Кој ги убива учителите на исламот кои проповедаат мир?

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Sunni Sheikhs who were not preachers of hate, Martyred by the FSA so far
Martyr scholar Sheikh Dr. Mohammed Saeed Ramadan Bouti
Died on 03/21/2013
Shahid Sheikh Adnan difficult Imam Mosque Mohammadi Mezzeh
Died on 20 -03 -2013
Martyr Sheikh Hassan Bertawi preacher Imam Mosque in nuclear Rukn al-Din neighborhood in Damascus
Died on17-08 - 2012
Martyr Sheikh Mohammed Ahmed Auf Sadiq Imam Mosque Anas Ibn Malik
Died on 16/02/2012
Martyr Sheikh Abdul Latif al-Shami safe in front of a mosque in Aleppo


Искрено не сум навлегол во исламот кој е што е, но најдов еден извор кој тврди дека традиционалните учители на исламот, учителите на мирот, се убиваат од други учени од исламот, од вахабиите.
За вахабизмот имам читано извор кој тврди дека е подметнат од страна на англиските тајни служби со цел да го разбие тоа учење, како што е на пример разбиено православието.
Блискиот исток пред делувањето на овие екстремни елементи на исламот бил убаво место за живеење.
Вахабиите дефинитивно како и Ал Каеда се во служба на ‘‘елтините‘‘ западни друштва.
Гледјаќи ја нивната експанзија во Македонија, злоделата со убиствата на децата Македонци уочи Велики Четврток, ,протестите во петоците после џамија, молкот на оној амбасадорот американски кој се јавува само во случаи на македонската национална свест, за мене целиот систем за завладување на светот со крв и насилство е целосно јасен. Што понатаму ?
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Па ги убиват тие што го радикализират и исламот на Балканот. Во Босна се веќе инфилтрирани
(Islamisierung in Sarajevo: Metropole der Minarette
Arabische Scheichs pumpen Millionen für die Missionierung nach Bosnien-Herzegowina. Seit Kriegsende werden in Sarajevo Moscheen gebaut wie kaum anderswo auf der Welt. Was wird aus dem einstigen "Jerusalem des Balkans", in dem alle Konfessionen Seit an Seit vertreten waren?
Превод: Исламизација на Сараево: Метропола на минариња
Арапски шеици пумпаат милиони за мисионеризација во Босна и Херцеговина. Од завршувањето на војната во Сараево се градат џамии речиси како никаде на друго место во светот. Што ќе стане од некогашниот "Ерусалим на Балканот", во која еден до друг беа застапени сите религии?)
http://www.spiegel.de/panorama/gesellschaft/islamisierung-in-sarajevo-metropole-der-minarette-a-668821.html) Текстот е од 2009 година


Косово поради војната им беше лесен плен а сега на големо радикалниот ислам ја освојува Македонија и јужна Србија (читај:400 џамии во последните неколку години изградени во Арапски стил и пари). За жал сеуште никој ја нема сериозно разбрано оваа појава ниту ние на Балканот ниту во Европа во која исто така има редикални движења но сеуште неможат да земат замав но тоа е прашање на време. Французите ги потискаат со закони, на Германците им е страв да ја начнат оваа тема поради историското минато што го влечат и неможат да се отргнат што според мене е многу смешно. Така што чекор по чекор радикалниот ислам си ги остварува целите додека Европа само немо и неорганизирано го набљудува овој процес. Не помагаат поединечните акции на Франција и Швајцарија против оваа појава треба организирано да се делува.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Во суштината радикалниот ислам е во планот на светската влада за судар на цивилизациите.
Се ствара негативен набој помеѓу муслиманите и останатите религии со единствена цел, преку крв, разорување да се уништат религиите и да се формира новата светска влада.
 
M

Muranyi

Гостин
Славјански,вахабизмот не е подметнат или креиран,но е силно подржан од Британската империја со финансии и оружје,се со цел ослабување на Отоманската империја во тоа време.
И јас едно време бев скептик и не верував,но мислам дека се поочигледно е туркањето на светот во војна каде што овојпат религиите ќе бидат главната алатка за таа цел.Мислам дека главната цел е воспоставување на Новиот светски поредок.
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Генерално немам осудувачки ставови општо кон работите, било геј бракови или не знам што, но колку и да сум се трудел да бидам open minded кон религии НЕ МОЖАМ да сфатам како некој може толку ПРОСТО да размислува И ДА ВЕРУВА ВО ТАКВИ РАБОТИ, ДА БИДЕ ДУРИ СПРЕМЕН ДА УМРЕ ЗА ТОА ?!
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
nema nisto postrasno od prost narod...
 
Член од
16 март 2013
Мислења
78
Поени од реакции
95
Генерално немам осудувачки ставови општо кон работите, било геј бракови или не знам што, но колку и да сум се трудел да бидам open minded кон религии НЕ МОЖАМ да сфатам како некој може толку ПРОСТО да размислува И ДА ВЕРУВА ВО ТАКВИ РАБОТИ, ДА БИДЕ ДУРИ СПРЕМЕН ДА УМРЕ ЗА ТОА ?!
ПРОСТО Е ДА УМРЕ ЗА ТОА, мислиш да умре за исламот? сега ќе пообјаснам што е просто. да просто е тоа што се создаваат групи како ал каеда и други групи што ги нарекуваат радикални и сл. просто е нивнот однесување, нивните сфаќања, нивните терористички дејствија и потфати; да тоа е апсурдно. но ти ако мислиш дека исламската религија е таа која го предизвикува тоа и дека исламот ги тера да се себеразнесуваат со бомби и да убиваат невини луѓе кои се нашле на тоа место во тоа време тогаш се лажеш братче.
јас како припадник на исламот ќе те информирам дека исламот не ги повикува своите следбеници да убиваат и да се жртвуваат на таков начин. центар на исламската религија е куранот, муслиманите делуваат и веруваат според тоа што го пишува во него. јас куранот го имам прочитано повеќе пати и никаде во него не пишува дека треба така насилно да се жртвуваме и да дејствуваме, за сега да не рачунаат како прости будали и камикази на новото време попознати како терористи, вахабисти и радикалисти. јас верувам дека тие кои дејствуваат радикално се со големо влијание од западот, се со цел да се создаде лоша слика за исламот и за муслиманите и да се направи припадниците на другите религии да се чуваат подалеку од нас, како да сме чудни и опасни луѓе. и секако да се разниша исламот внатрешно и да се поделат муслиманите на повеќе групи, да не бидат заедно.
исламот повикува на мир и само на мир, да бидеме пример за однесувње, и во тој поглед јас верувам дека оваа религија е совршена, зашто ако ги следиш упатите од куранот ти ќе бидеш човек кој ќе биде симбол за мирот и љубовта. тачно е и дека се повикува на жртвување т.е на џихат(попознато како света војна), но тоа е веќе нешто друго. што мислиш дека е џихат што ги убија невините деца кај смилковското езеро? не тоа не е ни одблиску џихат, исламот не не повикува на такви работи. во тие работи политиката има многу повеќе вмешано прсти отколку религиите.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Паскал, што преземаат ,,нормалните,, муслимани во Р. Македонија за да ја спречат експанзијата на ,,вахабистите,,?
Дали мислиш дека е можно ,,вахабист,, истовремено да е и националист?
Дали зад целиот овој ,,вахабизам,, тука, стои само обичен нацонализам?
 
M

Muranyi

Гостин
Паскал, што преземаат ,,нормалните,, муслимани во Р. Македонија за да ја спречат експанзијата на ,,вахабистите,,?
Дали мислиш дека е можно ,,вахабист,, истовремено да е и националист?
Дали зад целиот овој ,,вахабизам,, тука, стои само обичен нацонализам?
Вахабизмот е производ на арапскиот национализам.Но,тука завршуваат сите приказни.Тој нема врска со национализмот,вахабизмот е идеја створена и подржана за многу покрупни работи од арапскиот национализам.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Со еден другар пред некој ден разговаравме на оваа тема.
Да ги земеме на пр. настаните во Сирија.
САД НАТО и ЕУ отворено ги поддржуваат вахабистите, салафистите, муслиманското братство и т.н. Ал-Каеда.
Нешто не штима овде.
Па нели САД се заколнат непријател на Ал-Каеда и исламскиот радикализам, и обратно?

И друго нешто, зошто Изреал ги поддржува овие терористички организации?
Па нели Евреите мака мачат со Муслиманите од Блискиот Исток?

Една работа што е заедничка за САД НАТО ЕУ и Израел е Ционизмот.
Не велам дека Муслиманите и Христијаните секогаш биле во најдобри односи, но не се ниту толку различни религии за да има толку омраза меѓу нив. Муслиманите дури и го почитуваат Исус како пророк.

Единствена религија што ги мрази од дното на душата и Христијаните и Муслиманите е Јудаизмот т.е. Талмудот.
Кога од Јудаизмот ќе го одземеш Бог ќе го добиеш Ционизмот.
Остануваат оние работи како дека Еврејското тело е поинакво од нееврејското, третирај ги неевреите како робови и подоле од животни, неевреинот можеш да го лажеш и крадеш и за тоа ќе бидеш благословен и други расистички/антихумани идеи.
Ционистите од корен го мразат пророкот Мухамед, а особено Исус Христос.

Колку за информација, ционистите ја контролираат САД речиси 70%. Оние останатите се толку уплашени за својата иднина што не се ни обидуваат да се спротивстават.
Ционистите го контролираат Сенатот, преку AIPAC (Израелски лоби групи). Пред да станеш Сенатор или конгресмен, треба да отидеш на бацигз кај нив и да збориш колку Израел е значаен за САД, и колку Палестинците се злобни. Сега во мода е да збориш колку Иран е злобен и колку многу треба да се нападне.
Ционистите го контролираат Холивуд,
Ционистите ги контролираат медиумите,
Ционистите ја контролираат музичката индустрија,
...судството
...образованието и
Банките. Федералните резерви.
Толку за САД.
Во ЕУ сликата е малку пошарена, Ционистите се застапени во левичарските партии.
Но не се исклучок и десничарските како на пр. еврејот Саркози кој беше претседател на Франција. Треба да се спомне и Бернард Кушнер, фантаичен Ционист.
Ги врие во невладините организации.

Во 95% од случаите каде што се промовира анти-христијанство, геј-браковите, педофилијата, проституцијата, и други ретроградни појави стојат Ционисти.

Во Христијанскиот свет се промовира педерството,
во Муслиманскиот се промовира Ал-Каеда и Вахабизмот,
и воедно судир на овие две цивилизации.
А оние што ги набуцкале ке си гледаат сеир и кога овие две страни ке ослабнат од колење и борби, погодете кој ке биде кандидат за газда на светот.

Накратко, тоа е "The Big Picture".
Само што многу луѓе се кратковидни и уште мислат дека мозокот позади нападите на 11 Септември е Осама Бин Ладен и неговата дружина(y)
 
Член од
16 март 2013
Мислења
78
Поени од реакции
95
Паскал, што преземаат ,,нормалните,, муслимани во Р. Македонија за да ја спречат експанзијата на ,,вахабистите,,?
Дали мислиш дека е можно ,,вахабист,, истовремено да е и националист?
Дали зад целиот овој ,,вахабизам,, тука, стои само обичен нацонализам?
не сум сигурен ама мислам дека главно ништо не превземаме против овие групи и тоа ни е најголема грешка за жал, поединци како јас само се трудиме да не не вовлечат во нивниот филм, нема нешто групно заедно сите како еве ќе ги одбегнуваме, нема да ги дружиме и ќе стоиме настрана гледајќи на нив како чудна појава. напротив еве јас на пример познавам такви луѓе и знаам да седнам со нив и да поминам време дружејќи се заедно и ич не ми е лошо ведри се и пријатни, умеат со зборови, па дури и ги почитувам ваквите мој познаници, но секако си правам една дистанца помеѓу нас. разбираш? не посто нешто во македонија меѓу обичните муслимани да превземаат и делуваат заеднички против нив, повеќе е индивидуално кој како си го сфаќа така се однесува. јас лично не би знаел да кажам: што би требало да превземат обичните муслимани заедно во македонија против ''вахабистите''?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Види, скоро сите мои пријатели се декларираат како православни христијани, но сите оние кои се трескаат од земја ради религијата, не можат да ми бидат пријатели. Го разбирам тоа дистанцирање.

Друг ми е муабетот. Често пати сум тука обвинета дека сум лицемерна затоа што зборувам против исламот, а две мои најдобри другарки се декларираат како муслиманки.

Да, жал ми е, што овие радикалциве ве ставаат вас што си ја чувате верата за по дома (што јас го почитувам многу) во една многу лоша група.
Што да преземете? Едуцирајте се, што повеќе е можно. Не е тоа процес од денес за утре. Тоа е процес кој бара децении. Од една страна во Р.М. постојат муслимани кои се едуцираат и еманципираат, но од друга страна постојат и такви кои се на штета на сите, на секој можен граѓанин на Р.М.

Многу лесно на местото на децата од Смилковско можеа да бидат муслимани. Доволно ќе беше само да зборуваат Македонски, а да не знаат Албански.

Јас сепак мислам дека нашиот домашен ,,вахабизам,, повеќе има врска со национализам, некој не го разбира добро вахабизмот тука.

Не ги посетувајте џамиите каде што знаете дека проповедниците се вахабисти, или самите џамии се збирно место за вахабисти. Има доволно џамии каде што може да се оди.
Чим поглаварот на ИВЗ е загрижен, значи има причина за загриженост.

Целта ми е да сфатиш, не само ти, туку сите вие кои сфаќате дека убивањето на невини луѓе не е начин на одржување на својата вера, дека овие движења, се најмногу на ваша штета.

На овие луѓе не им се цел само христијаните, туку сите оние кои не се водат по нивните убедувања.
 
Член од
9 октомври 2012
Мислења
763
Поени од реакции
1.018
не сум сигурен ама мислам дека главно ништо не превземаме против овие групи и тоа ни е најголема грешка за жал, поединци како јас само се трудиме да не не вовлечат во нивниот филм, нема нешто групно заедно сите како еве ќе ги одбегнуваме, нема да ги дружиме и ќе стоиме настрана гледајќи на нив како чудна појава. напротив еве јас на пример познавам такви луѓе и знаам да седнам со нив и да поминам време дружејќи се заедно и ич не ми е лошо ведри се и пријатни, умеат со зборови, па дури и ги почитувам ваквите мој познаници, но секако си правам една дистанца помеѓу нас. разбираш? не посто нешто во македонија меѓу обичните муслимани да превземаат и делуваат заеднички против нив, повеќе е индивидуално кој како си го сфаќа така се однесува. јас лично не би знаел да кажам: што би требало да превземат обичните муслимани заедно во македонија против ''вахабистите''?
абе чим ништо не превземате а немате ни намера тоа значи само едно- дека ги поддржувате а и ти длабоко во себе ги поддржуваш сигурно овде нема да го признаеш тоа а не ни очекувам
 
Член од
16 март 2013
Мислења
78
Поени од реакции
95
абе чим ништо не превземате а немате ни намера тоа значи само едно- дека ги поддржувате а и ти длабоко во себе ги поддржуваш сигурно овде нема да го признаеш тоа а не ни очекувам
whatever what you think :P
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Мое мислење е за Балканот, вахабизмот ќе го проголта албанскиот национализам и ќе стане главна движечка сила на идејата за голема Албанија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom