Кој плаќа данок за кирија?

Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Sve da im ebam na UJP gi molam da platam danok ne mi davaat sredba da zakazam imale mnogu rabota ne e toa moj ebaa problem bre sve da vi ebam gi molam za danok da platam edvaj sredba zakazav 3 pati se javuvam
Не ти треба да одиш во УЈП, освен ако ептен не сакаш. На e-PDD можеш да завршиш работа, доколку имаш регуларно заверен договор на нотар и се исплаќа киријата на трансакциска.

@Sase_Ohrid @Lurtz не се расправајте, чил.

Ова е моето искуство од пред некој ден што завршив работа за блиска особа. Ова го прави закуподавачот (газдата), кој прима средства секој месец преку трансакциска.

Издава дел од стан кој е физички одвоен, небитно, има договор заверен нотарски со кираџијата.

На e-PDD се пополнува Аконтативна даночна пријава, се внесуваат податоци од договорот за двете страни, сума на киријата и се прикачува односно внесува барањето.

2020-02-12_LI.jpg

Потоа, на мејл на му стига дека барањето е процесирано, кое потоа се појавува во e-PDD во делот кај даночна пријава, не кај аконтативна пресметка. Таму генерира PDF со уплатници за секој месец со колку треба да се уплати. На ~150 евра кирија, годишна пресметка за данок е ~9.000денари (~750 денари/месечно).


@SantoriniLover дали со сигурност го знаеш тоа? Истото што го кажа сега ми е логично, ама газдата ми вика дека ќе го плаќаме ние или по пола.

Јасно ми е што ми кажуваш, ама ако дојде инспекција и јас и тој ќе плаќаме казни.
Во зависност од договорот, и ако го имате заверено, треба да е дефинирано. Во принцип ти како кираџија не треба да плаќаш данок, газдата остварува приход и тој треба да го пријави. И ова е се само ако му исплаќаш на трансакциска, односно УЈП има увид во уплатите. Ако плаќаш кеш најверојатно те пљачка дополнително.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.826
mene dogovorot ne mi e zaveren na notar me isplakkat preku transakciska i plakam danok
ako e celosno opremen stanot danokot e pogolem ako ne e opremen stanot danokot e pomal
kaj mene vo dogovorot pisuva delumno opremen taka da 6 meseci im plakam danok kako opremen a 6 meseci kako neopremen zosto im iam ostaveno samo masina za perenje televizor i 1 krevet moj i frizider
neznam nekoj da mi kaze neso dali e vo red...dali e ok ili ako ne mi e zaveren na notar ne treba da plakm danok a mi plakaat preku transakciska...neznam
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
mene dogovorot ne mi e zaveren na notar me isplakkat preku transakciska i plakam danok
ako e celosno opremen stanot danokot e pogolem ako ne e opremen stanot danokot e pomal
kaj mene vo dogovorot pisuva delumno opremen taka da 6 meseci im plakam danok kako opremen a 6 meseci kako neopremen zosto im iam ostaveno samo masina za perenje televizor i 1 krevet moj i frizider
neznam nekoj da mi kaze neso dali e vo red...dali e ok ili ako ne mi e zaveren na notar ne treba da plakm danok a mi plakaat preku transakciska...neznam
Чим уплатата ѕи стигнува на трансакциска сметка, данок мора да се плати и тоа нема врска со тоа дали догповорот ти е заверен кај нотар или не. Договорот за закуп не е строго формален договор (како договорот за купопродажба на недвижност на пример), така да може но и не мора да биде заверен кај нотар (кај овој договор кај нотар всушност се врши само заверка на потписите на странките, не и солемнизација). Но воовичаено УЈП бара и овој договор да биде заверен кај нотар.
Автоматски споено мислење:

Не ти треба да одиш во УЈП, освен ако ептен не сакаш. На e-PDD можеш да завршиш работа, доколку имаш регуларно заверен договор на нотар и се исплаќа киријата на трансакциска.

@Sase_Ohrid @Lurtz не се расправајте, чил.

Ова е моето искуство од пред некој ден што завршив работа за блиска особа. Ова го прави закуподавачот (газдата), кој прима средства секој месец преку трансакциска.

Издава дел од стан кој е физички одвоен, небитно, има договор заверен нотарски со кираџијата.

На e-PDD се пополнува Аконтативна даночна пријава, се внесуваат податоци од договорот за двете страни, сума на киријата и се прикачува односно внесува барањето.

Прегледај го приврзокот 233432

Потоа, на мејл на му стига дека барањето е процесирано, кое потоа се појавува во e-PDD во делот кај даночна пријава, не кај аконтативна пресметка. Таму генерира PDF со уплатници за секој месец со колку треба да се уплати. На ~150 евра кирија, годишна пресметка за данок е ~9.000денари (~750 денари/месечно).



Во зависност од договорот, и ако го имате заверено, треба да е дефинирано. Во принцип ти како кираџија не треба да плаќаш данок, газдата остварува приход и тој треба да го пријави. И ова е се само ако му исплаќаш на трансакциска, односно УЈП има увид во уплатите. Ако плаќаш кеш најверојатно те пљачка дополнително.
Епдд служи за аконтативно плаќање на данокот (постапката која ја опиша е точна).
Меѓутоа, нити ЕПДД нити УЈП не може (и не смее) да навлегува во тоа кој ќе го плати данокот, дали закуподавачот лично или пак закупецот во име и за сметка на закуподавачот. Тоа се уредува со закон, не со некаков формулар. И нема никаква пљачка доколку закупнината се плаќа на рака, а не на сметка но само доколку договорот за закуп уредно е поднесен и пријавен во УЈП.
 
Последно уредено:
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
И нема никаква пљачка доколку закупнината се плаќа на рака, а не на сметка но само доколку договорот за закуп уредно е поднесен и пријавен во УЈП.
Плаќање кирија на рака е сива економија.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Плаќање кирија на рака е сива економија.
Не е точно! Нема никаква законска пречка плаќањето на киријата да биде на рака се додека тие пари уредно се евидентираат (впрочем и самиот закон прави ја регулира таа материја: готовинско и безготовинско плаќање).
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Не е точно! Нема никаква законска пречка плаќањето на киријата да биде на рака се додека тие пари уредно се евидентираат (впрочем и самиот закон прави ја регулира таа материја: готовинско и безготовинско плаќање).
Kako ke bide uredno evidentirano plakanjeto megu dve fizicki lica na raka ???
Zakonot za gotovinsko plakanje podrazbira izdavanje na fiskalna smetka, kako tuka primacot na parite ke ja dobie od drugo fizicko lice ???

Samoubistvo e da se podnese prijava za izdavanje na fizicko lice a da ne odi preku transakciona smetka, moze da ne ti plaka, a ti treba da plakas danok, kako ke dokazes deka ne ti platil, UJP toa totalno ne ja zanima, danokot milom ili silom ti pak ke si go platis do krajot na dogovorot.

Pri dogovor megu dve fizicki lica so plakanje po transakciona pak izdavacot ne e zastiten. i da ne mu plakaat pari na smetka, toj mora da plati danok.

Ima situacii i koga pravno lice koe koristi iznajmen stan ili dukan, ne plaka, bide likvidirana firmata ili drugi situacii, UJP da go bara danokot od izdavacot, nea ja interesiara samo da go naplati danokot, nisto drugo.
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Kako ke bide uredno evidentirano plakanjeto megu dve fizicki lica na raka ???
Zakonot za gotovinsko plakanje podrazbira izdavanje na fiskalna smetka, kako tuka primacot na parite ke ja dobie od drugo fizicko lice ???

Samoubistvo e da se podnese prijava za izdavanje na fizicko lice a da ne odi preku transakciona smetka, moze da ne ti plaka, a ti treba da plakas danok, kako ke dokazes deka ne ti platil, UJP toa totalno ne ja zanima, danokot milom ili silom ti pak ke si go platis do krajot na dogovorot.

Pri dogovor megu dve fizicki lica so plakanje po transakciona pak izdavacot ne e zastiten. i da ne mu plakaat pari na smetka, toj mora da plati danok.

Ima situacii i koga pravno lice koe koristi iznajmen stan ili dukan, ne plaka, bide likvidirana firmata ili drugi situacii, UJP da go bara danokot od izdavacot, nea ja interesiara samo da go naplati danokot, nisto drugo.
Пријателе, вообичаено е во договорот за закуп меѓу две физички лица (или пак правни) да се вметне клаузула, односно член, според кој неплаќањето на договорената кирија (било да е на рака или на сметка) да претставува основ за предвремен раскин на договорот за закуп. Токму тоа е таа заштита за која зборуваш (а не некакво си самоубисто), а потоа до УЈП се поднесува актот со кој договорот за закуп е предвреме раскинат и нема потреба за плаќање на данок на ненаплатената закупнина. Тоа и студент од прва година на правни студии може да ти го потврди. Начинот на кој се плаќа закупнината (и да е на трансакциска сметка) не е никаква гаранција дека закупувачот уредно ќе ја плаќа закупнината. А данокот се плаќа на остварениот приход од закупнина! Долго бев отсутен од форумот, но ако се уште активни постарите правници како @Gjoksi можат да ти ги потврдат моите тврдења, иако немам намера да се докажувам со никого на форумот, јас лебот повеќе од 20 години го вадам приватно како адвокат, а форумов го користам за да им пружам бесплатна правна помош на оние на оние на кои им е потребна, не да се надмудрувам со овдешните стручњаци!
 
G

Gjoksi

Гостин
Доколку како физичко лице (граѓанин) го издаваш имотот под кирија на физичко лице (граѓанин), односно како договорни странки се јавуваат физичко лице (закуподавец) и физичко лице (закупец), обврска да го пријави и плати данокот на доход има физичкото лице (граѓанинот), примател на закупнината (киријата), односно закуподавецот.
Доколку како физичко лице (граѓанин) го издаваш имотот под кирија на правно лице (фирма), односно како договорни странки се јавуваат физичко лице (закуподавец) и правно лице (закупец), обврска да го пријави, задржи и плати данокот на доход во име на физичкото лице (граѓанинот) има исплатувачот на доходот т.е. во овој случај правното лице (фирмата).
За повеќе, видете ја Брошурата од 03.01.2020 год., што ја прикачив. Таму се' е убаво објаснето.
@Sase_Ohrid Колега, од 01.01.2020 год. и јас го вадам лебот како адвокат. :)
 

Attachments

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Доколку како физичко лице (граѓанин) го издаваш имотот под кирија на физичко лице (граѓанин), односно како договорни странки се јавуваат физичко лице (закуподавец) и физичко лице (закупец), обврска да го пријави и плати данокот на доход има физичкото лице (граѓанинот), примател на закупнината (киријата), односно закуподавецот.
Доколку како физичко лице (граѓанин) го издаваш имотот под кирија на правно лице (фирма), односно како договорни странки се јавуваат физичко лице (закуподавец) и правно лице (закупец), обврска да го пријави, задржи и плати данокот на доход во име на физичкото лице (граѓанинот) има исплатувачот на доходот т.е. во овој случај правното лице (фирмата).
За повеќе, видете ја Брошурата од 03.01.2020 год., што ја прикачив. Таму се' е убаво објаснето.
@Sase_Ohrid Колега, од 01.01.2020 год. и јас го вадам лебот како адвокат. :)
Тоа е јасно, но последниот муабет меѓу членовите, беше за плаќањето на киријата во готовина. Дали може во кеш да му исплаќа или мора на трансакциска.... Саше баш правнички го одбегна одговорот, за готовинските плаќања :D
УЈП нема да им прави проблем, се додека данокот си е платен, според рекапитулацијата од еппд системот.
А они дали ќе си плаќаат на себеси и дали во пари или кокошки, УЈП не ја интересира, пресметаниот износ, според реални пазарни услови да си легне кај државата на сметка.
 
G

Gjoksi

Гостин
Тоа е јасно, но последниот муабет меѓу членовите, беше за плаќањето на киријата во готовина. Дали може во кеш да му исплаќа или мора на трансакциска.... Саше баш правнички го одбегна одговорот, за готовинските плаќања :D
УЈП нема да им прави проблем, се додека данокот си е платен, според рекапитулацијата од еппд системот.
А они дали ќе си плаќаат на себеси и дали во пари или кокошки, УЈП не ја интересира, пресметаниот износ, според реални пазарни услови да си легне кај државата на сметка.
Е сега, за бесплатна помош доста е напишаното. :D Ако почниме да објаснуваме - што, како, кој, зошто, колку и др., ќе треба многу да пишуваме. :)
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Е сега, за бесплатна помош доста е напишаното. :D Ако почниме да објаснуваме - што, како, кој, зошто, колку и др., ќе треба многу да пишуваме. :)
Честитки колега, добредојде во фелата! Ти посакувам многу работа и успешна наплата
Автоматски споено мислење:

Тоа е јасно, но последниот муабет меѓу членовите, беше за плаќањето на киријата во готовина. Дали може во кеш да му исплаќа или мора на трансакциска.... Саше баш правнички го одбегна одговорот, за готовинските плаќања :D
УЈП нема да им прави проблем, се додека данокот си е платен, според рекапитулацијата од еппд системот.
А они дали ќе си плаќаат на себеси и дали во пари или кокошки, УЈП не ја интересира, пресметаниот износ, според реални пазарни услови да си легне кај државата на сметка.
Не избегнав никаков одговор. Сеуште најодговорно тврдам дека закупнината помеѓу физички лица може и е дозволено да се плаќа на рака, а не само на трансакциска сметка и нема ништо нелегално во тоа се додека договорот за закуп уредно е поднесен и пријавен во УЈП и уредно се плаќа данокот на приход од закупнини. Не постои тука никаква сива економија.
На сличен начин функционира и издавањето на соби и апартмани од мал обем за краток престој (тие не се фирма - правно лице, туку се водат на физичко лице како дополнителна дејност и не се фискализирани, па плаќањето оди на рака). И тоа е некој вид на закупнина (само што е за краток период) и тука повторно се плаќа данок преку епдд, но тоа е подолга, но истородна тема.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom