Кој плаќа данок за кирија?

Член од
6 декември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
2
Здраво,

Може е глупо прашањево ама дали некој знае која страна (кираџиите или газдата) треба да го плати данокот во УЈП?

Фала ви
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
225
Поени од реакции
183
Тој што ги добива парите, односно газдата. Реално газдата има приходи од кираџиите, и во тој случај должен е да плати данок.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.714
Поени од реакции
4.192
Газдата секако, ама гледајте ако е можно да избегнете официјални договори ако се ок луѓето и плаќајте си директно на рака. Нема смисла некој да плаќа даноци за се и сешто и да го полни буџетот, а други привилегирани граѓани како овие во Арачиново да не плаќаат ниту данок на имот
 
Член од
6 декември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
2
@SantoriniLover дали со сигурност го знаеш тоа? Истото што го кажа сега ми е логично, ама газдата ми вика дека ќе го плаќаме ние или по пола.
Помислив да не е сменет некој закон.......
Автоматски споено мислење:

Газдата секако, ама гледајте ако е можно да избегнете официјални договори ако се ок луѓето и плаќајте си директно на рака. Нема смисла некој да плаќа даноци за се и сешто и да го полни буџетот, а други привилегирани граѓани како овие во Арачиново да не плаќаат ниту данок на имот
Јасно ми е што ми кажуваш, ама ако дојде инспекција и јас и тој ќе плаќаме казни.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
3.931
Поени од реакции
12.577
Здраво,

Може е глупо прашањево ама дали некој знае која страна (кираџиите или газдата) треба да го плати данокот во УЈП?

Фала ви
Газдата го плаќа.

Тој ако сака нека си качи тие мочани 11 посто од киријата, нека биде поскапа, ко да не е скапа веќе доволно, па нека вади од тие пари. Али тој е физичкото лице што зема приход, не е вработен кај вас во фирма па вие да му ја мислите за данок да му плаќате нему.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
832
Поени од реакции
958
90% не плаќаат данок. Данокот го плаќа газдата на куќата т.е тој кој нуди. Ако се нормални кираџиите, направете договор, секој месец од 1ви до 10ти да биде платена киријата и тоа е тоа. Инспекција да ви дое дома, можда у Германија. Тука тоа не функционира за нас. Ако праша некој, престојуваш кај пријател.

Јас сум против пријавување на кираџии и за полнење буџети од тој приход. Пола Западна Македонија не плаќа струја, вода.. Кога тоа ќе го решат, тогаш може да збориме за данок на кираџија.
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.163
Поени од реакции
1.488
jas plkam iam objekt pod kirija mi ide preku transakciska i plakam ne e malku 15 % mislam deka plakam godisno skoro 500 era plakam danok sam se prijaviv vo UJP za danokot inaku naprai si matematika
podobro ti e da plakas danok ili da te zakrpat 2-3 kiriii i lom da ti napravat vaka kolku tolku si zastiten i + mozes da go dades i na izvrsitel ako te poebe nekako bolje danok godisno 500 evra negoli da se brkas i da ti naprai steta od 5000 evra
Srce me bole koga gi davam za danokot a nemame nikakva usluga ali bar cist sum i ne mu ja mislam da ne mi roknat kazna a ic nejkam da go plakam ali ako ne plakam ke me fatat i ke go naebam za sitnica a ZAN Mitrev sto e osloboden od danok a za pregled naplaka 6000 denari toa vo red e i red razni kopmanii i zapadna makedonija im ebam sve a jas ke go naebam
 
Член од
6 декември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
2
jas plkam iam objekt pod kirija mi ide preku transakciska i plakam ne e malku 15 % mislam deka plakam godisno skoro 500 era plakam danok sam se prijaviv vo UJP za danokot inaku naprai si matematika
podobro ti e da plakas danok ili da te zakrpat 2-3 kiriii i lom da ti napravat vaka kolku tolku si zastiten i + mozes da go dades i na izvrsitel ako te poebe nekako bolje danok godisno 500 evra negoli da se brkas i da ti naprai steta od 5000 evra
Srce me bole koga gi davam za danokot a nemame nikakva usluga ali bar cist sum i ne mu ja mislam da ne mi roknat kazna a ic nejkam da go plakam ali ako ne plakam ke me fatat i ke go naebam za sitnica a ZAN Mitrev sto e osloboden od danok a za pregled naplaka 6000 denari toa vo red e i red razni kopmanii i zapadna makedonija im ebam sve a jas ke go naebam
Точно, само ние обичните смртници страдаме од закониве, и подобро да не се правиме паметни. Инаку јас сум кираџија, не издавам, ама страдаат двете страни ако дојде до тоа.
Инаку фала на одговорот, ќе му го пренесам тоа на газдата дека тоа е негова должност :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.201
Поени од реакции
1.124
Точно, само ние обичните смртници страдаме од закониве, и подобро да не се правиме паметни. Инаку јас сум кираџија, не издавам, ама страдаат двете страни ако дојде до тоа.
Инаку фала на одговорот, ќе му го пренесам тоа на газдата дека тоа е негова должност :)
Во зависност од какво е прашањето, таков и одговор ќе добиеш. А погорните одговори и точни и неточни, но типично за држава во која има милион закони и се менуваат од месец за месец.

Не знам тебе зашто ти беше тешко да отвориш УЈП страната:

1. Ако закупопримачот е правно лице (исплатувач на доход кој води деловни книги), правното лице има обврска да врши пресметка на аконтација на данокот на доход од закуп и подзакуп.
Значи ако од сметката на фирмата му плаќаш кирија, тогаш ти си должен да платиш данокот.

2. Ако закупопримач е друго физичко лице, обврска да врши пресметка на аконтација на данок на доход има примателот на доходот (физичко лице) за доходот од закуп и подзакуп.
Што би се рекло, ако ти како физичко лице го изнајмуваш локалот, тогаш газдата на локалот ќе си пресмета и плати данок, а ти бруто ќе му платиш. Е сега ако се договорите нето исплата, ќе си бидеш ќар 10%, бидејќи газдата направил лоша математика :D
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.163
Поени од реакции
1.488
Во зависност од какво е прашањето, таков и одговор ќе добиеш. А погорните одговори и точни и неточни, но типично за држава во која има милион закони и се менуваат од месец за месец.

Не знам тебе зашто ти беше тешко да отвориш УЈП страната:

1. Ако закупопримачот е правно лице (исплатувач на доход кој води деловни книги), правното лице има обврска да врши пресметка на аконтација на данокот на доход од закуп и подзакуп.
Значи ако од сметката на фирмата му плаќаш кирија, тогаш ти си должен да платиш данокот.

2. Ако закупопримач е друго физичко лице, обврска да врши пресметка на аконтација на данок на доход има примателот на доходот (физичко лице) за доходот од закуп и подзакуп.
Што би се рекло, ако ти како физичко лице го изнајмуваш локалот, тогаш газдата на локалот ќе си пресмета и плати данок, а ти бруто ќе му платиш. Е сега ако се договорите нето исплата, ќе си бидеш ќар 10%, бидејќи газдата направил лоша математика :D
ja na vtoriot nacin se poebav taka ama da zavrsi dogovorot ke roknam kirijata + 30 % pa ako saka neka sedi ako ne neka bara na drugo mesto
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.754
Поени од реакции
10.052
Точно, само ние обичните смртници страдаме од закониве, и подобро да не се правиме паметни. Инаку јас сум кираџија, не издавам, ама страдаат двете страни ако дојде до тоа.
Инаку фала на одговорот, ќе му го пренесам тоа на газдата дека тоа е негова должност :)
Нема миљон закони. Ако нешто даваш под наем и имаш приходи од тоа, ги пријавуваш во даночна пријава. Мислам дека е 10%, не сум сигурен. Ти како кираџија имаш документ дека си платил кирија, колкава и да е и нема што да се расправаш со газдата. Ако реши да ти ја качи киријата за тие 10%, твое право е да бараш друг стан (ако се работи за стан) или да му плаќаш поскапа кирија.
Значи немаш проблем со ујп ако ти легално плаќаш, а тој не пријавува приходи и данок.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
690
Поени од реакции
1.075
Ти како кираџија имаш документ дека си платил кирија,
Kakov dokument ima ako plaka kirija na raka !!!
Za da bide se legalno treba da ima dogovor potpisan od dvete strani i zaveren na notar !!
Za da bide se legalno kirijata treba da se plaka na transakciska smetka !!
Zakup megu dve fizicki lica, danok plaka onoj sto go izdava objektot, dokolku ne e navedeno vo dogovor drugacie.
Zakup megu fizicko i pravno lice, danok plaka pravnoto lice.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.754
Поени од реакции
10.052
Kakov dokument ima ako plaka kirija na raka !!!
Za da bide se legalno treba da ima dogovor potpisan od dvete strani i zaveren na notar !!
Za da bide se legalno kirijata treba da se plaka na transakciska smetka !!
Zakup megu dve fizicki lica, danok plaka onoj sto go izdava objektot, dokolku ne e navedeno vo dogovor drugacie.
Zakup megu fizicko i pravno lice, danok plaka pravnoto lice.
Не знам каде сум напишал кирија на рака. Легален договор и плаќање на сметка. Значи темата е ваљда легални процедури, не плаќање на рака. Без тоа бесмислено е да се отвара тема за данок.
 
Последно уредено:
Член од
4 март 2011
Мислења
620
Поени од реакции
516
Еден куп погрешни одговори на лесно правно прашање (за воља на вистината и еден или два одговори целосно или делумно точни).
Данок за кирија (погрешно е и самото име, правилно се вика данок на доход од закуп и подзакуп) секогаш го плаќа закупувачот доколку е правно лице (и тој трошок му се признава како расход при книжењето), а ПО ДОГОВОР го плаќа закуподавачот односно закупувачот (кога е физичко лице) во име и за сметка на закуподавачот. Значи обврската да се плати овој данок може да биде договрна (закупувачот или закуподавачот или пак двајцата по пола како што погоре некој имаше наведено, се разбира доколку така се договориле договорните странки).
Автоматски споено мислење:

jas plkam iam objekt pod kirija mi ide preku transakciska i plakam ne e malku 15 % mislam deka plakam godisno skoro 500 era plakam danok sam se prijaviv vo UJP za danokot inaku naprai si matematika
podobro ti e da plakas danok ili da te zakrpat 2-3 kiriii i lom da ti napravat vaka kolku tolku si zastiten i + mozes da go dades i na izvrsitel ako te poebe nekako bolje danok godisno 500 evra negoli da se brkas i da ti naprai steta od 5000 evra
Srce me bole koga gi davam za danokot a nemame nikakva usluga ali bar cist sum i ne mu ja mislam da ne mi roknat kazna a ic nejkam da go plakam ali ako ne plakam ke me fatat i ke go naebam za sitnica a ZAN Mitrev sto e osloboden od danok a za pregled naplaka 6000 denari toa vo red e i red razni kopmanii i zapadna makedonija im ebam sve a jas ke go naebam
Плаќањето на данокот во УЈП ама баш ништо не ти значи кај извршител за наплата на ненаплатената закупнина! За тоа треба договорот за закуп да е склучен во пропишана форма, заверен кај нотар и да има својство на извршна исправа. Доколку тоа не е случај не можеш да бараш присилна наплата на неплатената кирија кај извршител, туку можеш да поднесеш тужба пред надлежен суд
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2009
Мислења
1.956
Поени од реакции
1.915
Не сум чул до сега дека на некој му тропнале дома и да прашаат дали е под кирија или е негов станот.
Едино ако некој пријави
 
На врв Bottom