Кој телефон е најдобар Xperia S, Galaxy S II, One S или Google Nexus 4

Член од
3 март 2010
Мислења
633
Поени од реакции
359
Сакам да купам андроид телефон ама не можам да се одлучам па вие што ги имате овие телефони пофалете ги или искритикувајте ги

Претенденти се:
- Google Nexus 4 LG ( се очекува Гугл да го продава за 299 долари за 8 Гига хард, убав е, голем екран, солидна камера 8 Мегапиксели, 4 јадрен процесор, 2 гига рам, ама негативна страна е што нема мемориски слот, стаклена позадина има, сам бега од џеб :), ако падни 99% ке се скрши стаклото назад

- Sony Xperia S( овај брз е, спремен е, располага со 1.5 Гигахерци Дуал Кор, 1 Гига рам, 32 Гига внатрешна меморија хард, исто нема слот за мемориска, камерата 12 Мегапиксели малку мати особено навечер, невкусни копчиња има напред не многу практични, користи Андроид 2.3 со можност за надградба на 4

- Samsung Galaxy S II( велат најдобар телефон, ама јас велам се додека не излезе S III, 8 Мегапиксели камера, Дуал Кор 1.2 Гига, не се крши колку и да паѓа, од пластика е маската, и овај стар андроид користи не знам до кој можи да се апдејтова
- HTC One S не знам што да кажам солиден, добар на излгед, добра камера 8 Мегапиксели слични перформанси ама некако HTC не ми напраиле некој кеиф макар што и за него би можел да се одлучам
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Сакам да купам андроид телефон ама не можам да се одлучам па вие што ги имате овие телефони пофалете ги или искритикувајте ги

Претенденти се:
- Google Nexus 4 LG ( се очекува Гугл да го продава за 299 долари за 8 Гига хард, убав е, голем екран, солидна камера 8 Мегапиксели, 4 јадрен процесор, 2 гига рам, ама негативна страна е што нема мемориски слот, стаклена позадина има, сам бега од џеб :), ако падни 99% ке се скрши стаклото назад

- Sony Xperia S( овај брз е, спремен е, располага со 1.5 Гигахерци Дуал Кор, 1 Гига рам, 32 Гига внатрешна меморија хард, исто нема слот за мемориска, камерата 12 Мегапиксели малку мати особено навечер, невкусни копчиња има напред не многу практични, користи Андроид 2.3 со можност за надградба на 4

- Samsung Galaxy S II( велат најдобар телефон, ама јас велам се додека не излезе S III, 8 Мегапиксели камера, Дуал Кор 1.2 Гига, не се крши колку и да паѓа, од пластика е маската, и овај стар андроид користи не знам до кој можи да се апдејтова
- HTC One S не знам што да кажам солиден, добар на излгед, добра камера 8 Мегапиксели слични перформанси ама некако HTC не ми напраиле некој кеиф макар што и за него би можел да се одлучам
Galaxy S3 e излезен уште во мај 2012.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Сакам да купам андроид телефон ама не можам да се одлучам па вие што ги имате овие телефони пофалете ги или искритикувајте ги

Претенденти се:
- Google Nexus 4 LG ( се очекува Гугл да го продава за 299 долари за 8 Гига хард, убав е, голем екран, солидна камера 8 Мегапиксели, 4 јадрен процесор, 2 гига рам, ама негативна страна е што нема мемориски слот, стаклена позадина има, сам бега од џеб :), ако падни 99% ке се скрши стаклото назад

- Sony Xperia S( овај брз е, спремен е, располага со 1.5 Гигахерци Дуал Кор, 1 Гига рам, 32 Гига внатрешна меморија хард, исто нема слот за мемориска, камерата 12 Мегапиксели малку мати особено навечер, невкусни копчиња има напред не многу практични, користи Андроид 2.3 со можност за надградба на 4

- Samsung Galaxy S II( велат најдобар телефон, ама јас велам се додека не излезе S III, 8 Мегапиксели камера, Дуал Кор 1.2 Гига, не се крши колку и да паѓа, од пластика е маската, и овај стар андроид користи не знам до кој можи да се апдејтова
- HTC One S не знам што да кажам солиден, добар на излгед, добра камера 8 Мегапиксели слични перформанси ама некако HTC не ми напраиле некој кеиф макар што и за него би можел да се одлучам
http://www.gsmarena.com/sony_xperia_t-4899.php
Овој телефон е најак !
Цената му е околу 28 000 денари кај нас .
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.496
Поени од реакции
2.619
Друже многу фактори се во игра тука.Дали би го зимал во кеш или имаш можност и на претплата.Од овие што ги наброја на хартија најдобар е нексусот али сам кажа би имал проблем со меморијата и неможноста лесно да се дојде до телефонот иако знам дека се продава и модел со 16 гига кој мислам дека се сосема доволни.Е веќе ако овој телефон испаѓа од трка тогаш дефинитивно галакси 2 (тројца другари мои го имаат и навистина се нема зборови за овој телефон од перформанси изглед се тоа перфектно изгледа) и што кажа дека се нема апдејт грешка си официјално добива 4.1 Jelly Bean ;)
 
A

Avenger99

Гостин
Ако можеш да го најдеш Нексусот за тие пари нема подобар од него
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Ако сакаш да имаш добра подршка од производителот и брзо да ги добиваш најновите верзии на Андроид тогаш избегни ги Сони. JB им е најавен за mid-Q1 2013. И добиваат само по еден update на понова верзија од Андроид. ХТЦ мислам дека не се ништо подобри околу ова. Галакси 2 е веќе стар модел, но ке добие JB. Нексус се единствените кои добиваат редовно нови верзии и имаат подршка и по неколку години. Nexus S на пример ќе добие JB, а е излезен пред точно 2 години. Останатите андроид производители после една година престануваат со вадење нови верзии.

Ако планираш да го користиш телефонот подолго време Nexus 4, без размислување.
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Од набројаните,
Google Nexus 4 >> One S > Xperia S > Galaxy S II
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
HTC, како прво, имаат некоја чудна пресензитивност на нивните екрани, како да работиш со маус од 5000 DPI. Затоа никогаш не ги препорачувам.

Од овие, дефинитивно Нексусот, доволно е тоа што сите што ги знам и се разбираат по нешто од Андроид (како шегобиецот Princ), бираат Нексус пред сите други. Причините ти ги наброја genius погоре.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
А да ти понудам Samsung Galaxy Nexus со 11 и пол месеци гаранција за 17.000 ден, секако со кутија и цела опрема и плус ставен скрин протектор уште одма и силиконска футрола ... едноставно како нов да го купуваш сега !

Работи на 4.2.1 и секогаш прв има апдејти, еден од најдобрите нексус модели
елџито не ми се допаѓа баш дека е елџи, стакло позади и цената сигурно нема да биде кај нас толку ефтина

Бела боја е и перверзно му стои :)



 

AleksandarT

Reckless
Член од
16 ноември 2005
Мислења
180
Поени од реакции
9
Koristejki Galaxy S2 godina i pol moze da kazam deka telefonot e super, raboti ekstremno brzo so i da mu dades, i ne sum imal nikakva maka. Ke dobie isto taka 4.1 Jelly Bean u skoro vreme. Edinstven problem mu e so baterijata ako si stvarno heavy user ne izdrzuva cel den, ama ako ne si togas nema maka :)
Isto taka mozes za eftini pari da go najdes.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Како што кажаа, Nexus 4 ако успееш некаде да го најдеш за пристојна цена (~350-400 евра).
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
А зошто Nexus 4-ката на gsmarena пишува за цена About 230 EUR? :S
И плус не е скап телефонов и да е 350-400 евра (на официјалната страна за телефонов на гугл пишува from 299$ без договори у готово веројатно), за вакви перформанси и све што има на телефонов - тоа е преодлично.
Corning Gorilla Glass 2, True HD IPS, quadcore, 2GB RAM и батерија 2100mAh!!!ОМГ а не е ни 500 евра :O
Ја овој би го земал да ги имав парите БЕЗ РАЗМИСЛУВАЊЕ: Влагам у продавница и ко леб би го купил...
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
А зошто Nexus 4-ката на gsmarena пишува за цена About 230 EUR? :S
И плус не е скап телефонов и да е 350-400 евра (на официјалната страна за телефонов на гугл пишува from 299$ без договори у готово веројатно), за вакви перформанси и све што има на телефонов - тоа е преодлично.
Corning Gorilla Glass 2, True HD IPS, quadcore, 2GB RAM и батерија 2100mAh!!!ОМГ а не е ни 500 евра :O
Ја овој би го земал да ги имав парите БЕЗ РАЗМИСЛУВАЊЕ: Влагам у продавница и ко леб би го купил...
И Ајфон 5 ка пишува дека ке се придава по цена од 530 долари ама во Македонија ке можеш да го најдиш по цена од 1000 евра.....сега Ајфон 4С е 38 000 .
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
А зошто Nexus 4-ката на gsmarena пишува за цена About 230 EUR? :S
Цената за 8GB модел на google play е 300$ (само телефон), во европа исто на Play store е 300 евра, а во Македонија кога ке донесат ќе биде 500+ евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom