Кој го победи фашизмот?

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Инаку германија увезуваше челик од Шведска не од Русија.
Не е само челикот во прашање, туку и воената опрема и снабдувањето со нафта. Сето тоа е договорено со договорот Рибентроп-Молотов. Освен за ненапаѓање договорот послужил и како основа за широкоразвиена трговија, од која најмногу исползувале Германците.

Исто и тоа, но иако америте имаа големи загуби кај Нормандија, после тоа се зголеми нивниот ангажман во Европската војна, а кога тие нешто ќе наумат секогаш го остваруваат без оглед на последиците. Го сватив тоа. Од нив се предизвикани 90% од војните во 20=тиот век.
Епа фала богу, САД влегле со јасна цел во војната: помош за Европа, за потоа да си ја направат своја колонија Западна Европа и да си делат педесет-педесет со Русите. Многу мудро и тактички одиграно.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Се согласувам. Никој не прави нешто за џабе. Поготово не САД. Не е ни тоа накаква тајна. Се сомнавам дека сеуште сите држави од Западна Европа, се некој вид протекторати на САД и за сите одлуки кои ги носат мора да бидат консултирани САД. Исто и со истокот кај Русите.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Не е само челикот во прашање, туку и воената опрема и снабдувањето со нафта. Сето тоа е договорено со договорот Рибентроп-Молотов. Освен за ненапаѓање договорот послужил и како основа за широкоразвиена трговија, од која најмногу исползувале Германците.Епа фала богу, САД влегле со јасна цел во војната: помош за Европа, за потоа да си ја направат своја колонија Западна Европа и да си делат педесет-педесет со Русите. Многу мудро и тактички одиграно.
Јапонија ја нападна Америка. Пред тоа Америка не беше влезена во војна.
Америка не и објави војна на Германија, туку Германија и објави војна на Америка. Значи какво тактичко (не е точен називот треба да речиш стратегиско за такви размери на операции) одигрување кога друг те напаѓа и друг ти објавува војна ?!?!

Нафта за германија (пред напад на СССР) идеше од Аруба преку Шпанија, од Романија (најповеќе), од Унгарија и дел од германски и австриски наоѓалишта кои беа со послаб квалитет а после произведуваа и синтетичко гориво.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Инаку германија увезуваше челик од Шведска не од Русија.
Во склучениот договор Рибентроп-Молотов имаше и одредница со која Русија и праќаше на Германија разни суровини(меѓу нив и челик).
Иначе Германската армија беше надмоќна врз руската во секој поглед.Природата ја порази Германија,не Русите.Правилно си планирал Хитлер да ја освои Русија пред да дојде зимата,ама бунтот во Југославија и Грција му ги помести плановите за неколку месеци.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
Јапонија ја нападна Америка. Пред тоа Америка не беше влезена во војна.
Америка не и објави војна на Германија, туку Германија и објави војна на Америка. Значи какво тактичко (не е точен називот треба да речиш стратегиско за такви размери на операции) одигрување кога друг те напаѓа и друг ти објавува војна ?!?!
Америка едвај чекаше да влезе во војна,затоа и ги оставија да изгинат тие од Перл Харбор,си остварија многу зацртани цели и оваа војна им одговараше и тоа како,пошто нели -не се водеше на нивна територија- ,пред војната беа ко 13-то прасе во меѓународната политика и нивното влијание не беше нешто посебно.Колку само добија после падот на 3-от рајх и која контрола ја имаа низ Европа потоа.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
1. Јапонија ја нападна Америка. Пред тоа Америка не беше влезена во војна.
Америка не и објави војна на Германија, туку Германија и објави војна на Америка. Значи какво тактичко (не е точен називот треба да речиш стратегиско за такви размери на операции) одигрување кога друг те напаѓа и друг ти објавува војна ?!?!

2. Нафта за германија (пред напад на СССР) идеше од Аруба преку Шпанија, од Романија (најповеќе), од Унгарија и дел од германски и австриски наоѓалишта кои беа со послаб квалитет а после произведуваа и синтетичко гориво.
1. Односите меѓу Јапонија и САД не биле розови и пред нападот. САД го знаеле тајмингот ама не биле сигурни во идејата дека Јапонците можат да ги нападнат. Ако САД сакаше брза и ефективна пресметка ќе го решеше тоа со Јапонија и точка.
Тие се решија за помош на Западна Европа, со тоа и рушење на Германскиот Рајх. Потоа знаеме што бидна, Маршалов план, обнова и зависност на западноевропските држави од САД. Формирање на НАТО.

2. И што е поентата? Германија профитираше од руската спогодба многу повеќе, а потоа со истите тие средства ги нападнаа. Британското пристаниште и материјали се блокирани, Русија нуди алтернатива во Базис Норд, близу Мурманск.
Во првата година од договорот, Германците добиваат: 1 милион тони жито, 500.000 тони пченица, 900.000 тони нафта, 100.000 тони памук, 500.000 тони фосфат како и незапирање на транзитот од 1 милион тони соја од Манџурија (кој минувал низ руска територија).


Мислам дека бројките говорат колку Германците добиле од тој договор и како тоа го искористиле.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Само не знам зошто се слави 9-мај(1945) како ден кога се победил фашизмот,кога фашистичкиот диктатор Франко со Шпанија владеел до 1967 ако не се лажам.:toe:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Само не знам зошто се слави 9-мај(1945) како ден кога се победил фашизмот,кога фашистичкиот диктатор Франко со Шпанија владеел до 1967 ако не се лажам.:toe:
Општоприфатена е теоријата дека се победил фашизмот, а не нацизмот, две навидим слични, но сепак различни доктрини.
На пример, фашизмот на Мусолини никаде не вклучува расизам!
 
H

^HITMAN^

Гостин
With all due respect, офтопик и нонсенс. Да, тие тераат комунизам (не сум сигурен дали е баш комунизам) но Кинезите не го победија фашизмот во никаква смисла.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Општоприфатена е теоријата дека се победил фашизмот, а не нацизмот, две навидим слични, но сепак различни доктрини.
На пример, фашизмот на Мусолини никаде не вклучува расизам!
Фашизам во Италија.Нацизам во Германија.Идеологијата им е иста,можда се разликуваат во нијанси.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.694
Поени од реакции
4.853
^и капитализам е исто - минус убиство
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Фашизам во Италија.Нацизам во Германија.Идеологијата им е иста,можда се разликуваат во нијанси.
Да де, знам што каде е, само што народов ги поистоветува.
Инаку тие "нијанси" биле радикално изразени (разизмот е основа на нацизмот!) пред договорот за пријателство меѓу Мусолини и Хитлер.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
Мусолини бил слаб владетел, а неговиот фашизам некорисна марионета во рацете на Хитлер при војната. Од друга страна национал-социјализмот во Германија се покажал јак систем на управување, произведување и организација. Тука се разликуваат. Инаку се согласувам, идеологијата во основа им е иста, погибелна. Нивната пропаст е чисто политичка на големата сцена. Видете ја оваа ароганција:

Затоа:


Не можам да сфатам кој е позлобен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom