Кој е полуд народот или власта?

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Крајно сум испровоцирана од веста која денеска ноншалантно ни ја пласираше агенцијата која извлече толку пари за привлекување на странски инвестиции,која што има вработени кои незнаат еден официјален емаил да пуштат,кои не одговараат на прашања од инвеститори оти немаат поим од економија и бизнис,дека сме трети на некоја листа за интерес за инвестирање после Сад и Франција (мислам дкеа беше втората). Мониторингот на Гугл може да ни каже на кој начин ова го одредил,дали може а изброи колку македонци кликнале на сајтот а колку странци,колку заинтересирани,а колку од досада.Веста како вест не ме изреволтира,но делот во кој се напраи филм од податок кој нема допирна точка со влез на реални инвестисии и во бројки и во букви „чекаме да заврши кризата и сите ќе инвестираат кај нас“ ме изваде од патики.Секогаш кога ќе има наплив од лоши економски податоци,некој од власта се излетува со ваков заклучок кој ни самиот незнае од каде го добил.И се е тоа во вид на фалење колку сме ние најјаки,а аргуметн ниту еден кој може да потврди влез на инвестиции и заживување на економијата.
Истото се случи и со просечната плата во Македонија од 19 400 а вчера се задолживме да покриеме 30% сиромаштија во земјава.Која контрадикторност,ние овде над 300 евра земаме а имаме 30% сиромаштија,а стандард на завидно ниво.
Не ми е криво што гледам вакви шпански серии,криво ми е кога ќе видам млади и паметни деца како им се восхитуваат на вестиве без ни 5 секунди да размислат што говорат другите податоци.Криво ми е што власта успева во својата намера да не направи луди,па се прашувам кој е полуд ние или власта?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Бејб, се што можам да ти кажам, а да не претерам..

 
N

n/a

Гостин
Луда држава = луд народ.
По дифоулт.
Иначе Леандра,
спреми се да гледаш уште многу шпански серии на живо у следниве неколку години, и гледај да успееш да останеш нормална.
 
O

Out Boy

Гостин
Хахаха... луѓе, закон сте. Стварно очекував вакво нешто од leandra, оти и ја се осеќам испровоциран, што ми се иде пред Влада да урлам. Мислам... хелоууууу :uvo:

Е сега, ако “министерот за прикаски“ во Владата сака да си го заработи лебот, утре чекајте прес-конференција, каде Македонија не трета, не втора, туку прва е во светот по атрактивност и “интересност“ за инвестиции.
 
N

n/a

Гостин
Бејб, се што можам да ти кажам, а да не претерам..
Боље овака: :) :smir:
п.с. А Матија би рекол:
Онако како су некад опремане књиге, данас опремају новчанике, боце и привеске за кључеве. Почело се писати с три прста, наставило прекуцавати са два, сада се кликће једним. Биће добро ако се с једним и заврши, ако на крају, као и на почетку, тај један опет не буде палац.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Не ми го дирај нигерот. Тој е каде далеку пософистицирано створење од сите што не водат заедно на куп :) Песната му е добра, ама не за оваа намена, дека тешко да ја држиш главата нагоре...пре би наоколу, да не ми го сфирне некој секој миг...дека кај и да е, ќе ни го сфирнат..
 
C

cige

Гостин
Абе ние можеме и ќар да бидеме од таа економска криза, ама незнаеме да привлечеме инвеститори. Сите фабрики од САД се дислоцираа во Мексико. Ама во САД работниот час е 50 долари, а во Мексико месечната плата е 50 долари. Епа останале Американците без работа, епа останале. На сите амерички брендови пишува мејд ин Чајна, Индонејжа, Тајланд, Мексико, вамте тамте.
Како никоја компанија да се излаже кај нас нешто да инвестира.
А знае ли некој што се случува со Џенерал Моторс.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Абе ние можеме и ќар да бидеме од таа економска криза, ама незнаеме да привлечеме инвеститори. Сите фабрики од САД се дислоцираа во Мексико. Ама во САД работниот час е 50 долари, а во Мексико месечната плата е 50 долари. Епа останале Американците без работа, епа останале. На сите амерички брендови пишува мејд ин Чајна, Индонејжа, Тајланд, Мексико, вамте тамте.
Како никоја компанија да се излаже кај нас нешто да инвестира.
А знае ли некој што се случува со Џенерал Моторс.
Кај нас :pos2: се уште не е решено што ќе стои после made in ....:toe:
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
Кај нас :pos2: се уште не е решено што ќе стои после made in ....:toe:
многу смешно :tapp:

Macedonia’s ‘invest in’ surge
Published: June 12, 2009


Google monitoring reveals that the US, France and surprise entry Macedonia are the most searched for ‘invest in’ locations.

The US and France are still the two most intriguing foreign investment destinations for Google users worldwide, although they have swapped between first and second place since the previous rankings, published two months ago. Macedonia, which did not feature in the previous top 10, has clearly come into vogue, and the German region of Bavaria remains of high interest – it is the only individual region to feature as a popular search item for Google users carrying out English-language searches for the term ‘Invest In’.
Google users in India are interested, above all, in opportunities in their domestic market but are also investigating Europe, with Denmark, Paris and the Swedish province of Småland getting a large number of clicks in India.

Methodology

These lists have been provided exclusively to fDi by Google. They have been created using Google’s ‘Zeitgeist’ tools, designed to give insight into online search trends. For more information on Google Zeitgeist please visit the website: www.google.com/intl/en/press/zeitgeist/index.html.



http://www.fdimagazine.com/news/fullstory.php/aid/2939/Macedonia_92s__91invest_in_92_surge.html


pass: invest
 

Kajgana Shop

На врв Bottom