Кој го победи фашизмот?

Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Сталинград, Курск Ленинград, тие битки се пред или по битките за Англија, Франција, Полска, Холандија, Белгија, Норвешка, Југославија, Грција

Ајде маестро засвири со таа шупелката?
Lugje ja mislam da si napravime dzentelmenski dogovor da go ignorirame pacientot i da ne go hranime trolot.Oti jasno e deka dopir so realnosta ovoj covek nema.Barem sto se odnesuva do vojuvanjeto.Na momenti covek mu ide da go otera u......... od so e glup za vie raboti.Ne mozev drug zbor da pronajdam ednostavno_OTi kaj da e uste dva posta i pak ke ja postuva listata so ispratile USA i kompanija.

Let 3 aj molim te oladi.Covek beznadezen si i smesen.I ne tropaj molim te.I ko so ti rece Winston u slucaj na vojna molim te pomogni i na drzavava i emigriraj ili neka te evakuiraat so civilite.Oti POJMA NEMAS sto zboruvas.Jak ne jak zbor te vregjal ili ne ama voa so go zboruvas moze samo GLUP covek da razmisluva.Ke povtoram GLUP.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Советите преживеале поради две причини
Помошта која ја добиле во оружје, храна, лекови, опрема, машини, нафта, облека од Англичаните и американците, како и поради борбите на Англо американските сојузници со кој ја ослабнале Германија (бомбардирањата на германија, борбите во Атлантикот, медитеранот, Италија, Франција). Совесткот сојуз во 1941 и 1942 и 1943 беше во едно големо повлекување, се селеа на исток зад урал, ја напуштаа сопствената земја, оставиаја милони километри квадратни територија, градови, села, население. Сталин не можеше да се свести од шок недела дена. Недела дена германците јуреа низ СССР а Сталин го немаше да се обрати на народот. Уништени беа речиси сите воени капацитети на ССР, авијација, тенкови, луѓе, преку 3.000.000 губитоци имаа Советите само во првите месеци на војната. Тогаш кога Сталин веќе ја виде смртта како замавнува над него, како ангели спасители, како раката на бог, дојде подршката на величенствените сојузници Америка и Англија. Почнаа да пристигнува храна за изгладнетите руски војници, тенкови, авиони, лекови, бензин, оружје... и повторно се роди надеж во срцата на советите дека сепак неизбежниот пораз може да се избегне.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Aircraft 14,795 Tanks 7,056 Jeeps 51,503 Trucks 375,883 Motorcycles 35,170 Tractors 8,071 Guns 8,218 Machine guns 131,633 Explosives 345,735 tons Building equipment valued $10,910,000 Railroad freight cars 11,155 Locomotives 1,981 Cargo ships 90 Submarine hunters 105 Torpedo boats 197 Ship engines 7,784 Food supplies 4,478,000 tons Machines and equipment $1,078,965,000 Non-ferrous metals 802,000 tons Petroleum products 2,670,000 tons Chemicals 842,000 tons Cotton 106,893,000 tons Leather 49,860 tons Tires 3,786,000 Army boots 15,417,001 pairs
Тоа го добиле Советите од САД според Википедија
Сеедно, Советите и ДА НЕ ЈА ДОБИЛЕ оваа помош, би можеле да излезат на крај со Германија, бидејќи нивниот индустриски капацитет бил поголем од германскиот, а производството било мошне забрзано.
Доколку Јапонија отвореше фронт против СССР, е тогаш немаше така лесно да се победи.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
...Тогаш кога Сталин веќе ја виде смртта како замавнува над него, како ангели спасители, како раката на бог, дојде подршката на величенствените сојузници Америка и Англија...
Poezija Let... Batali istorija. Da ne se povtoruvame.:smir:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Во време кога ја добиваа најголемата помош, советите не произведувале скоро ништо, се повлекувале и селеле, демонтирале фабрики, погони и ги транспортирале зад урал и таму ги монтирале, доста време помина додека почнаа да произведуваат, а да не беше англо американската помош и до урал ќе стигнаја германците таман кога ќе ги монтираа фабриките.
СССР имаше 20.000 тенкови од кои 7.000 истурени на предните положаји кога започна нападот, а и со број на авиони ги надмашија Германците но и покрај тоа претрпеа катастрофални губитоци. Само во првиот ден русите изгубија 1500 авиони, аа до крајот на август (2 месеци подоцна) советите имаа губитоци од 5000 авиони, само во Киев на 17 септември Германците заробија 665.000 советски војници, за првите три месеци советите изгубија најмалку 3.000.000 војници и 18.000 тенкови.
При напредувањето на Германија, Советите изгубија околу две третини капацитети на производство и експлоатација на јаглен, железо, челик и алуминум, една четвртина на индустриското производство, околу 300 фабрики за оружје. Само за пример на катастрофата, Московските рудници за јаглен пред војната произведуваа 35.000 тони јаглен дневно, во 1942 година кога пак почнаа со производство произведуваа 590 тони дневно, а дури кон почеток на 1943 повторно го достиганаа предвоеното ниво.
Значи период 1941, 1942 кога советите изгубија најголем дел од својата техника, оружје и опрема, кога фабриките беа демонтирани и транспортирани на исток, период кога немаше доволно производство, помошта која Америка и Англија му ја пратија беше од животна важност за опстанок на Советите.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
За да преживеат воопшто, Советите молеа за помош. Америка и англија (Англија и самата во војна и под блокада) проценија дека СССР е на раб на пропаст и дека е неопходно да го спасат. Единствено што Советите имаа беа војници за гинењ, но немаа храна за нив, опрема, возила, оружје, бензин, тенкови, оружје..... огромни количества. И покрај тоа, Советите се бореа до есен 1944 на своја територија.
Од друга страна Англо Американските единици беа во офанзива и вршеа операции и во Африка, и во Италија, и во Франција.

Англија која се бореше од 1939 - 1945, и која се бореше и на атлантикот и во медитеранот и во африка и во италија и во франција имаше 388.000 загинати војници. На повеќе фронта и во повеќе години.

Да не беа Англија и Америка сега во Москва ќе седеше гаулајтерот за Исток.
Војната за СССР траеше од јуни 1941 до мај 1945. Сигурно дека на 23 Јуни 1943 не почна да им стига помош, туку неколку месеци подоцна, значи помошта би била негде од крај на 1941 - почеток на 1942 па до средина на 1945, некои 3,5 години. Ако правилно ги распоредиме, во тие 42 месеци, месечно Советите добивале по


Овие бројки и факти не се некоја тајна или мистерија, за нив има доста пишувано и документовано
"Najniskata najdolnata " rasa RUSITE SLOVENITE ... zamisli Let 3 ...tie ja dobile vojnata od sto se glupi , zaostanati i neorganizirani.

Ako ja ti dam tebe pishtol a ti ako si kreten ke znaes da pukas u neprijatelot ili ke se upucas sam ????

Pretpostavljam ne si drzel oruzje u ruka do sega ...gledam ziv si ...nemoj nikad da pokusavash zivti kariera da ne doznaesh na poteshkiot nacin koj ja dobil vtorata svetska vojna
Те сметам за паметен чоек искрено...Ама нема никој да ме убеди дека сите земји заедно, имале поголемо влијание од СССР врз победата над фашизмот...А Сталин да беше другарче со Хитлер,се додека овој не му стапна на нервот па овој го рашамара...
Русите почнаа да напредуваат во 1944
да 1944 година советите се уште се бореа на својата земја, се уште ги немаа протерано Германците од сопствената територија, од друга страна во 1944 Американците и англичаните одеа во други земји и континенти и го победуваа фашизмот.
Tamu nemalo bitki ...bombardiranje na Anglija ne racunam ja bitka so samoto toa sto Anglija gubela ko zuti mrav ...ova sve skoro drugoto se predale ( osven Yu na kratko i posle sto imalo otpor vo NOB ) taka da ne im nanele ama nikakva steta na germancite taka da zaslugite za porazot se minorni.

Daklem nejkes si priznaes ocigleden fakt HRONOLOSHKI ako nisto drugo...ajde ke ti poednostavam kade NAJGOLEMI ZAGUBI imala Germanskata vojska na cija teritorija ?

i potprasanje koj prv VLEGOL vo Berlin Rusite ili USA ?

Slovenite oduvek bile GENIJALCI izginale premnogu no nikoj ne gi porazil NIKOGASH nitu nikogash niti ke moze da gi porazi. I zatoa se superiorna RASA... a svabite nisto u glava nemaat osven taa disciplina i borbenost ama nemale KLIKER i zatoa go ispushile na kraj kako sto uvek sto go ispushuvaat , a tie USA vo 2 svetska bile samo LESHINARI , da im se vodese kaj niv vojna ke ja izgubea za mesec dena od Germancite , ma i den denes na nivno tlo da se vodi vojna ko sto se 90 % retardirani bez nikakva organizacija voena ... ke ja izgubat od Germanija , Iran taka osrednji zemlji a da ne zboram za Rusija ili Kina.
јака дискусија, се гледа дека си начитано дете хехехе
Многу грешки

Погрешни толкувања

Пола читни пола рипни, а некад и сам смисли.


Првата воена кампања трае од 01.09. до 06.10.1939 во Полска.

Она што е важно и кое што сите го прескокнувате е следново:

Без никакво предупредување или објава за војна, Германската војска заедно со Советската Црвена Армија ја нападнаа Полска.

Значи Германија и СССР беа СОЈУЗНИЦИ.
На денешен ден, 17.09.1939 Руските трупи ја нападнаа Полска, ја поделија заедно со Германците


Линијата ја означува средбата на Германските со Руските трупи при нападот врз Полска.

Значи, да разграничиме кој каква улога имал и поготово какви намери.

Незнам зашто некои ги величаат Русите, кои воопшто не се разликуваат од НАЦИСТИТЕ на Хитлер.

А ..кому му текнува на онаа изреката... Историјата ја пишуваат победниците, така да... :toe: Англија и САД :)


Неоспорен факт е придонесот на Руските жртви, само со голема пожртвуваност и многу загинати беше возможен пробивот низ Германската машинерија.
Германската војска беше супериорна, меѓутоа никој неможе на толку многу фронтови истовремено, никој.


Помник на жртвите од 17.09. при Руската инвазија од ИстокSeweryn Sołtys
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Советите преживеале поради две причини
Помошта која ја добиле во оружје, храна, лекови, опрема, машини, нафта, облека од Англичаните и американците, како и поради борбите на Англо американските сојузници со кој ја ослабнале Германија (бомбардирањата на германија, борбите во Атлантикот, медитеранот, Италија, Франција). Совесткот сојуз во 1941 и 1942 и 1943 беше во едно големо повлекување, се селеа на исток зад урал, ја напуштаа сопствената земја, оставиаја милони километри квадратни територија, градови, села, население. Сталин не можеше да се свести од шок недела дена. Недела дена германците јуреа низ СССР а Сталин го немаше да се обрати на народот. Уништени беа речиси сите воени капацитети на ССР, авијација, тенкови, луѓе, преку 3.000.000 губитоци имаа Советите само во првите месеци на војната. Тогаш кога Сталин веќе ја виде смртта како замавнува над него, како ангели спасители, како раката на бог, дојде подршката на величенствените сојузници Америка и Англија. Почнаа да пристигнува храна за изгладнетите руски војници, тенкови, авиони, лекови, бензин, оружје... и повторно се роди надеж во срцата на советите дека сепак неизбежниот пораз може да се избегне.
Толку помош добиле,што кутрите морале да се јадат меѓу себе...:nesum:Воените жртви служеле како кртина или кременадли....
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Во време кога ја добиваа најголемата помош, советите не произведувале скоро ништо, се повлекувале и селеле, демонтирале фабрики, погони и ги транспортирале зад урал и таму ги монтирале, доста време помина додека почнаа да произведуваат, а да не беше англо американската помош и до урал ќе стигнаја германците таман кога ќе ги монтираа фабриките.
СССР имаше 20.000 тенкови од кои 7.000 истурени на предните положаји кога започна нападот, а и со број на авиони ги надмашија Германците но и покрај тоа претрпеа катастрофални губитоци. Само во првиот ден русите изгубија 1500 авиони, аа до крајот на август (2 месеци подоцна) советите имаа губитоци од 5000 авиони, само во Киев на 17 септември Германците заробија 665.000 советски војници, за првите три месеци советите изгубија најмалку 3.000.000 војници и 18.000 тенкови.
При напредувањето на Германија, Советите изгубија околу две третини капацитети на производство и експлоатација на јаглен, железо, челик и алуминум, една четвртина на индустриското производство, околу 300 фабрики за оружје. Само за пример на катастрофата, Московските рудници за јаглен пред војната произведуваа 35.000 тони јаглен дневно, во 1942 година кога пак почнаа со производство произведуваа 590 тони дневно, а дури кон почеток на 1943 повторно го достиганаа предвоеното ниво.
Значи период 1941, 1942 кога советите изгубија најголем дел од својата техника, оружје и опрема, кога фабриките беа демонтирани и транспортирани на исток, период кога немаше доволно производство, помошта која Америка и Англија му ја пратија беше од животна важност за опстанок на Советите.
Немаше спас, опасно беше,искочисмо како да кажу на своју вољу и храброст,ризик јак мила душа и да погинеш колку можеш ке се спасиш!!!Лет брат не тропај веке....и не глеј амерички филмови за војни...Те молам
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Желни за дискусија? :)
 

ADVISOR

barca & inter
Член од
4 јуни 2009
Мислења
799
Поени од реакции
16
Но, победата над фашизмот претставуваше и отрезнување за Европа да се надмине ривалитетот меѓу Франција и Германија. Поуките од втората светска војна го забрза европското обединување, анализира историчарот Јован Донев.
Мирот и просперитетот и стабилноста можеле да се обезбедат само преку зближување на големите европски сили и тоа се случило - прво преку комисијата за челик, потоа заедничката европска економска комисија, па се до Европската унија.
Процес кој ќе трае се додека и Западен балкан не се интегрира во Европската унија, вели Донев.
„Македонија беше член на антихитлеровската коалиција, активно даде придонес во за победата над фашизмот, таа самата се ослободи од окупацијата, тоа е сериозен придонес на борбата на македонскиот народ за национално ослободување на својата држава. Голем факт е дека победата никој не ни ја донесе, самите ја издвојувавме и треба да бидеме горди на тоа. И треба во тој дух да продолжиме, ако антихитлеровската коалиција денеска е заменета со коалиција на слободни народи и демократски ситеми, во кои владеат идеите на либералната демократија, Македонија треба да продолжи по тој пат да не се чувствува ни помалку значајна ни помалку вредна од сите тие поранешни членки на антихитлеровската коалиција“, вели Јован Донев историчар.
И војните во поранешна Југославија беа последица на нерешените проблеми од Втората Светска Војна, кои комунистичкиот режим ги сокри, а тие ескалираа кога на Западот веќе не му беше потребна рамнотежата со истокот.
„Војната на просторите на бивша Југославија преставуваше резултат на историското наследство од втората светска војна, и тоа е нормално. Затоа што историските процеси никогаш не завршуваат. Она што е важно е дека со победата над националсоцијализмот победи либералната демократија, со победата над комунизмот победи либералната демократија и тоа е она што треба Македонија треба да го негува. Ако негуваме таква мисла во тој случај нема ниту една прашање да биде затворено намерно, за се ќе може да се разговара отворено и да се наоѓаат заеднички решенија за доброто на граѓаните на оваа држава и на самата држава во целост“, вели Донев.
 
M

Mario Gómez

Гостин
1 час читав за да навлезам во дискусија ама се скинав од смеење, според ова што го кажувате треба нови учебници по историја.:pos:

Реално може да шпекулираме колку сакаме, знаеме дека сториите во улебнивите по историја се превртени како им одговарат на тие што се власт.Додека живеевме во СФРЈ се учеше за непобедливоста на рускиот војник , мит кој воопшто не е точен, и нема да повторувам дека Русите ја добија војната со Германија со 4 пати повеќе жртви од нив.Во тоа време немаше армија која можеше да се спротистави на вермахтот но Русите имаа 2,5 пати повеќе население од Германија и непресушлив извор на војници кои гинеа за својата татковина.Реално улогата на Франција и В,Британија во војната е само 5% за уништивање на нацизмот, незнам кој тука се будали и вика дека Франција нешто направила во војната.Тоа е веќе комедија:pos::pos:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Реално гледано митот за непобедливост*, патриотизам и храброст треба да се бара кај јапонците иако биле на спротивна страна на победниците (оние кои дифолт ја пишуваат историјата). Е да Русија, пирова победа... онака тотално руска, со сила.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Реално гледано митот за непобедливост*, патриотизам и храброст треба да се бара кај јапонците иако биле на спротивна страна на победниците (оние кои дифолт ја пишуваат историјата). Е да Русија, пирова победа... онака тотално руска, со сила.
Патриотизмот е битна ствар кај војувањето, во втора светска војна го имало кај Германците, Русите и кај Јапонците само во друга форма.А по втора светска војна се пишувало друга историја кај нас а друга кај западните победници.Ние сме растени тука во место под влијание на комунизмот каде се учела до негде точна историја. А додека Лет 3 е од друга планета или намерно сака да се р`чка со нас.

Нацизмот не можеше да го победи една земја, колку скриени точки има во втората светска војна што ние обичните смртници не ги знаеме.Ние тука си продаваме пљуски со факти од википедија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom