Кој е според вас потценет изведувач/бенд?

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Слично на темата за преценети, еве една обратна тема за потценети. Јасен е насловот, немам многу да ја дрвам во воведот. Според ваши критериуми секако, кој изведувач/бенд е потценет? Потценувањето како термин можи да опфаќа повеќе работи, од техничка спремност на бендот (која наидува на умаловажување од страна на публиката и непризнавање) па се до недоволно внимание на бендот од слушателите, и негово игнорирање.

Еве јас би го вметнал ко за почеток целиот slowcore правец, од едноставна причина што тие 90-ти години беа години на гранџ музиката, па така многу бендови останаа незабележани покрај Нираван, Pearl Jam, Soundgarden, Alice in chains и слично.

Low - Monkey (OFFICIAL VIDEO)
Red House Painters - Song For A Blue Guitar
Idaho "To Be The One" live Torquin FR '02

Ќе продолжам понатаму.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817

jackripper

Шовинист
Член од
27 јуни 2015
Мислења
38
Поени од реакции
22
овие некако ми се незабележани, дали пошо имаат само една песна, дали дека се од Виница незз..
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Ајде бе шо сте се усрамиле....
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Всушност кога ќе размислам подобро, GnR. Kомерцијализирани да, но повеќе музичката јавност била фокусирана на односите помеѓу Слеш и Роус, отколку на нивната музика. Барем тоа е мојот впечаток. На ,,Забрањено пушење'' исто ми текнува во моментот. Еден од најгенијалните бендови на Балканот, со толку добри и реални текстови кои продираат до срце. А секогаш биле во сенка на некои други, ,,мех'' бендови на овие простори.








На пример.
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Кога веќе спомнавте progressive rock, еве еден понов бенд кој е целосно непознат, но за мене едниот албум кој го имаат е еден од поинтересните progressive rock албуми кои ги имам слушнато во поново време.

 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.501
Поени од реакции
80.600
Дефинитивно Џетро Тул... можеби биле познати во минатото, ама секогаш биле во сенка на Лед Зепелин, Дип Парпл, Блек Сабат, Ролинг Стонс и останатите. А за во денешно време ептен заборавени, а стварно добра музика произведувале
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.635
Поени од реакции
13.073
Haken кои наликуваат на Dream theater
Karcius - fusion jazz бенд, со мал дел на прогресив.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
The Sound од пост панк ерата. Бендот откостува рамо до рамо со најпробиените и носителите на правецот.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Дефинитивно Bad Liquor Pond.

Удира на психоделија, но има нешто чудно во звукот. Посебно во Hallways, не знаеш дали е тажна или весела песна. Доколку имам моќ да направам некој бенд познат, тоа сигурно би биле они.

Бонус интервју
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Исто мислам Мугер Фугер во Македонија, додека Свирко Поповци ги турка неговите љубимци низ студиото, паѓаат во сенка. А се квалитетен бенд, продолжение на старата школа бендови.
 

MikioBo

Учител на машини
Член од
22 ноември 2009
Мислења
256
Поени од реакции
174
Не знам дали некој овде има слушнато за KEN mode, многу добар noise rock/hardcore бенд, еден од моите омилени воопшто. Веќе 20 години прават музика и последниве години нешто повеќе exposure (добија Juno Award во Канада), но според мене заслужуваат да се многу попознати.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom