Кој филм/серијал е подобар и зошто? A Quiet Place v. Bird Box

B

Blade Torch

Гостин
Mr.Nobody>eternal tezok overrate
La la > whiplash
Gone girl >>> girl in the train ne zezajte
Beasts=peregrine (i dvata se super,ama ima edno ama i kaj dvata)
Zootopia i kubo se slatki sekoj na svoj nachin, ne mozam da se resham :(
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Pred nekoj den procitav nesto sto uste me bode... A Quiet Place i Bird Box se preceneti sranja.

I, while soglasuvajki se 50%, ne moze da preminam deka prviot voopsto e sporeden so vtoriot, iako e neli ista tematika.

Pa poradi slicnosta na tematikata, no daleku od slicnost vo kvalitet, da probam da ja oziveam temata.

Koj gi izglede dvata i sto mislite, koj e podobar i zosto?
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
Мене, за нијанса Bird Box, затоа што има симболика во филмот која те тера да размислуваш. Ама очигледно 99% од луѓето овде не ја виделе таа симболика и го сметаат истиот за срање. Или може препишуваат еден од друг, who knows. Јас стојам зад деветката која му ја дадов на Bird Box и покрај тоа што сум сам (со @Вокерка плус, веројатно), против целиот свет.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Мене, за нијанса Bird Box, затоа што има симболика во филмот која те тера да размислуваш. Ама очигледно 99% од луѓето овде не ја виделе таа симболика и го сметаат истиот за срање. Или може препишуваат еден од друг, who knows. Јас стојам зад деветката која му ја дадов на Bird Box и покрај тоа што сум сам (со @Вокерка плус, веројатно), против целиот свет.
nema ni da ja pipnam 9kata

koja e taa simbolika sto tolku ti se dopadna filmot? na sto te natera tebe da razmisluvas?
leap of faith-ot li ili sophies choice momentot
krajot li?

problemot e sto dvata se so slicen plot, ama edniot toa go iskoristuva maksimalno i se posvetuva na toa, te drzi zdrven, nekad zaboravas da dises, prav horor triler, dodeka birdbox se gubi vo dvojni znacenja i saka da e dlabok i zaborava da e interesen, duri predolg se oseka na momenti, a na momenti e i smesno i ja gubi serioznosta situacijata
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.796
Pred nekoj den procitav nesto sto uste me bode... A Quiet Place i Bird Box se preceneti sranja.

I, while soglasuvajki se 50%, ne moze da preminam deka prviot voopsto e sporeden so vtoriot, iako e neli ista tematika.

Pa poradi slicnosta na tematikata, no daleku od slicnost vo kvalitet, da probam da ja oziveam temata.

Koj gi izglede dvata i sto mislite, koj e podobar i zosto?
Ок, го глеав Куајат Плејс и сеа бољи е или не е од Бирд Бокс? Кој ако е полош од Куајат Плејс ич да не го ни глеам.

edit: ok, сфатив
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
koja e taa simbolika sto tolku ti se dopadna filmot? na sto te natera tebe da razmisluvas?
leap of faith-ot li ili sophies choice momentot
krajot li?
Во една насока: доаѓа модерното време и технологијата која ги заслепува луѓето и на некој начин забрзано ги убива затоа што се губат вистинските вредности. И во таа насока: каков спас од тоа би нашле децата кои се родени во тоа време (ко овие 2000+, миленијалците, демек)? Тие ги имаат родителите да ги водат во некоја насока, но што ако и родителите се слепи? Постои ли спас, постои ли можност за избавување?

Во друга насока, сами по себе се наметнаа некои библиски паралели, особено по тој крајот со таблата: училиште за слепи. Кога го видов тоа, веднаш ми падна на памет "блажени се бедните по дух, зашто нивно е царството небесно". Но потоа читав и за "слепите ќе прогледаат" и слични библиски стихови.

Понатаму, ова е модерна верзија на класичен есхатолошко-космогониски мит, кој впрочем, и го има и во христијанството (пак) (Ное и потопот, Откровението), но и во буквално сите митолошки матрици во светот. Земјата отишла во погрешен правец и човештвото мора да биде уништено за по неговото уништување да се возобнови земјата, да се прочисти... Класична шема на цикличната природа на светот и нештата. До душа во ни една митологија мислам не сум видел таква приказна во која чудовишта се причина за есхатолошкиот момент, но во многу матрици божествата тоа го направиле, што е еднакво на некој вонземски ентитет, можеби налик на тоа што се појави тука, од нигде никаде.

А Quiet Place беше само обичен, плиток хорор или трилер во кој се си беше на место, но не ме натера да размислувам, не видов простор за интерпретации.[DOUBLEPOST=1547825385][/DOUBLEPOST]
leap of faith-ot li ili sophies choice momentot
Ете, и тоа, ако одиме на микро-ниво, до детали.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.401
Поени од реакции
9.269
Мене и двата ми беа обични под просеци филмови, ништо поразлично од оние сите глупи хорори кои ги изнагледав минатата година. Убаво што вие си ги гледате така длабоко и неповршински филмовите и си гледате пораки во нив, на тој начин во секој еден филм може да се најде некоја симболика, јас хорорите ги гледам ептен површински и за забава и немам големи очекувања, немав ни за овие два и што очекував тоа и добив.

Bird Box ми беше хаос, филмот се трудеше да биде некаде на средина меѓу драма која ќе те тера да размислуваш и вака да си бараш симболики и хорор кој ќе те закова на место, ќе те остави без здив, ќе те вознемири, исплаши бла бла и уствари е цел неуреден, нејасен и недокажан. Многу ликови беа без смисла што дури само тројца да имаше во цел филм ќе беше подобро. Чудовишта што не можат да влезат во куќа поради некоја причина, луѓе што се самоубиваат иако прекрасно се чуствуваат, други што не се самоубиваат ама се опасни зошто гледале и се тоа недокажано и измешано. Не е финтата само да носи со себе порака, мора да знам како почнало, зошто, како, кога, мора логика да има кога веќе сака да биде драма за размислување. Ништо освен тоа што чудовиштата никогаш не ги видовме не ми се допадна кажав многу хаотичен и недокажан јас не би го предложила на никој.

A quiet place може за нијанса подобар зошто беше понапнат и подобро разработен, ама вака после време откако го гледав и тој ми е исти курац тука негде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom