Кој има најстар компјутер?

  • Креатор на темата Stef Bachatero
  • Време на започнување
V

VeniVidiVici

Гостин
Хм. Поседувам Commodore 64 со читач на податоци од касети.:vozbud: Му текнува ли на некој кога игрите ги снимавме од радио, кога ќе кажеа "Сега ќе ја пуштиме таа и таа игра, 3,2,1 сега" и ти притискаш рекорд на касетофонот и ја снимаш /:nesvest:
Исто така го чувам и Dell конфирурација со 486 процесор и 2МБ рам меморија, хард диск беше нешто непознато во тоа време, купен од Макпетрол(единствен дистрибутер на компјутери во тоа време) за цена верувале или не од 6,000 германски марки или 3,000 евра. монитор 9 инчен и 5.25 флопи диск читач.

Интересно а?
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Хм. Поседувам Commodore 64 со читач на податоци од касети.:vozbud: Му текнува ли на некој кога игрите ги снимавме од радио, кога ќе кажеа "Сега ќе ја пуштиме таа и таа игра, 3,2,1 сега" и ти притискаш рекорд на касетофонот и ја снимаш /:nesvest:
Исто така го чувам и Dell конфирурација со 486 процесор и 2МБ рам меморија, хард диск беше нешто непознато во тоа време, купен од Макпетрол(единствен дистрибутер на компјутери во тоа време) за цена верувале или не од 6,000 германски марки или 3,000 евра. монитор 9 инчен и 5.25 флопи диск читач.

Интересно а?
Мислам дека Info Project се постари увозници на PC,или можда сум јалнаж :smir:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јес да е темава малце застарена, ама ќе прашам: каде можам да набавам Schneider CPC 464 овде во Македонија? Во употреблива состојба да биде, нормално...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Имав до скоро ZX Spectrum 81, му го дадов на еден електроничар, не разбрав шо но му требало нешо од внатре
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да, и мојот „Шнајдер„ липса и по разно-разни сервиси низ СК ми велеа дека му треба „ова„ или „она„ ама ниту еден од нив не погоди што навистина му фали на комјутерот па затоа барам не дел, туку цела „табла„ (тастатура со плоча и погон) оти немет друго чаре, освен целосен компјутер.

Имаш одговор на моето прашање?
 
Член од
31 декември 2007
Мислења
441
Поени од реакции
111
А јас да прашам каде има еко отпад за да го однесам својот стар компјутер(Скопје)??
 

koskar

Џон Клиз
Член од
27 август 2005
Мислења
566
Поени од реакции
359
Да, и мојот „Шнајдер„ липса и по разно-разни сервиси низ СК ми велеа дека му треба „ова„ или „она„ ама ниту еден од нив не погоди што навистина му фали на комјутерот па затоа барам не дел, туку цела „табла„ (тастатура со плоча и погон) оти немет друго чаре, освен целосен компјутер.

Имаш одговор на моето прашање?
Шнајдер=Амстрад. Имаше некој на почеток на темава шо кажа дека имал амстрад...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom