Кој се збогатувал во ЕУ од лагата за “глобално затоплување’’

B

Bafra

Гостин

Уште не лажат со ова глобалново затоплување, можен ураган од втора категорија во медитеранот.

Десега немало ниту ураган од прва категорија сега ќе имало од втора, кој глупости, нели @Bafra
Тоа де, СО2 е виновно за СЕ. За сите климатски промени СО2 е виновно.
Не како порано само дека ќе се зголемуваат температурите, дека мразот ќе се стопи, пола острови под вода ќе бидат, дел од крајбрежните градови ќе бидат потопени.
Вака за се што се случува на планетава СО2 е виновно, и за зголемување на мразот, и за снегот во Сахара, и за промена во навалувањето/нишањето (the wobble of the earth), и за поплави, и за суши, и за снег крај на Август, абе за што сакаш само кажи СО2 и завршена приказна. Нема тука трте мрте.
Затоа предлагам секое домаќинство во МКД, да плаќа по 200еур/годишно + тие што имаат повеќе станови може +100 еур од стан. Има одма да смениме глобалната клима.
А зашто не изградиме и една нуклеарна централа????
Ем струја, ем греење, ем Анѓушев нема субвенции да добива.

Истите (администрација) што дозволиле планетава да ја загадиме како наше Скопје што е загадено, сега на истите тие им верувате, добра логика нема што (y).
Затоа слободно вклучи тука дека СО2 е виновно и за заглупување на населението.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.065
Поени од реакции
4.715
Historically, it's unusual for the US Southwest to get pummeled by a hurricane or tropical storm. But "these events have begun to increase in recent years," CNN meteorologist Gene Norman said.
Research indicates climate change contributes to tropical storms getting "more intense, bigger and longer-lasting, thereby increasing their potential for damage,
Warmer oceans are allowing eastern Pacific storms to reach higher latitudes," he said. "This was not the case earlier. It was quite rare for an eastern Pacific storm to even reach Baja California, and this is now becoming more common.
https://edition.cnn.com/2018/10/02/weather/tropical-storm-rosa-wxc/index.html

Нагло зголемување на бројот на бури во Медитеранот:

upload_2018-10-3_18-29-37.png

Од Сонцето е... :tapp:
 
B

Bafra

Гостин
Сега и бурите се последица на СО2. :vozbud::vozbud::vozbud:

А замисли во САД најсилните бури што биле, се случиле пред 50те години. А колкаво било СО2 :pipi:.

Ова малку логички ме буни, СО2 од горе ги пропушта сончевите зраци и топлината, а од долната страна не дозволува топлината да бега....

Убаво напишав неколку пати, фанатиците од глобално затоплување, преминаа на климатски промени, а од климатски промени сите временски непогоди се предизвикани од СО2.
Сигурно и толку активни вулкани што имаме е последица на СО2. :misticen:
Кај и да е, очекувам зголемувањето на мразот дека е последица на СО2 :rolleyes: . Тоа што досега требаше мразот да се стопи, пу пу не важи :(

Баш ме интересира некој поупатен да објасни за зелената енергија од нуклеарните централи....
 
B

Bafra

Гостин
Де видете @jamajka и @Bafra дали на графиците од пред 153 милиони години и 256 дена и 34 часа и 45 секунди имало вакво нешто.

Страшни глетки од Германија, поради големите жештини загинале шест тони риби (ВИДЕО)
Температурата на езерата драматично порасна, што доведе до масовен помор на рибите кои живеат во езерата низ Германија, а особено во регионот на Хамбург.

Температурата на водата достигна критични 27 Целзиусови степени, а нивото на кислород во водата константно опаѓа. Слично се случува и со реките во Германија.

Во реките и езерата во Хамбург и околината за неколку дена поради големите жештини загинале шест тони риби, а екпертите стравуваат дека ова е само почетокот.
Повторно страшни глетки од Германија. Германските винари се на пат да ја соберат најголемата жетва на грозје од речиси 20 години по долгото топло лето. Рибите наебаа, ама љубителите на алкохол ќе бидат среќни :D

https://denar.mk/190069/ekonomija/germanija-ja-ocekuva-najdobrata-berba-na-grozje
 
B

Bafra

Гостин
https://www.bbc.com/news/science-environment-45775309

It's the final call, say scientists, the most extensive warning yet on the risks of rising global temperatures.

Their dramatic report on keeping that rise under 1.5 degrees C says the world is now completely off track, heading instead towards 3C.
Чекај малку, што е ова сега, зар досегашните мерки СО2 кредитите немаат ефект ... :cautious:

Изгледа ќе треба други мерки да се превземат, како што планираат во Канада, секое домаќинство да си плаќа бидејќи емитува СО2 (y)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.181
Поени од реакции
17.990
https://www.theguardian.com/business/2018/oct/09/shell-ben-van-beurden-mass-reforestation-un-climate-change-target
Shell boss says mass reforestation needed to limit temperature rises to 1.5C

The boss of Shell has said a huge tree-planting project the size of the Amazon rainforest would be needed to meet a tougher global warming target, as he argued more renewable energy alone would not be enough.

Ben van Beurden said it would be a major challenge to limit temperature rises to 1.5C (equivalent to a rise of 2.7F), which a landmark report from the UN’s climate science panel has said will be necessary to avoid dangerous warming.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Абе и нафташиве се откажаа веќе од заблудите дека нема глобално затоплување, само @Bafra стенка на секој пост во темава, како @Прорус во темите за Русија :pos:
 
B

Bafra

Гостин
Ех @teneke тенеке, јас барем стенкам, вие офкате. Има разлика ;)

Дај боже јас да сум грешка па да офкам после, бар населението нема да страда. Ниту еден мој пост не се ни потруди да го оспориш, да докажеш не е така, за разлика сите ваши постови и тврдења, покажав дека веќе се случиле во минатото и кога СО2 било помалку од денес.

Не објасни колку % учествува СО2 во стаклената градина, како тоа пропушта сончевата топлина од горе или па воопшто не добиваме топлина од сонцето :toe: , а од долната страна СО2 не дозволувало да се лади земјата. :confused:

Не објасни ни на мојата реплика на твој пост дека црно ни се пишува со затоплувањето и покрај сите досегашни мерки од страна на државниот систем:
Чекај малку, што е ова сега, зар досегашните мерки СО2 кредитите немаат ефект ... :cautious:

Изгледа ќе треба други мерки да се превземат, како што планираат во Канада, секое домаќинство да си плаќа бидејќи емитува СО2 (y)
Многу други работи кои ги прашав, нормално на игнор, ќе ве снема на неколку дена. Сепак логиката треба да активирате, па да се чита, вака само залепи графиконче, некое тврдење, за кое одма се наоѓа контра аргумент, исмејувај се со другиот и :свиркам: .
И покрај сите докажани и недокажани (ама очигледни) лаги од страна на државниот систем, луѓето сеуште слепо му веруваат :aplauz:.

Се прашувам зашто душогрижници како вас, доброволно не плаќате СО2 данок, не возите електрични или хибридни возила, немате фотоволтаици, ветерници, топлотни пумпи. Или битно е да се збори, да си ја исперете совеста, а други нека работат, мислат и менуваат. Типично за човек, сите други луѓе да се сменат, само тој да остане ист. (y)

Јас длабоко се извинувам што на вас фанатиците , верувачи во државното тврдење "глобалното затоплување предизвикано од човекот" ви го нарушувам системот на верувања. Нема да се повтори, аман немој само на клада да ме ставате. :cuc:
Вие сигурно знаете како доаѓа а и кои се последиците од промена на половите, од движење на полот кон Англија, знаете и за влијанието на сонцето и the wobble of the earth. Сигурно знаете и зашто со намалување на сончевите дамки доаѓа до зголемена вулканска активност итн итн.

Веќе едниот верник ми објасна и "докажа" дека сите сегашни климатски промени биле последица од глобалното затоплување, а не само зголемување на температурите и топење на мразот. Додуша промени некои ставови врска сонцето ама онака срамежливо :oops:
Третиот верник изгледа прави планови како да спречи рудникот да почне да функционира.

Следно што тврдење што чекам е, дека зголемувањето на површините под мраз е исто последица на глобалното затоплување. :kafence:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.065
Поени од реакции
4.715
https://www.theguardian.com/business/2018/oct/09/shell-ben-van-beurden-mass-reforestation-un-climate-change-target
Shell boss says mass reforestation needed to limit temperature rises to 1.5C

The boss of Shell has said a huge tree-planting project the size of the Amazon rainforest would be needed to meet a tougher global warming target, as he argued more renewable energy alone would not be enough.

Ben van Beurden said it would be a major challenge to limit temperature rises to 1.5C (equivalent to a rise of 2.7F), which a landmark report from the UN’s climate science panel has said will be necessary to avoid dangerous warming.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Абе и нафташиве се откажаа веќе од заблудите дека нема глобално затоплување, само @Bafra стенка на секој пост во темава, како @Прорус во темите за Русија :pos:
Не само тоа, туку и најголемите нафтени гиганти во Америка го прифатија глобалното затоплување предизвикано од човекот како факт, плус дека тие се делумно виновни за тоа.

Не објасни колку % учествува СО2 во стаклената градина, како тоа пропушта сончевата топлина од горе или па воопшто не добиваме топлина од сонцето
Не биди идиот, неколку пати ти е одговорено, да не се самоцитирам,
СО2 ја пропушта светлината, површината ја претвора светлината во топлина, а СО2 не ја пропушта топлината, за СО2 даноците ти беше објаснато какво позитивно влијание има кај земјите кои го воведија и др.
 
B

Bafra

Гостин
Не само тоа, туку и најголемите нафтени гиганти во Америка го прифатија глобалното затоплување предизвикано од човекот како факт, плус дека тие се делумно виновни за тоа.


Не биди идиот, неколку пати ти е одговорено, да не се самоцитирам,
СО2 ја пропушта светлината, површината ја претвора светлината во топлина, а СО2 не ја пропушта топлината, за СО2 даноците ти беше објаснато какво позитивно влијание има кај земјите кои го воведија и др.
Некое графиконче за позитивното влијание од даноците, некоја бројка намалено ли е СО2, има ли подобрување. Сепак очекував доследност со графикони и статистики, не вака паушално :гик:.
Еве научниците упатија предупредувње дека ни е маф работата, а ти велиш има придобивки :toe:

Тоа со светлината и топлината ... ај реков веќе не се замарам со фанатици, па само :confused: o_O :cautious:
Ве молам да ставате кармин. Кога некој ме :sekcza: сакам кармин да има :pipi:

Другпат можеби ќе искоментирам и потпрашам, врска температурата во воздухот :kafence:.

Ваљда следна година ќе напишеш тука како глобалното затоплување и СО2 предизвикале зголемување на мразот.
:motorce::motorce::motorce:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.576
Поени од реакции
26.098
Многу сте се отвориле на темава, да му е страв на чоек да пише нешто....одма сачекуша....
 
B

Bafra

Гостин
Многу сте се отвориле на темава, да му е страв на чоек да пише нешто....одма сачекуша....
Ај бе мечка страв, тебе не страв. Слободно пиши што ти душа сака. Од една сачекуша ли ти е прпе... Јас така си правам, што на ум тоа на друм, нека етикетираат после. :D
Се исплашиле да кажат мислење, божем ако се против тврдењата на државниот систем на голи оток ќе ги однесат :unsure:

Еве кажи од тоа што си прочитал како СО2 данокот помогнал до сега за намалување на СО2 .
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Geoinženjering Zemlje, Smrtonosna Stvarnost
почнаа тврдења дека не трујат со алуминиум ??
не ми е јасно, од една страна многумина јавно изјавија дека има премногу луже на земјината топка, а од друга страна Европа нема људи ??? па донесуваат мигранти...
а зошто пак трујат во Европа ?????

Станковски тоа примети уште прошлиот октомври, кога во емисија на Алфа спомена дека не прскаат со алуминиум за да бидеме апатични, за да дозволиме СЈО да ровари по македонскиот патриотски корпус.
 
B

Bafra

Гостин
Станковски тоа примети уште прошлиот октомври, кога во емисија на Алфа спомена дека не прскаат со алуминиум за да бидеме апатични, за да дозволиме СЈО да ровари по македонскиот патриотски корпус.
Ја утна темата или повторно изиграваш кловн :cautious:

Ааа се извинувам, си цитирал некого кој ми е на игнор листата, па не ми дава тоа, туку чисто само твојот пост.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.065
Поени од реакции
4.715
Некое графиконче за позитивното влијание од даноците, некоја бројка намалено ли е СО2, има ли подобрување. Сепак очекував доследност со графикони и статистики, не вака паушално :гик:.
Еве научниците упатија предупредувње дека ни е маф работата, а ти велиш има придобивки :toe:

Тоа со светлината и топлината ... ај реков веќе не се замарам со фанатици, па само :confused: o_O :cautious:
Ве молам да ставате кармин. Кога некој ме :sekcza: сакам кармин да има :pipi:

Другпат можеби ќе искоментирам и потпрашам, врска температурата во воздухот :kafence:.

Ваљда следна година ќе напишеш тука како глобалното затоплување и СО2 предизвикале зголемување на мразот.
:motorce::motorce::motorce:
.
Смајлина против графици. Таква е оваа дискусија.
Сосем очекувано имајќи предвид твоите основни познавања како на пример проста физика на пренос на енергија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom