Кој компир ви е најубав?

Ивица ЈМК

Forza Juve Per Sempre!!!!
Член од
28 март 2010
Мислења
1.399
Поени од реакции
270
младо компирче .сеа кај и да е ќе има по пазарите.аххххххххх:pipi:

 
S

smart ass

Гостин
Ако веќе сакате пржени ама и меки тогаш пржете ги на јачина 2(башка ќе имаат тро зејтин ама и добар вкус имаат(а ќе ги сечете тро поедри...не како фаст фуд,е сега ако сакате стандардни пржете таму како знаете,али Варени,Со Јајце,Оцет и Црн бибер...башка чаша Ракија и муабет е мераци.

Според она што јас го знам за компирите, има црвен и бел компир. Ги сакам и двете врсти, пржен, варен, пире...Пржен не правам разлика дали голем или мал, ама за варен компир повеќе сакам мал компир, повкусен ми е.
Не купуј од тоа забеганиот концентрат(пире) НИКОГАШ!!

Паланечки.
Кривопаланечки...од Куде бре,од одрано,опила ли беше е**го..

Пржен компир (помфрит), со кечап ... ммм :back:
Слушај ваму...ако имате домашен СОС од патлиџани....при крајот значи додека се пржат го ставаш ресто и истури Филџан ДОМАШЕН СОС!!(Сл како кога ги правиш со јајце).

Заеби кечап-тоа вкус што се добива...закон.
 
Член од
10 април 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
mene najubajot kopir mi jet toj so go sada kaj nas set golemi kolku gla ot gojdo nogu set jaki i ubaj gi prodaame nije na pazaro ako jet nekoj zainteresovan neka ringa na televono 075 741 369 dostapen jet vosekoje vreme
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
пржен компир нема конкуенција...
и пире.. ако може да го сметаме и него :)
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
сечен како за помфрит но испечен во рерна со пиле во средина на тавчето
 
P

PewDiePie

Гостин
Во принцип секаков компир јадам,ама највеќе поштувам пржен.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Компири со шунка и павлака

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
300 грама Шунка
1 мала лажица Црвен пипер
малку Сол
1000 грама Компир
200 грама Кисела павлака
Компирите ги сечеме на долгнавести парчиња. Шунката ја сечкаме на тенки парчиња.

Потоа ги мешаме сите производи.

Посолуваме и попрскуваме со црн пипер.

На крај одозгора ставаме павлака.

Печеме во рерна околу 40 минути на умерена температура.
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
262
Поени од реакции
97
eve i od mene

zimas kompriri,gi varis,gi lupis,gi seces ili drobis,satavs sol,ocet,maslo za jadenje,bukovec i kromid,i gi stavas u rerna da se potpecat.milina e eeeej
Многу е вкусно овака,јас со стек понекогаш овака го јадам компирот.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Компир Кругчиња

1.компир
2.сусам
3.сирење
4.сол и вагета


Се лупат компирите и се сецкаат на тенки тркалца се ставаат во врела вода(да врие) со сол, се оставаат едно 5минутки да вријат,а претходно се спрема тепсија голема со зејтин и сусам.Се вадат компирите и се редат врз сусамот се посипуваат и одозгора со сусам и со зачинот истата постапка се повторува се додека имате комири.Се ставаат да се печат се додека не поруменат им се ренда сирењето додека се топли.
Наместо сирење може и кашкавал.
 
Член од
7 декември 2010
Мислења
151
Поени од реакции
39
Предјадење од компири Потребни продукти:
- 4 големи компири
- сол
- путер
- црн пипер
- 4 тврдо варени јајца

Начин на приготвување:
Компирите се сечат водорамно на два дела, се длабат, се редат во подмачкан плех и се печат во загреана рерна. Се вадат од рерна, во длабината се додава путер и се посолуваат. Се става половино варено јајце, се посолува, се става црн пипер и малку путер и се враќаат во рерна. Може да се стави врз јајцето и рендан кашкавал што му дава попикантен вкус. Се сервира со павлака и се јаде.
само шо го напраив и сеа ке го пробуам :vozbud: и да ти казам дека е добро од мој раце ама би сакам да пробам да го анпраат твоите :D :D
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
знае ли некој како се спрема компир на селски начин ?
да изгледа приближно вака

 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
7
nadobar kompir e onoj kompir koj shto ima sedeno vo zemja cela godina, tie kompiri se povkusni i od berovski, planinski i neznam kakvi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom