да го поправи насловот !
Ги има на улиците.Гревота се на топлово.
Помогни ми само да ја пронајдам грешката како би го поправил насловот, би ти бил благодарен.

А зашто мислиш дека топлото им пречи и дали и колку си запознаен(а) со нивните перформанси на издржливост?

Не гледам ништо лошо во тоа еден коњ да се најде на улица, проблемот е во кое својство и од која причина се нашол истиот. Доколку станува за добро одржуван коњ и некоја парада верувам дека секој со воздишки ќе го проследи минувањето на истиот.

Од друга страна се поставува прашањето е зошто некој дозволува изживување врз нив или пак одобрува нивно движење дури и по цена на загрозување на целокупната безбедност во сообраќајот
Модератор да го поправи насловот !
Ги има на улиците.Гревота се на топлово.
Автоматски споено мислење:

20180322_150143.jpg
 
Последно уредено:
На врв Bottom