Кој тип на брак имате?

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
Сепак не е. Забележан е кај високо образовани партнери, кои бракот не го врзуваат нужно со потомството. Најчесто луѓе ослободени од општествени стеги.
Да...
И јас тука спаѓам, т.е. во третата група, за некои утопија... за нас реалност.
Со приходи сме тука некаде, се е ствар на договор... јас не сум некој pater familias тип, она не е патријахален тип... никој никому не наредува, заедно сме во се...
Луѓе ослободени од општествени стеги... Зависи на што мислиш. Ако мислиш на она дека жената е за дома, се согласувам секако.Јас го гледам бракот како еден специфичен, по многу нешта, договор меѓу двајца меѓу кои постои нешто заедничко.
Нема тука потчинетост...
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
Tretiot e demek Americki, zatoa stapkata deka ke zavrsi so razvod e enormno visoka...
а зошто тоа мисиш дека ако е од третиот вид би завршил со развод?
Јас баш мислам спротивно...би завршил со развод ако е од првиот вид.
Тоа што порано таквите бракови од прв вид успевале и не завршувале со развод е зашто девојките кога се мажеле биле така учени од дома....те тепа,те мачи...што и да праи ти трпи си и ќути,ти само ке переш,ќе пеглаш,ќе готвиш а тој е твој господар.
Порано успевало сега веќе не.Сега малку по малку се покрева свеста кај сите и ретко веќе некоја жена ќе трпи цел ден дома, само перење и готвење...и раѓање деца.
 
Член од
8 април 2010
Мислења
68
Поени од реакции
46
а зошто тоа мисиш дека ако е од третиот вид би завршил со развод?
Јас баш мислам спротивно...би завршил со развод ако е од првиот вид.
Тоа што порано таквите бракови од прв вид успевале и не завршувале со развод е зашто девојките кога се мажеле биле така учени од дома....те тепа,те мачи...што и да праи ти трпи си и ќути,ти само ке переш,ќе пеглаш,ќе готвиш а тој е твој господар.
Порано успевало сега веќе не.Сега малку по малку се покрева свеста кај сите и ретко веќе некоја жена ќе трпи цел ден дома, само перење и готвење...и раѓање деца.
Ramnopravnosta na tretiot i mene mi se sviga vaka crno na belo, ama negovata ostvarlivost e teska. Se e stvar na karakteri, ispijanje sueti i slicno. Tretiov e sto bi se reklo emancipovacki brak. :) Tesko deka i moze da se podelat na vakvi 3 dela. Ima tuka mnogu izmegu. Ps. Ova Eva Green e na avatar? :)
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
409
Поени од реакции
304
Ramnopravnosta na tretiot i mene mi se sviga vaka crno na belo, ama negovata ostvarlivost e teska. Se e stvar na karakteri, ispijanje sueti i slicno. Tretiov e sto bi se reklo emancipovacki brak. :) Tesko deka i moze da se podelat na vakvi 3 dela. Ima tuka mnogu izmegu. Ps. Ova Eva Green e na avatar? :)
Е да сепак се зависи од двајцата кои стапуваат во брак...понекогаш и од родителите ,најчесто родителите на момчето.
Инаку ...Да,она е:)
 
Член од
22 август 2011
Мислења
326
Поени од реакции
346
Па би рекла третиот тип. Сите обврски ни се поделени, сакаме и двајцата да имаме слободно време, а не едниот да биде пренатрупан, другиот да си го лади. Таквите бракови се најнефункционални и најчесто се распаѓаат поради незадоволство на едниот од партнерите. Буџетот си го правиме двајцата, распределуваме што и како ни треба за месецот, околу финансии до сега не сме се скарале никогаш. Фала богу не е типичен балканец, со таков не би ни можела да живеам.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.524
Поени од реакции
2.093
а зошто тоа мисиш дека ако е од третиот вид би завршил со развод?
Јас баш мислам спротивно...би завршил со развод ако е од првиот вид.
Тоа што порано таквите бракови од прв вид успевале и не завршувале со развод е зашто девојките кога се мажеле биле така учени од дома....те тепа,те мачи...што и да праи ти трпи си и ќути,ти само ке переш,ќе пеглаш,ќе готвиш а тој е твој господар.
Порано успевало сега веќе не.Сега малку по малку се покрева свеста кај сите и ретко веќе некоја жена ќе трпи цел ден дома, само перење и готвење...и раѓање деца.
Теорија е друго, а пракса е сосема друго.
Чисто сумљам дека во пракса може се да биде така совршено. Инаку јас сакам женами да биде главна:D
 
Член од
8 април 2010
Мислења
68
Поени од реакции
46
Е да сепак се зависи од двајцата кои стапуваат во брак...понекогаш и од родителите ,најчесто родителите на момчето.
Инаку ...Да,она е:)
Jas sum covek od narodot, bi i oprostil se na zena. Duri i da prdne.:)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Brakot sega nema smisla, sega moze da se zivee zaedno bez brak ili samo za sex kontakti stvarno bez vrska e brakot, edino demek von brak praat sex cudo golemo!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Brakot sega nema smisla, sega moze da se zivee zaedno bez brak ili samo za sex kontakti stvarno bez vrska e brakot, edino demek von brak praat sex cudo golemo!
Не станува збор за секс во темава.
Туку за улогите на партнерите во поделбата на обврските во семејството.
Семејството не мора нужно да биде заверено кај матичар. Можат и без тој документ да живеат заедно, и да припаѓаат на еден од овие типови.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Не станува збор за секс во темава.
Туку за улогите на партнерите во поделбата на обврските во семејството.
Семејството не мора нужно да биде заверено кај матичар. Можат и без тој документ да живеат заедно, и да припаѓаат на еден од овие типови.
Pa toa ti vikam ako ne e zavereno toa ne e brak bar pravno!
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Се издвојуваат три типа на брачни заедници гледани од аспектот на степенот на рамноправноста на брачните другари:

1. Доминантен/потчинет:
- Постои традиционална, комплементарна поделба на улогите во семејството меѓу мажот и жената;

2. Доминантен/помошник:
- Постои поголемо испреплетување меѓу мажот и жената во семејните и домаќинските задачи и во нивната моќ.

3. Егалитарен тип или партнерски тип:
- Брачните партнери имаат иста моќ, положба, права и одговорности.

Што мислите, во кој од овие типови вашиот брак припаѓа?
Првата жена фаворизираше под точка 3 ама не и успеа ја избркав.
Со вторава жена имам брак под точка 1 и траеееееееее.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
4
Поени од реакции
5
Brakot moze da uspee vo eden edinstven slucaj: ako sposoben i dovolno CVRST maz svojata zena ja drzi vo celosna pokornost od ljubov. Negovite zelbi taa da gi ispolnuva kako svoi zapovedi i toa so radost vo srceto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom