Кој го победи фашизмот?

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
Штета овај ѕвер шо не виде акција :vozbud:


 
M

Mario Gómez

Гостин
Фашизмот и нацизмот во европа, поточно војските на Хитлер и Мусолини го победија сојузничките сили. САД, го променија текот на војната со потпомагање на британската морнарица и подоцна со директно влегување во војната. СССР најзаслужна за поразот и кракирањето на третиот рајх. Британија и Франција немаат никаква улога во оваа војна. Исто така и италијанците.

Според мене најголемата грешка во војната е една и само една. Покрај малите грешки како што беа кај Денкерк, и neпотребната воздушна битка за Британија најголема грешка беше некоординираноста на Германија и Јапонија. Ако Јапонија и Германија во исто време ја нападнеа СССР од исток и од запад војната ќе беше завршена. Наместо Јапонија непотребно да нападнеше кај Перл Харбор таа требаше да нападне од исток при што кулминација ќе беше сретнување на германските и јапонските дивизии на плоштадот во Москва додека помал дел од италијанско-германските дивизии од северноафриканскиот фронт ќе напредуваа и ќе нападнеа од југ и ќе имаа целосна контрола на нафтените полиња на кафказ. Ќе имаа целосна контрола на територијата на СССР со сите заробени оружја, нафта и се друго.

А исто така јасно е дека нацизмот беше роден и подржан од западна европа, Тhey created a beast кој подоцна неможеа да го контролираат. И на крајот најмногу изгубија од таа тактика, комунизмот се прошири до централна европа.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Фашизмо беше победен од капитализмо пошо фашизмо и национал-социјализмо се тоталитарни системи со 1 партија и водач Дуче, Фирер ко Социјализмо, така да они нејќеа да има класни разлики, туку едноумие и заедница, е затоа му ебаа мајката ја срамнија германиа со земја иначе затоа после го уништија и СССР пошо и они беа тоталитаризам.
 

Beowulf

Deep Fear
Член од
11 мај 2009
Мислења
362
Поени од реакции
35
Фашизмот не е победен до ден денес.

Сменил само облик.
Најголем трик на ѓаволот е да те натера да веруваш дека тој не постои.

Барем ние си знаеме како е да си имаш фашист в комшии.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Па се знае, другарот Тито. Мислам на територијата на ЈУ !
Грото од Југославија е ослободена со сопствена крв и пот, а еден помал дел од некои сојузнички војски (Црвената армија) !
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.707
Поени од реакции
8.714
Фашизмот го победиле тие што дале највеќе жртви а го создале тие што имале најмалку.
 
Член од
17 ноември 2022
Мислења
84
Поени од реакции
133
Северна Македонија го победи фашизмот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom