Кој го победи фашизмот?

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Абе Хитлер сакал да направи сојуз со Англија,ама тоа никогаш не се случило.Италјаниве ама ич не ги бива за војување,па во сите филмови за Втора светска војна се прикажани како само се забавуваат,играат...колку само пати Германците ги спасуваа после порази.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
Абе Хитлер сакал да направи сојуз со Англија,ама тоа никогаш не се случило.
Да, меѓу нацистите имало многу вознемирени заради војната со англичаните. Од друга страна и на островот имало многу симпатизери на хитлеровата Германија. На пример, британскиот монарх Едвард VIII бил пријател на Хитлер и особено наклонет на нацистичката идеологија. Но не владеел долго (нецела 1936 година). Надвладеале антифашистичките сили, што е и сосем историски логично, знаејќи дека дотогаш Англија била најмоќна држава во светот.
Италјаниве ама ич не ги бива за војување,па во сите филмови за Втора светска војна се прикажани како само се забавуваат,играат...колку само пати Германците ги спасуваа после порази.
Абе жабаришта. И сега десницата му е од глупа поглупа.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.120
Поени од реакции
4.757
Фашистите беа победени од комунистите.
 
S

smart ass

Гостин
Да збориме за Војната...налет комунизам,капитализам...бла бла...

Туку кој прв стаса до берлин(кој дури и 14 годишни нацијуген го бранеа)...кој ја уништи свастиката на вермахтот,кој откри снимки од телото на хитлер и ја реши мистеријата(ама не требаше-сега конспираси болештињете се у нервно ахаха)...

Каде беше преокретот на војната?

Сталинград??

Курск ?

Помошта на партизаните за недостаток на залихи на Германците...

Производството на Т-34 во Украина???

ај вака

И немој да си мислите и да се филмате германија била 10 години напред...булшит...и САД уште 30 лансираа ракети(ко В2 но не со воена намена исто и СССР-да не го заборавиме ЦИОЛКОВСКИ)....

Треба да биде јасна една работа,германците имале предност што имале радио комуникација.(ете и повеќе експериментирање...но од панзер 1 до 4 веќе беа добро познати..а новото беше...премалце...)

Друга работа е огромниот продакшн рејтио кој се зголеми за речиси 25% после анексијата на чешка(топови,резервни делови...идеа од чешка и шкода...башка тајни дизајни и експерименти на чесите)....и на крај краеви фасцинацијата од Тигарот1942...хехааа да добар тенк,уствари ЗВЕР...ама знаете ли дека ако се расипе поправање многу тешко,а првите серии баш страдале од тоа...и како бе америте од нормандија,и швабите + пијаните Полски пилоти ја победиле германија...абе Тигар има 88мм топ...тој е најмоќен и то објаснува зошто гореле по 6 шермана на еден тигар 60тона оклоп под влијание од Т-34..ДА(едноставна тактика 4 одат жртви док го откријат...2 се обидуваат некако да се затскријат а не успеваат..па после откривањето на локацијата америте заобиколуваат и пукаат на Тигарот од реар сајд(каде има слаб оклоп-само 351 тигар беше произведен иницијално а и осетлив на прашина,ма нежен беше иако направен за директен пробив.-а подоцна од неколку пренесени тигари и пантери америте ја открија слабата точка-резервоаро,а и го појачаа шерманот) Плус слично е и со Пантер(75мм-домет 100м) само што дефектите биле поретки врз основа на искуството со Тигар-от,инаку често се случувало и тоа во русија Тигар тенк(поради јакио Оклоп и Топ Т.Е тежина често заглавувал во кал..па тоа биле комедии...-знаете кај тенковите имаме сооднос помеѓу Оклопот,огнената моќ и тежината(брзината)....само би напоменал речиси и да немаше борба 1 тигар против 1 друг тенк:toe:

Понатаму Во почетокот на офанзивата Поради успехот на германците врз Русите Поариде маестралниот Успех на Германците беше малце забавен процесот на развој на нови модови на панзер 4 и 3...

Сталинградската битка крајно го урна моралот на Германските војници,исто така имаа проблеми со резервни делови...немаа антифриз хаха...+ партизаните правеа чедар нонстоп па така почнаа да си се враќаат дома-она што преживеа..

летото 1943 германците беа во очајна состојба и со недостаток на залихи...операцијата ситадел(близу Курск) беше одложена бидејќи хитлер лично чекал пантерот(до крај произведени околу 50 000-а шермани околу 52 000-ДО КРАЈОТ НА ВОЈНАТА!! иако се претпоставува поголеми цифри...) да дојде на фронтот,но Руското интел го откри вој план и со помош на партизани и цивили Русите Ископаа Ровови долги 8 км и поставија над 500 мини на км квадратен + просекот е 400-500 јака артилерија на еден км..Гудеријан бараше одложување на операцијата оправдано бидејќи веќе русите Знаеа а со тоа се губи предноста на блицкригот кој баш ја имаше предноста во фактор изненадување и брз напад.

Сепак нападо заподна 4 јули 2700 германски вс 3400-500 руски тенкови,ова беше и прва акција на пантерот.

1 милион руси умреа,а и 700 илјади шваби,иако на почетокот германците мислеа дека имаат предност(тоа беше финтата на русите) но они едноставно влегоа во замка(т.е се дисперзираа низ фронтот и за само 50 дена изгубија додатни 500 илјади војска+ 7 Тенковски дивизии,а Советската ПА артилерија беше причина за губење на воздушна супериорност...остатокот-го средуваше илушин.

Тогаш швабите се повлекоа.

Имајте предвид дека загубите на искусни тенкисти швабите ги заменуваа со 17-20 годишни деци....

Башка беа откриени веќе тајните шифри на Германците па и снабдувањето беше скоро...за 60% скратено( и онака недостасуваа залихи)-блицкригот беше во Франција и Полска-не и во Русија.

+ понатаму во Африка па и европа америте ги модификуваа шерманите(генерално добар тенк,мобилен,лесно одржлив,но со слаб топ така даа и многу...гореа... па потоа беше појачан и оклопот + беа додавани и вреќи песок на шерманите...а дека во африка залихите беа при крај укажува фактот што повеќето од германските тенкови МОРАА да бидат уништени оти немаа гориво-а и фанатите тигари беа однесени во САд за тестирања па дури и беа пукани на различни места за да се откријат слабите точки-така ја открија слабата точка-резервоарот за гориво...па исто и швабите експериментираа...е сега фактот што при директен погодок шерман се палеше(ама од пантер ил тигар па и панз4) е утка но не толку голема-САД можеа да произведуваат колку што сакаат Шермани,а истите беа едноставни..

За одбрана од Америте е тука може да се каже дека една од најдобрите иновации стапи на Сцена-Крал Тигар 78 тона то е минус,башка потрошувачката а и не беа побрзи над 35 км/х е овде германскиот приод беше грешен,германците,згрешија тука како што кажав немаа добар пристап кон производството на тенкови,а и 52000 шермани беа произведени...додека бројот на пантер-и беше 55000,но се претпоставува дека шермани беа произведени повеќе...па да после војната...па така после троа произведени Крал Тигар тенкови се тешката индустрија ја пренаменија кон дефанзива-произведувајќи воглавно тешка артилерија(ама тоа дур по десантот)

Значи германците не се бореа во нормандија...се спремаа за одбрана...додека русите напредуваа клоусер енд клоусер до берлин за на крајот....башка што швабите имаа подобра и поопремена одбрана на источниот фронт сепак т-34 маме им сјеба,додека за разлика од западниот фронт хитлер не очекуваше некаква закана,па дури и високата команда-знаејќи ги техничко технолошките карактеристики на британските и УС тенкови..

Наравоучение.

ДЕНОТ КОГА ГЕРМАНИЈА ГО НАПАДНА СССР ТОГАШ ЈА ИЗГУБИ ВОЈНАТА!!!!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Спрема Рускиот воен историчар, генерал полковник Григориј Кривошеев, Русите во втората светска војна изгубија 96.500 тенкови, а германците (на источниот фронт) 32.500 тенка, или на секој еден уништен германски тенк идат 3 уништени руски тенка.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
3:1 за германските тенкови

И то што германски тенкови се бореле и во африка и на балкан и во франција и во германија...

Русите несомнено направиле добри тенкови, Т34 е во самиот врв на тенковите од тој период... али рускиот екипаж и офицери се слаби, не ги бива за војна, тактика, снаодливост храброст....
И во Руско Финската војна Русиката армија претрпела тешки губитоци од Финците иако имале и повеќе и подобри тенкови и повеќе и подобри авиони и повеќе пешадија.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Се слагам со Лет 3.Русите едноставно јуришале во битките без некоја тактика.Од таму преку 20 милиони руски жртви.Хитлер ќе ја освоеше Русија,ако не се десеше бунтот во Југославија.Ова е историски факт.Неспорен.Најјакото оружје на Русите беше ладната зима.:toe:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275

Хитлер ќе ја освоеше Русија,ако не се десеше бунтот во Југославија.Ова е историски факт.Неспорен.
Мала исправка
Во Грција.
Италија заглави во грција и грците превзедоа офанзива и дојде до опасност да ги отфрлат италијаните во Албанија (од каде тргнаа во напад на грција) па дури и од албанија да ги исфрлат. Хитлер се исплаши дека со помош на англичаните грците ќе ја принудат Италија да излезе од војната та затоа уште пред да се случат настаните во Југославија нареди дел од армиите кои беа предвидени за напад на СССР да тргнат кон грција и помош на Италијаните. Во тоа време се случи и пучот во југославија. Сега ми е мака да барам низ библиотеката али се мислам дека Гудеријан во своите мемоари напишал дека (на пат за грција) ја прегазивме и Југославија.

Значи веќе пред 27 ми март 1941, беше одложен нападот на СССР.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Фиреру ние маршираме :helou: Ееее Мусолини да си ибеш векот.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Ај да ја освежиме темава со уш една песна. :)

 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Фиреру ние маршираме :helou: Ееее Мусолини да си ибеш векот.
Проблемот на релација Итлер - Мусполини беше недоверба еден во друг.
Прво со влез на Германија во Австрија Италија се осети угрозена како сила, Италија влезе во војна со етиопија, а ја нападна албанија па и грција без да се консултира со Хитлер, Италијанската флота која беше најмоќна на медитеранот стоеше пасивна во пристаништата наместо да обезбеди превласт на морето, кога Дениц, (кој тогаш беше командант на германските подморници) виде колку и какви подморници има Италија мислам дека рече (кога би имал јас толку би ја добил војната против англија)
Мислам дека цело време Хитлер немаше доверба во Италијаните како воен сојузник (иако го ценеше и поштоваше Мусолини0 а Италијаните се осеќаа инфериорни и потиснати од германците на европската сцена. Немаше многу координација едни со други.


ПС
Поздрав до солид
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Фала богу кога Германците ја водеа војната, а не Италијаните. Германците буквално сами ја водеа Втората светска војна и најголемите успеси ги постигнаа благодарејќи на врвниот професионализам и успешност на нивниот Вермахт. Што не може да се каже за "жабарите" кои тргнаа на афричките племиња кои се уште не ги замениле лакот и стрелата и на една Албанија која во тоа време се уште била во феудализам. Плус, не ја освоиле ни една Грција, па Хитлер праќа свои трупи за помош и конечна победа.
Најјаката работа е после кога Италија капитулира, Хитлер ја анексира и го враќа на власт Мусолини. Поголемо понижување од тоа, амин!
 
S

smart ass

Гостин
Летко одговори на прашањава...ти дали имаш поима кога почна производството на тигар и на пантер...и не туку ги попувај со видеа и ломотини се тепале во африка..затоа се предадоа и излегоа од панзерите па британците мораа да ги палат и уништуваат за да не останат така,уствари отпрвен америчките шермани гореа оти имаа бензин но потоа панцирот беше и ТЕ како појачан+ вреќи песок аи имаа + катјуши па така пуздер ги направија Германците...уствари они се предадоа,напуштија тенкови,артилерија,експлозиви оти немаа ни храна ни вода а башка панзерите веќе не можеа да конкурираат.....летко блицкриг имаше само во Франција и Полска-делумно русија.

Во африка ЈОК

тенк со најголемовлијание во ИСТОРИЈАТА е Т-34 воедно и иновација...и знаеш што оклопот на пантер-ите бил копија од тој на Т-34 т.е сличен,швабите ископирале малце...башка земи го фактот дека германија имала ДОООВОЛНОО трупи за да ја победи русија иии пак се повлекоа,пак имаа тенкисти со неполни 18 години..машинеријата на СССР во такви услови напредуваше ПОТЕНЦИРАМ УСЛОВИ со брзина на светлината,иако уште после поразот во сталинград,а посебно Курск почна швабите сфатија што ги чека па почнаа уште во ГЕРМАНИЈА и Полска да спремаат ДЕФАНЗИВНИ ПОЗИЦИИ...знаеа што ги чека.

А на западниот фронт глорифицираниот прајвт рајан е прикажано како пропаганда....зошто не прикажаа како германските МГ-42 со маузер пукаа ПРВЕНСТВЕНО кон америчките Flamethrower's ако имаш УМ размисли што се случува со единица ако го погодиш...а со митралез тешко е да го промашиш.
И што мислиш пукаа одма штом амфибијата ги испорачуваше метите....Не бе летко...чекаа првен да стасат на копно па да се собере доволно гуски за тепање па потоа швабите отвараа оган...башка земи ги предвид флејмтроверите,а снајперите убиваа првенствено офицери,и медикс+по некој флејмтровер.

Абе тоа било катастрофа за Америте(по толку тренинг,спремање за се и сешто и супериорност а па РАФ не да немаа пилоти..ИМАА туку им фуфкаше,башка се правеа ретардет па затоа пољаци и Руси летаа со нивни авиони над германија и над ПА позициите во франција и германија)....а на западниот фронт т.е Франција швабите немаа дефанзивни ЈАКИ позиции(како во полска и Германија) дур неколку месеци пред десантот почнаа да градат,ама отпорот ги откриваше,а и уништуваше,саботираше колку може повеќе... летко дефанзивни позиции како во Германија и Полска НЕМАШЕ во франција...касно германската хеви индустри почна да гради тешка артилерија и тро мобилна)

Што не покажат кои загуби ги имаа германците од партизаните во франција во тенкови,артилерија,саботажи???(ако не си знаел во франција имаше народен отпор,исто како во југославија и СССР-остатокот беа п***и..а италијаните...кутри секогаш први утнуваат.

+ каде е табун-от бе имам читано преживеани американци од нормандија кои биле на бродовите и гледале која катастрофа се случувала...како мистериозно паѓале американските војници во рок од 5-7 минути,а потоа од 13 минута наредните две се треселе како струја да ги погодила...и најинтересно имало германци 2-км настрана со како што напиша амерот Strange Helmet's...маа јоок бре тоа го нема,требало плус масакрот врз Токио исто да го прикажат кога Б-29 ки фрлаа напалм ВРЗ ЦИВИЛИ па загинаа над 130000 невини лица(деца,жени воглавно)...оти бе тие бомбардери не ја гаѓаа воената индустрија???(САД до ден денес се ЕДИНСТВЕНА ДРЖАВА која нема потпишано дека нема да употребува НАПАЛМ врз ЦИВИЛНИ цели Т.Е ГРАДОВИ...Русите потпишаа)

исто така и Хирошима и Нагасаки немале индустрија-беа градови воглавно нсметани како културни центри...Тууу е***и супериорноста.
Летко одговори на прашањава...

Да збориме за Војната...налет комунизам,капитализам...бла бла...

Туку кој прв стаса до берлин(кој дури и 14 годишни нацијуген го бранеа)...кој ја уништи свастиката на вермахтот,кој откри снимки од телото на хитлер и ја реши мистеријата(ама не требаше-сега конспираси болештињете се у нервно ахаха)...

Каде беше преокретот на војната?

Сталинград??

Курск ?

Помошта на партизаните за недостаток на залихи на Германците...

Производството на Т-34 во Украина???


ај вака

И немој да си мислите и да се филмате германија била 10 години напред...булшит...и САД уште 30 лансираа ракети(ко В2 но не со воена намена исто и СССР-да не го заборавиме ЦИОЛКОВСКИ)....

Треба да биде јасна една работа,германците имале предност што имале радио комуникација.(ете и повеќе експериментирање...но од панзер 1 до 4 веќе беа добро познати..а новото беше...премалце...)

Друга работа е огромниот продакшн рејтио кој се зголеми за речиси 25% после анексијата на чешка(топови,резервни делови...идеа од чешка и шкода...башка тајни дизајни и експерименти на чесите)....и на крај краеви фасцинацијата од Тигарот1942...хехааа да добар тенк,уствари ЗВЕР...ама знаете ли дека ако се расипе поправање многу тешко,а првите серии баш страдале од тоа...и како бе америте од нормандија,и швабите + пијаните Полски пилоти ја победиле германија...абе Тигар има 88мм топ...тој е најмоќен и то објаснува зошто гореле по 6 шермана на еден тигар 60тона оклоп под влијание од Т-34..ДА(едноставна тактика 4 одат жртви док го откријат...2 се обидуваат некако да се затскријат а не успеваат..па после откривањето на локацијата америте заобиколуваат и пукаат на Тигарот од реар сајд(каде има слаб оклоп-само 351 тигар беше произведен иницијално а и осетлив на прашина,ма нежен беше иако направен за директен пробив.-а подоцна од неколку пренесени тигари и пантери америте ја открија слабата точка-резервоаро,а и го појачаа шерманот) Плус слично е и со Пантер(75мм-домет 100м) само што дефектите биле поретки врз основа на искуството со Тигар-от,инаку често се случувало и тоа во русија Тигар тенк(поради јакио Оклоп и Топ Т.Е тежина често заглавувал во кал..па тоа биле комедии...-знаете кај тенковите имаме сооднос помеѓу Оклопот,огнената моќ и тежината(брзината)....само би напоменал речиси и да немаше борба 1 тигар против 1 друг тенк:toe:

Понатаму Во почетокот на офанзивата Поради успехот на германците врз Русите Поариде маестралниот Успех на Германците беше малце забавен процесот на развој на нови модови на панзер 4 и 3...

Сталинградската битка крајно го урна моралот на Германските војници,исто така имаа проблеми со резервни делови...немаа антифриз хаха...+ партизаните правеа чедар нонстоп па така почнаа да си се враќаат дома-она што преживеа..

летото 1943 германците беа во очајна состојба и со недостаток на залихи...операцијата ситадел(близу Курск) беше одложена бидејќи хитлер лично чекал пантерот(до крај произведени околу 50 000-а шермани околу 52 000-ДО КРАЈОТ НА ВОЈНАТА!! иако се претпоставува поголеми цифри...) да дојде на фронтот,но Руското интел го откри вој план и со помош на партизани и цивили Русите Ископаа Ровови долги 8 км и поставија над 500 мини на км квадратен + просекот е 400-500 јака артилерија на еден км..Гудеријан бараше одложување на операцијата оправдано бидејќи веќе русите Знаеа а со тоа се губи предноста на блицкригот кој баш ја имаше предноста во фактор изненадување и брз напад.

Сепак нападо заподна 4 јули 2700 германски вс 3400-500 руски тенкови,ова беше и прва акција на пантерот.

1 милион руси умреа,а и 700 илјади шваби,иако на почетокот германците мислеа дека имаат предност(тоа беше финтата на русите) но они едноставно влегоа во замка(т.е се дисперзираа низ фронтот и за само 50 дена изгубија додатни 500 илјади војска+ 7 Тенковски дивизии,а Советската ПА артилерија беше причина за губење на воздушна супериорност...остатокот-го средуваше илушин.

Тогаш швабите се повлекоа.

Имајте предвид дека загубите на искусни тенкисти швабите ги заменуваа со 17-20 годишни деци....

Башка беа откриени веќе тајните шифри на Германците па и снабдувањето беше скоро...за 60% скратено( и онака недостасуваа залихи)-блицкригот беше во Франција и Полска-не и во Русија.

+ понатаму во Африка па и европа америте ги модификуваа шерманите(генерално добар тенк,мобилен,лесно одржлив,но со слаб топ така даа и многу...гореа... па потоа беше појачан и оклопот + беа додавани и вреќи песок на шерманите...а дека во африка залихите беа при крај укажува фактот што повеќето од германските тенкови МОРАА да бидат уништени оти немаа гориво-а и фанатите тигари беа однесени во САд за тестирања па дури и беа пукани на различни места за да се откријат слабите точки-така ја открија слабата точка-резервоарот за гориво...па исто и швабите експериментираа...е сега фактот што при директен погодок шерман се палеше(ама од пантер ил тигар па и панз4) е утка но не толку голема-САД можеа да произведуваат колку што сакаат Шермани,а истите беа едноставни..

За одбрана од Америте е тука може да се каже дека една од најдобрите иновации стапи на Сцена-Крал Тигар 78 тона то е минус,башка потрошувачката а и не беа побрзи над 35 км/х е овде германскиот приод беше грешен,германците,згрешија тука како што кажав немаа добар пристап кон производството на тенкови,а и 52000 шермани беа произведени...додека бројот на пантер-и беше 55000,но се претпоставува дека шермани беа произведени повеќе...па да после војната...па така после троа произведени Крал Тигар тенкови се тешката индустрија ја пренаменија кон дефанзива-произведувајќи воглавно тешка артилерија(ама тоа дур по десантот)

Значи германците не се бореа во нормандија...се спремаа за одбрана...додека русите напредуваа клоусер енд клоусер до берлин за на крајот....башка што швабите имаа подобра и поопремена одбрана на источниот фронт сепак т-34 маме им сјеба,додека за разлика од западниот фронт хитлер не очекуваше некаква закана,па дури и високата команда-знаејќи ги техничко технолошките карактеристики на британските и УС тенкови..

Наравоучение.

ДЕНОТ КОГА ГЕРМАНИЈА ГО НАПАДНА СССР ТОГАШ ЈА ИЗГУБИ ВОЈНАТА!!!!
Фала богу кога Германците ја водеа војната, а не Италијаните. Германците буквално сами ја водеа Втората светска војна и најголемите успеси ги постигнаа благодарејќи на врвниот професионализам и успешност на нивниот Вермахт. Што не може да се каже за "жабарите" кои тргнаа на афричките племиња кои се уште не ги замениле лакот и стрелата и на една Албанија која во тоа време се уште била во феудализам. Плус, не ја освоиле ни една Грција, па Хитлер праќа свои трупи за помош и конечна победа.
Најјаката работа е после кога Италија капитулира, Хитлер ја анексира и го враќа на власт Мусолини. Поголемо понижување од тоа, амин!
Жабарите беа во африка

3:1 за германските тенкови

.
Од кај оваа бројка???

И спрема кои тенкови??

и за кои тенкови??

многу збунето...многу...

....Стратешката грешка на англија и франција беше дозволата за анексија на чешка..па така германскиот производствен потенцијал се покачи за 20% плус ресурсите,а и тајните шеми во Шкода и низа фабрики кои правеа топови за Панзерите 3,4 правеа резервни делови за моторите,правеа артилерија,тестираа топови за тигаро...и.т.н

И то што германски тенкови се бореле и во африка и на балкан и во франција и во германија..
И???

Каква врска има африка и балкан???

Тоа е исто ко ја да речам еве бе и руси и пољаци летаа британски авионии они се тепаа во франција башка и беа во пешадиските единици,русите се тепаа и на балканот(затоа блгарите се покакаа у гаѓи па одма сменија страна) и во полска,во романија унгарија...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom