Кој програмски јазик е подобар?

  • Креатор на темата Vnuce
  • Време на започнување

Кој програмски јазик е најдобар ?

  • C/C++

    Гласови: 47 63,5%
  • Visual Basic 6

    Гласови: 9 12,2%
  • Delphi

    Гласови: 3 4,1%
  • Pascal

    Гласови: 5 6,8%
  • Drug

    Гласови: 10 13,5%

  • Вкупно гласачи
    74
Статус
Затворена за нови мислења.

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Ајде мир. Ако требаше да има некакво „мерење“, на кого јадев со репортажи, совети и новости за <codefu/> ? Или пак зошто постои темава?
Без демагогии пошо ќе почнам да бришам.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Ај некој нека ми објасни разлика помеѓу C++ i C#.
Предности/слабости зошто како.... што може со едниот/другиот.....

После една споредба со Java на подобриот од овие 2 :D и музичка желба немам.. :)
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
C# према мене не треба да го носи тоа име. Може би било поприкладно нешто како MSJava, JavaM, Java# или нешто слично :).
Отворив една тема за C# и наведов грубо за што всушност станува збор. Сепак, ако ти треба конкретно C++ vs. C# еве:
Концепсиски гледано, овие два јазика во многу се различни. Како прво, менаџирањето со меморија. C++ работи на пониско ниво и тој само алоцира, без притоа да води сметка дали на тие позиции има некои податоци, какви се тие податоци и што да прави со тој опсег на податоци откако истите нема да бидат од корист. Кај C#, се среќава и првична иницијализација на полињата, што кај C++ го нема. Пример:
Код:
 int []pole = new int[50];
во C++ само ќе го алоцира полето, без да води сметка што ќе се добие пример за pole[10], додека пак C# го алоцира, и сите вредности ги сетира на 0, што значи сигурно за pole[10] ќе добиеме 0.
Концепт на преоптоварување на оператори. Не сум сигурен, ама мислам дека во C# го нема. Барем јас досега не сум го сретнал.
Трето, библиотеки. C# е строг .net, C++ не. Поради есенцијалната поврзаност на C# со .net, следува дека тој е строг објектно-ориентиран програмски јазик. C++ не е. Тој подржава и глобални статички методи, променливи и константи кои не се членови на некоја класа.
Останато: принцип на справување со исклучоци. C# има специјализиран систем со класна полиморфна хиерархија на класи кои наследуваат од Exception. C++ (не C++.net) го нема ова. Таму се работи строго со исфрлање на исклучоци како примитиви. Фаќањето на истите иде на ваков принцип, а идентификувањето на грешките иде преку некојa switch структура и дефинирани кодови во текот на програмата. Исто така C# има и finnaly блок, а C++ нема (не сум сигурен за ова)
String класа!!!! Кај C++ мора да се користи STL и #include <string>. C# овде е подобар.
И уште редица работи, ама овие мислам дека се најбитни.

Што може со едниот а што со другиот. Хмм... Со C++ web апликација, мало морген, додека C# е специјализиран за ова. Напредна и комплицирана desktop апликација (нарочито некоја CAD или системска) со C# јајцата ќе ти отечат, а со C++ ќе те виде господ. Ќе ја тупиш со криптична синтакса и комплексна архитектура, ама резултатот би бил феноменален.

Сега со Java. C# и Java имаат една синтаксна разлика во однос на вклучувањето на библиотеки. C# користи using, а Java користи импорт. Останато, мислам дека 99% е исто.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
АхаМ, tnx
Значи ако сакам да учам Java сеисто ќе ми се фати дали ќе биде C# или Java... ?

И уште нешто за декстоп апликации покорисен е C# или C++? Колку што разбрав C++, ако сум грешка...?

За да направам GUI апликација во C# е полесно пример за Копче со drag&drop пишувам button.Text="Exit" и завршена работа, а во C++ не знам како е ама не е толку едноставно....
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
АхаМ, tnx
Значи ако сакам да учам Java сеисто ќе ми се фати дали ќе биде C# или Java... ?

И уште нешто за декстоп апликации покорисен е C# или C++? Колку што разбрав C++, ако сум грешка...?

За да направам GUI апликација во C# е полесно пример за Копче со drag&drop пишувам button.Text="Exit" и завршена работа, а во C++ не знам како е ама не е толку едноставно....
1. Java != C# i toa mnogu
osven sintaksa i nekoi tehniki nemaat drugi slicnosti. Znaci ti koga kje naucis sintaksa sledni kje ti bidat bibliotekite ko ise ucat so iskustvo. Odluci dali planiras da se zanimavas so ednoto ili drugoto.
2. Za desktop aplikacii da pravis vo C++ e maltretiranje. Da ne me sfati nekoj pogresno najdobrite desktop app se pisani vo C++ ama treba navistina mnogu trud znaenje i vnimavanje. A dodeka C# ti nudi mozosti slicna rabota da ja napravis mnopu pobrzo.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
И уште нешто за декстоп апликации покорисен е C# или C++? Колку што разбрав C++, ако сум грешка...?
Пак ќе се навратам на првиот пост од минатата страна...

Главно треба сам да знаеш: Каква апликација ти треба и на каква машина ќе биде поставена....

Според ова, лесно ќе откриеш што ти треба...
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
АхаМ, tnx
Значи ако сакам да учам Java сеисто ќе ми се фати дали ќе биде C# или Java... ?

И уште нешто за декстоп апликации покорисен е C# или C++? Колку што разбрав C++, ако сум грешка...?

За да направам GUI апликација во C# е полесно пример за Копче со drag&drop пишувам button.Text="Exit" и завршена работа, а во C++ не знам како е ама не е толку едноставно....
C# и Java само наведов дека имаат 99% иста синтакса и семантика. Библиотеките (.net и JSE, JEE, JME...) и нивната организацијата се тотално различни.

За десктоп апликации, за некои мали или средни проекти (во смисол на комплицираност а не на големина) C# е подобро решение. За покомплицирани ствари (CAD, системски софтвер, мрежни алатки) C++ е неизбежен.

Можеш истото и со C++. Отвори .net, C++ CLR Windows апликација, ти ги дава истите можности на .net со истата едноставнот како и кај C#. Е сега ако сакаш да правиш win32 апликација без .net - :nesvest:.
 
Член од
15 мај 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Од овие на анкетата најдобар е C++, инаку не е ставен најдобриот - Јava
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Од овие на анкетата најдобар е C++, инаку не е ставен најдобриот - Јava
Леле, ова е како да споредвате кој е подобар Цеца или Металика. Темава е ептен глупа. Кажав претходно дека секој јазик си е подобар за она шо е наменет или пак за некои работи е прашање на вкус.
Мислам дека темава треба да добие клуч.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Во право си.

кЉучка, додека да размислам за посаглам анкета.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom