Кој го победи фашизмот?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Воздушната битка за Англија траше од јули до крај на септември 1940 (после тоа веќе германците напуштаат идеја за инвазија на англија и се прфрлаат само на бомбардирање на градови)

Втората битка кај ЕлАламејбн (каде е скршена германско - Италијанската сила во Африка беше во Ноември 1942 година, а последен германски војник е заробен во мај 1943

То што америка никој не ја бомбардирал, не е вина на американците. Во очај сега ти е крива и географијата и распоредот на континатите !! Па шо тогаш Јапонците и Германците и објавија војна на Америка?? Не знаеа кај е ?!?

Земи некоја книга историјска и прочитј, нека не те лажат тоа комунистите дека Сталин и Тито го победија фашизмот. Не се срами од незнаењето, туку стори нешто да го совладаш.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Ne be on e ubeden vo ova... sto e najtragicno od se

Ok speci prvoto prasanje ti bese pogresno odgovorot bese pod c

rekov BITKI ne edna invazija edna bitka

e ideme dopunsko prasanje ako ni ova ne znaes dunster si

Koga USA konkretno pocnuva da vojuva vo 2 sv vojna ?

1. Odkako Rusite pokazaa seriozen otpor i pocnaa da napreduvaat

2. Na 1 avgust 1940

3. Koga uvidoa Rusite ke osvojat pola Evropa


Moze bile najdobri INTENDANTI ... USA no borci sekako ne bile najdobri ... zabarite i ja ke gi tepam so dva bataljona tie ne gi racunam toa , kako idele ovie se predavale kaj e Zabar za vojnik ???

Toa Normandija i den d toa ako im e podvig na veke oslabnata Germanska armija koja bila koncentrirana i se grcevito branela od silniot nalet na Rusite , ako e toa junashtvo e togash alal da im e ZIVELA USA ... najborcite vo Univerzumot...

U Normandija skroz pogresno vlegle izginaa ko pilci ... takov masakar tek posle doziveaa u Vietnam al zatoa ke ti raskazuva drugar ti Rambo od mighty USA
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Воздушната битка за Англија траше од јули до крај на септември 1940 (после тоа веќе германците напуштаат идеја за инвазија на англија и се прфрлаат само на бомбардирање на градови)

Втората битка кај ЕлАламејбн (каде е скршена германско - Италијанската сила во Африка беше во Ноември 1942 година, а последен германски војник е заробен во мај 1943

То што америка никој не ја бомбардирал, не е вина на американците. Во очај сега ти е крива и географијата и распоредот на континатите !! Па шо тогаш Јапонците и Германците и објавија војна на Америка?? Не знаеа кај е ?!?

Земи некоја книга историјска и прочитј, нека не те лажат тоа комунистите дека Сталин и Тито го победија фашизмот. Не се срами од незнаењето, туку стори нешто да го совладаш.

Ne e ubeden.On e lud be.TI si LUD!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Русите почнаа да напредуваат во 1944
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Nemoj be na speci da mu vikash deka e lud ...toa moze da bide fatalno.

Ne si speci lud ti , ne gi slusaj ti niv i cekaj sea posle napreduvanjeto e Normandija ili pred napreduvanjeto e Normandija ?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
нека не те лажат тоа комунистите дека Сталин и Титого победија фашизмот. Не се срами од незнаењето, туку стори нешто да го совладаш.
Сега ја откривме главната причина......
Кај тоа што биле од лошите омразени комунисти уште и се дрзнале единствено тие во окупираните земји да и се спротистават на германија, како бе тоа се осмелиле тие сељаци, требало да си седат мирни и да го чекаат ујко сем. Тешко дека вујче ќе дојдеше да тие си ја подвиткаа опашката. Да не заборавиме, отпор пружаше и Рене со неговата послуга.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Елитните дојч трупи беа у Југославија бе, глејте малце Битка на Неретва, Игмански марш...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А???????????1944????????:nesvest:
да 1944 година советите се уште се бореа на својата земја, се уште ги немаа протерано Германците од сопствената територија, од друга страна во 1944 Американците и англичаните одеа во други земји и континенти и го победуваа фашизмот.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Normandija koga e po bitkite vo Rusija ili pred toa a Letkumcho ?

Ajde be speci odgovori
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Normandija koga e po bitkite vo Rusija ili pred toa a Letkumcho ?

Ajde be speci odgovori
Сталинград, Курск Ленинград, тие битки се пред или по битките за Англија, Франција, Полска, Холандија, Белгија, Норвешка, Југославија, Грција

Ајде маестро засвири со таа шупелката?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Tamu nemalo bitki ...bombardiranje na Anglija ne racunam ja bitka so samoto toa sto Anglija gubela ko zuti mrav ...ova sve skoro drugoto se predale ( osven Yu na kratko i posle sto imalo otpor vo NOB ) taka da ne im nanele ama nikakva steta na germancite taka da zaslugite za porazot se minorni.

Daklem nejkes si priznaes ocigleden fakt HRONOLOSHKI ako nisto drugo...ajde ke ti poednostavam kade NAJGOLEMI ZAGUBI imala Germanskata vojska na cija teritorija ?

i potprasanje koj prv VLEGOL vo Berlin Rusite ili USA ?

Slovenite oduvek bile GENIJALCI izginale premnogu no nikoj ne gi porazil NIKOGASH nitu nikogash niti ke moze da gi porazi. I zatoa se superiorna RASA... a svabite nisto u glava nemaat osven taa disciplina i borbenost ama nemale KLIKER i zatoa go ispushile na kraj kako sto uvek sto go ispushuvaat , a tie USA vo 2 svetska bile samo LESHINARI , da im se vodese kaj niv vojna ke ja izgubea za mesec dena od Germancite , ma i den denes na nivno tlo da se vodi vojna ko sto se 90 % retardirani bez nikakva organizacija voena ... ke ja izgubat od Germanija , Iran taka osrednji zemlji a da ne zboram za Rusija ili Kina.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom