Кој се плаши од темнината и зошто?

S

Sagan

Гостин
За темнината, кога бил во основно Алберт Ајнштајн, рекол: Не постои темнината. Постои само светлината. Нејзиното отсуство луѓето го нарекуваат темнина.

Значи, кога вака рационално би теоретизирале, би рекле дека нема причина за плашење од нешто што не постои (?)

Арно ама, луѓето се плашат од темнината, бидејќи старите велат дека на ,,лошите сили‘‘ им смета светлината, па се појавуваат на земјата кога таа е отсутна.

Да бидеме на чисто, не верувам дека постојат такви ,,лоши сили‘‘, но неможноста за восприемање на надворешниот свет преку сетилото за вид, и тоа како предизвикува вознемирување!!!

Инаку, ако некој воопшто не се плаши од темнината, нека го гледа хоророт ,,Darkness‘‘, па нека ми се јави :zlo:
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
inace kazano, sea zboram koga bev prcul, mnogu se plasev od temnica.Zs postojano se desavase doma da bidam sama,zs moive bea na rabota a brat mi aka i gi meri ulicine niz radisani:). I taka cesto se desavase da moram da legnam pred da dojde on.I semava bese ovaja:upaleni svetla segde osvem u WC i u spalna, rsnat televizorot do daska, i obavezno, imavme eden kasapski noz dolg edno 25cm so sekogas go stavav ili pod jastuk ili pod krevet.I uvek koga idev u WC nozot idese so mene zs mi bese ugasnato svetloto u WC i nemozev da go upalam zasto, prvo se palese od nutra a vtoro mi bese visoko(so e najtragicno vrsev nuzda u temnica) i nozov se razbira sekogas spremen za akcija(ne deka sum znaela so da praam so nego, tuku sum videla neso osrtro i golemo i kao aj ke se odbranam. I SAMA NEZNAM OD SO!)I so e najglupoto da me videl nekoj od strana so praam so nozov ke recat devojcevo bolnoe. Zs koga izlagav i vlaga nozov u poza kao na scary movie i maftam so nego slucajno da ne ima neso pred mene. So da se prai koga ti fufa toa e!
A sea ic k*r ne me boli ako sum u temnica ma jok be sea sum (mrtva krava)pa niso ne osekam!
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
179
Поени од реакции
1
Yes i am:)
Are you afraid of the dark?
 
Член од
24 мај 2006
Мислења
42
Поени од реакции
2
Не се плашам од темница, а оние кои се плашат е затоа што гледаат хорор филмови, па се плашат (иако не би требало) и многу фантазираат.
p.s. кога гледате хорор филм исклучете глас, ќе видите дека нема ништо страшно.
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
јас никогаш не сум се плашела од темнината,повеќе го сакам мракот одколку светлината, убаво ми е кога е темно:) баш никој не те гледа

NasaTa напиша:
p.s. кога гледате хорор филм исклучете глас, ќе видите дека нема ништо страшно.
а за ова имаш право:)
 
Член од
29 јуни 2006
Мислења
63
Поени од реакции
0
BliND напиша:
Dali se plasite od temnicata? Odnosno od sto se plasite vo temnicata koga vo temninata go ima istoto sto i na svetlost? Dali samata pomisla na temninata ve plasi ili ve plasi toa sto se krie vo nea?

Напомена од модератор: Насловот е променет за да е појасно што е предмет на дискусија. Исто така, пожелно е насловите на темите да бидат на македонски.
Не, затоа што не може ништо да се крие во темнината, што го нема на светло.:wink: :icon_lol:
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
tina89 напиша:
јас никогаш не сум се плашела од темнината,повеќе го сакам мракот одколку светлината, убаво ми е кога е темно:) баш никој не те глеda
Eeeee da be...So drustvo mozda..Ali sama da si...ne mislam deka e do tolku ubavo...i nekoe manijaciste kako so gi ima da te izvadi od pamet:nenene: ...Ja iskreno mn se plasam samicka koa sum si
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Mislam barem spored mene onoj sto ja najavil temata ne mislel bukvalno na temnina kako opst poim. Neli razmisluvavte od drug aspekt? Druga temnina, temninata koja nastanuva koga site ke si otidat a vie ostanuvate sami, mislam deka sobata oznacuva zivot, sami vo temna soba. Temninata oznacuva razocaruvanje, poraz, i dali se plasite od toa ili ne?
Ova e samo moe mislenje, i ne, ne se plasam od temnina.
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Mnogu bi sakala da ne se plasam od nea. Ja sakam temninata a sepak mi e strav od nea. Se mislam deka naednas nesto ke se pojavi. Se ti e toa do podsvesta
 
Член од
8 август 2006
Мислења
8
Поени од реакции
0
Незнам дали баш најсоодветен поим е ПЛАШАМ, повеќе ми одгвара терминот НЕ ЈА САКАМ темнината, мразам кога немам целосен преглед на работите околу мене (тоа со адапатација на очите и не ми е доволно сакам кристално јасен преглед на се околу мене па дури и кога спијам)
 

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
Konecno se soociv so ovoj strav, ne se plasam veke. Juhuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu:aplauz:
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Не се плашам веќе одамна бе.
Баш е слатка темнината :)
 
Член од
8 август 2006
Мислења
17
Поени од реакции
1
Od temnica strav nemam samo od ljuge so covekot moze da ti naprai nikoj drug ne moze.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Лелее, јас не можам да спијам ако НЕ е темно!:)
 

DaSiDe

Born Crazy Lived Insaine
Член од
6 март 2006
Мислења
119
Поени од реакции
0
Ece напиша:
Лелее, јас не можам да спијам ако НЕ е темно!:)
Леле вистина а јас на то заборајв. Каква темница во темница е најако. шо мојш во темница да напрајш еееееее!!!!!!!!!!!!!:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom