Кој тип на брак имате?

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.810
Сега и да сакате,и да нејќете.....типот на врската го одредува тој шо носи повеќе пари дома.
 
A

AnFem

Гостин
Очигледно на многумина не им одговара третиот тип на брак, па морав да читам срања...

Не сум во брак, ама живеам заедно со партнерот и верувале или не кај нас нема поделба на машки и женски работи. Секој прави што сака (зборувам за домашни обврски), постои еднаквост, а станот е чист и уреден и секој ден имаме свежо приготвена здрава(?) храна. Утопија?!?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Па ова е, всушност, психолошко прашање (барем како такво ми го сервираат). Затоа прашав ,,што мислите,,, барам субјективен одговор.
Да барав објективен, би прашала ,,ај раскажи ми за твојот брак,, и би ги поставила сите прашања кои ти ги наведе, со тоа јас сум таа што ќе донесе објективен одговор.
Секое прашање кое е ,,што мислите,, по автоматизам бара субјективен одговор :)
--- надополнето: Oct 23, 2011 12:01 AM ---

Овие информации се недоволни.
Важните одлуки, кој ги носи?
- Ти
- Заедно, но со твоја сугестија и 51% е кај тебе
- Заедно, еднакво

Постојат бракови каде што само еден заработува, а се рамноправни. Ирелевантно е кој готви, и кој купува во маркет. Одлуките се тие кои се важни, и кои се најрелевантни детерминанти кој е кој во бракот.
Субјективно јас мислам дека мојот брак е трета категорија.
Но ти, како млада девојка, тоа не го знаеш, цело време во бракот се води борба за превласт. Ситните караници се перманентни. Јас стално, во шега викам, „ да го знаев тоа ќе одберев жена која е глуво-нема, да не морам да ја слушам “. Важните одлуки се донесуваат заеднички, после долги дискусии ( караници ).
--- надополнето: Oct 23, 2011 7:45 AM ---
Јас прво се извинувам, не знам зошто автоматски помислив дека си од женски пол.:oops:
И многу е јасно, не знам што те буни. Има ли некој доминантен во врската или се ви е така поделено? Ако се е поделено, се знае кој и што прави, си има свои одговорности во врската е од третиот тип. Мене многу ми се јасно разграничени типовиве.
И јас субјективно мислам дека е третиот тип. Но во мојот брак, се води перманентна борба за превласт, а мислам дека е така и во огромното мнозинство бракови.
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
Не сум у брак али би сакал коа би бил нешто меѓу 2-3 да ми биде,би помагал околу домот се што треба неам некакви ''мачо'' барање од тимот она принесува она раскренува од маса или нешо друго. Али не би сакал женами да ми скита по улицине со другарки или кафиња по цели денови, викенд да ми организира планови да ме шета вамо тамо,или да ми број пример ако се собереме со друштво да гледаме пример фудбал па утре дента да ми рече е ти беше да гледаш фудбал ќе идам и јас вамо тамо,такви натпревари со женско некам да имам пошо многу краток би ни бил бракот.:) И најбитно и највеќе би ме нервирало да ми купува без да се консултира со мене..Тоа го гледам често кај постариве жени а и кај помладиве дека ќе си излезат и ќе си купат некое сако или некоја блуза и ич уво не ги боли дали требало или не требало после ќе му прават фора на мажот дека им се стари али не ги памти он или дека некоја им ги дала бла бла тие фори на друг:).Прво сакам да си гледа за дома па после тоа ако има вишка со договор ќе си искомбинираме шо и како ќе трошиме.
--- надополнето: Oct 23, 2011 12:36 AM ---

Епа тоа е лошото што сега на сите девојки кафето и цигарчето им е побитно од раѓање деца . Тоа не е кревање свест туку распуштеност ,незнаат више што да направат за да бидат интересни ,сакаат да спијат со 10-20 души и после сакаат некој да ги третира со почит и да им вика браво,не иде таа работа така. Жената мора да си држи до себе ,да се грижи за домот да раѓа ,бар да има желба да раѓа ( не зборам за 10 деца него 2-3 ) ви се изместија вредностите порано жените едвај чекаа да стапат во брак и да родат и да бидат добри домакинки тоа им било гордост а денес едвај чекаат да седнат во БМВ и да се плеснат ,со извинување..
Немој да зборуваш за сите жени воопшто....не е точно дека сите жени не сакаат веќе да раѓаат.Јас баш напротив сакам да родам деца,и сакам да се омажам.Но не треба само тоа да ми биде едоинствената цел во животот како што им била на нашите баби ,па затоа не можеле ни да учат ни да створат кариера...туку служеле само за раѓање и готвење.Епа извини јас сакам да родам деца...ама нема да бидам само машина за раѓање и готвење.
А тоа дека на сите девојки побитно им е кафето и цигарчето од децата ,тоа не ти држи вода ич и не е точно,затоа што секоја жена кога ќе дознае дека е бремена ги остава цигарите и кафето или барем ги намалува..ова само пример давам.
--- надополнето: Oct 23, 2011 8:17 AM ---
Не сум у брак али би сакал коа би бил нешто меѓу 2-3 да ми биде,би помагал околу домот се што треба неам некакви ''мачо'' барање од тимот она принесува она раскренува од маса или нешо друго. Али не би сакал женами да ми скита по улицине со другарки или кафиња по цели денови, викенд да ми организира планови да ме шета вамо тамо,или да ми број пример ако се собереме со друштво да гледаме пример фудбал па утре дента да ми рече е ти беше да гледаш фудбал ќе идам и јас вамо тамо,такви натпревари со женско некам да имам пошо многу краток би ни бил бракот.:) И најбитно и највеќе би ме нервирало да ми купува без да се консултира со мене..Тоа го гледам често кај постариве жени а и кај помладиве дека ќе си излезат и ќе си купат некое сако или некоја блуза и ич уво не ги боли дали требало или не требало после ќе му прават фора на мажот дека им се стари али не ги памти он или дека некоја им ги дала бла бла тие фори на друг:).Прво сакам да си гледа за дома па после тоа ако има вишка со договор ќе си искомбинираме шо и како ќе трошиме.
--- надополнето: Oct 23, 2011 12:36 AM ---

Епа тоа е лошото што сега на сите девојки кафето и цигарчето им е побитно од раѓање деца . Тоа не е кревање свест туку распуштеност ,незнаат више што да направат за да бидат интересни ,сакаат да спијат со 10-20 души и после сакаат некој да ги третира со почит и да им вика браво,не иде таа работа така. Жената мора да си држи до себе ,да се грижи за домот да раѓа ,бар да има желба да раѓа ( не зборам за 10 деца него 2-3 ) ви се изместија вредностите порано жените едвај чекаа да стапат во брак и да родат и да бидат добри домакинки тоа им било гордост а денес едвај чекаат да седнат во БМВ и да се плеснат ,со извинување..
....не е точно дека сите жени не сакаат веќе да раѓаат.Јас баш напротив сакам да родам деца,и сакам да се омажам.Но не треба само тоа да ми биде едоинствената цел во животот како што им била на нашите баби ,па затоа не можеле ни да учат ни да створат кариера...туку служеле само за раѓање и готвење.Епа извини јас сакам да родам деца...ама нема да бидам само машина за раѓање и готвење.
А тоа дека на сите девојки побитно им е кафето и цигарчето од децата ,тоа не ти држи вода ич и не е точно,затоа што секоја жена кога ќе дознае дека е бремена ги остава цигарите и кафето или барем ги намалува..ова само пример давам.
Проблемот е што вас мажите ужасно ви смета и ви е жал што турското каде жената е само машина за деца и само треба да седи дома и да му се покорува на мажот почна да се искоренува,а вие сигурно мислевте дека секогаш ќе биде така.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
I da ima doktorat toa ne ja pravi kako osoba da bide korisna za drugite, toa ja pravi korisna za samata sebe, no od toa ke vidi air ako nekoj drug oseti korist od nejzinoto formalno obrazovanie. Vtoro jas dobro znam deka tie so formalno obrazovanie ne se site prirodno inteligentni tuku bash naprotiv sum videl poveke inteligencija i talent i vrednost kaj luge koi ne naucile informacii samo so cel da se steknat so nekoja diploma a posle se bavat so raboti to est preokupirani se nivnata seriznost lezi vo sosem sprotivni nesta. taka da, korista vredi za drugi ako osetat nesto od nea, ako e samo za sebe, pa i najmalata mravka si e sve i svja za sebe.
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Сега и да сакате,и да нејќете.....типот на врската го одредува тој шо носи повеќе пари дома.
Kaко па да не:)Мајка ми е домаќинка, порано работела, но кога не родила сакала она да биде дома со нас и да не воспитува. Ама она е главата на куќата, татко ми платата на нејзе и ја дава и она раководи со парите. Речиси за се го има последниот збор. Нема врска кој ги носи парите, има врска карактерот на секоја индивидуа.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Najsovremen maz da si e da go viknes ebacot na zena ti doma i da mu platis sto ke ti ja ebe!
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Najsovremen maz da si e da go viknes ebacot na zena ti doma i da mu platis sto ke ti ja ebe!
Овој пост не ти е сериозен и со него го расипуваш впечатокот за тебе. Претходно напиша многу убаво „I da ima doktorat toa ne ja pravi kako osoba da bide korisna za drugite “
Пишувај, да биде корисно за другите.
 
Член од
8 април 2010
Мислења
68
Поени од реакции
46
Dostoevski ima receno otprilika vaka : "Krajnata cel na sekoja zena, bez ogled na toa sto taa govori e da bide potcineta, po svoja volja".
Za mozni zalbi i poplaki, molam upatetese vo Sankt-Peterburg.. :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Dostoevski ima receno otprilika vaka : "Krajnata cel na sekoja zena, bez ogled na toa sto taa govori e da bide potcineta, po svoja volja".
Za mozni zalbi i poplaki, molam upatetese vo Sankt-Peterburg.. :)
А бидејќи Достоевски е писател, не можеме да го земеме неговото мислење како научно потврдено и докажано.
 
Член од
8 април 2010
Мислења
68
Поени од реакции
46
А бидејќи Достоевски е писател, не можеме да го земеме неговото мислење како научно потврдено и докажано.
Toj znae mnogu poveke za covekovata dusa od bilo koj drug psiholog, duri i golemiot mislitel Nitsche go tvrdi toa, a i Sigmund Freud e na slicno stajaliste vo pogled kon Dostoevski. Taka da, apsolutno relevantvno.
Mozebi toa go pravat instiktivno, nenamerno od kaj da znam, ne sum jas Bernard jebeni Russell. :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Toj znae mnogu poveke za covekovata dusa od bilo koj drug psiholog, duri i golemiot mislitel Nitsche go tvrdi toa, a i Sigmund Freud e na slicno stajaliste vo pogled kon Dostoevski. Taka da, apsolutno relevantvno.
Mozebi toa go pravat instiktivno, nenamerno od kaj da znam, ne sum jas Bernard jebeni Russell. :)
Тоа што не е докажано, е само мислење.
Дали Ниче, Фројд и компанија мислат - познати се по иновациите за спознавањето на ,,човековата душа,, но дали ги читаш само тие што ти одговараат, или не, тоа е сосема друг муабет.
 
Член од
8 април 2010
Мислења
68
Поени од реакции
46
Тоа што не е докажано, е само мислење.
Дали Ниче, Фројд и компанија мислат - познати се по иновациите за спознавањето на ,,човековата душа,, но дали ги читаш само тие што ти одговараат, или не, тоа е сосема друг муабет.
Eve, go citam i Camus, a toj vika deka se sto znaeme za rajot na zemjata e zenata. :D
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Мојот брак е мешавина од 2 и 3 ;), зависи за кој сегмент се работи. Не ми пречи сопругот да си ја има таа слика за себе како глава на семејството, тоа е здраво и за бракот и за неговата суета и за суетата на моите машки деца. Од друга страна јас сум многу амбициозна и успешна жена (што да правиме-тоа од Бога ми е дадено) и тој не ми стои на патот во тој поглед, не му пречи што заработувам повеќе... Во суштина ние многу се дополнуваме во секој поглед. Во брак сме од 19 годишна возраст, и арно и лошо се поминавме заедно и не можеме да живееме еден без друг. Секогаш успеваме да се договориме за важните прашања и што е најважно - и двајцата веруваме во засекогаш и љубов од почеток до крај.:X3:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom