Кој ги изградил пирамидите и зошто?

Дискусија во форумот 'Мистерии' започната од dajdo, 24 јануари 2006.

 1. makedon^

  makedon^ Гостин

  ima 4 kristalni cherepi najdeni vo svetot i site imaat fantastichni sposobnosti.proizveduvaat fantastichna muzika,osvetleni od odreden agol pokazhuvaat sliki na vonzemski brodovi i mnogu povekje...se obidele da gi izrabotat nekoi firmi ama ne uspeale vo toa... seto toa piramidi,cherepi itn... e od vonzemjani!1

  VO PIRAMIDITE IMA SLIKI OD VONZEMJANI I LETECKI CINII AKO NE SI VIDEL I ZNAEL! NE NEGIRAJ UPORNO NESHTO SHTO NE E TAKA!

  GO IMAM VIDENO I TOA INTERESNO I VISTINITO!IMA SLIKI OD VONZEMJANI-GIGANTI PA TAKA NEKOI GO OBJASNUVAAT GRADENJETO NA PIRAMIDITE! I IMA NEKOJA VISTINA VO TOA! heavymetal_boy_666@yahoo.com
   
 2. SteF

  SteF I love this Kich

  Член од:
  19 март 2006
  Мислења:
  2.183
  Допаѓања:
  1
  nonsense....:lud: .
  Какви вонземјани, какви будалештини.

  Све што се правело во минатото не го правиме и денес т.е. све што се прави денес не го правеле во минатото.
  ЧОВЕКОТ со своите Леванка и Десанка ги напраил.
   
 3. Mentush

  Mentush

  Член од:
  19 април 2006
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  0
  abe lugje kako mozete da se cudite koj gi izgradil piramidite?!?!?!?
  celo vreme vikate veruvam deka gi izgradile vonzemjani ili ovie ili onie.. pa dajte eden fakt kako toa gi izgradile vonzamjanite kako prvo, sto e tolklu nelogicno da se izgradeni od lugje, i ako dosle vonzemjani zosto egipjanite ne napisale nisto za niv, nego piramidite im gi prepisuvaat na faraonite i nivnite arhitekti
   
 4. Овердрајв

  Овердрајв Модератор

  Член од:
  5 ноември 2005
  Мислења:
  4.255
  Допаѓања:
  568
  Ај мала рецензија.. значи горе-доле има неколку различни мислења за тоа кој, како, и кога ги изградил пирамидите..

  1. Луѓе
  а) користење на робовски труд
  б) слободните жители на Египет самите ги изградиле пирамидите, сеедно дали тоа било платено или бесплатно, заради тоа што стварно верувале во тоа што го правеле

  2. Вонземјани
  - Можно, ама нема други докази освен тие неколку цртежи.
  И уште една работа..
  Колку што имам читано и гледано, не сум видел некаде да биле спомнати архитектите на пирамидите, туку само фараоните. И пак, фараоните не биле "најголемите фраери" во Египет, туку тоа биле боговите.

  На тие што ја гледале барем првата сезона од серијата Stargate (SG-1) ќе им биде познат овој дел. За тие што не се запознаени, серијата дава прилично интересен поглед кон случувањата на Земјата пред неколку илјади години. Иако е филм, приказната не е толку неверојатна колку што личи на прв поглед.

  Значи, пред неколку илјади години Земјата ја посетува агресивен вид на вонземјани кои ги поробуваат луѓето на планетата и се поставуваат како нивни богови. Меѓу луѓето стануваат познати како Ра, Сет, Хатор, Хорус.. Градат цел нов религиозен поредок. Ги градат пирамидите (или ги тераат Земјаните да ги градат, не знам точно) како платформи за слетување на нивните бродови. Меѓу другото, земаат групи луѓе од Земјата и ги расејуваат на различни светови.. ама тоа е ептен задлабочување во приказната.

  И така.. лошо е што нема многу докази, а инаку не е лоша оваа верзија.
   
  На Б_О_Ж_И_Н_О му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Овердрајв

  Овердрајв Модератор

  Член од:
  5 ноември 2005
  Мислења:
  4.255
  Допаѓања:
  568
  И еве уште еден интересен податок..
  Општоприфатен податок/факт е дека Големата Пирамида е изградена од/за фараонот Кеопс (Куфу). Се знае/смета дека е изградена за некои 20 години, и е составена од 2 милиони (2.000.000) камени блокови, секој од нив потежок од 2 тони (2.000 кг).

  Ако си играме малце математика, тоа му доаѓа вака:
  * 20 години ~ 7.300 дена = 175.200 саати = 10.512.000 минути
  * 10.512.000 / 2.000.000 = 5,256 минути

  Да нема забуна значи, еве и со зборови - за да се изгради Кеопсовата пирамида за 20 години, од 2 милиони камени блокови, градителите требало на секои 5 (пет) минути да редат по еден блок од по најмалку 2 тони, ден и ноќ без престанување.
  Ова се однесува само на редењето. А тоа што пирамидава била обложена со друг вид на камен, па страните и' биле мазни? Од каде време за тоа ако стварно била изградена за 20тина години?

  И оваa, "земската" теорија има некои фалинки..
   
 6. PuMbA

  PuMbA BUCENCE

  Член од:
  22 февруари 2006
  Мислења:
  1.065
  Допаѓања:
  2
  лол јас мислам дека лугето направиле све до сега
   
 7. Sandra 432

  Sandra 432

  Член од:
  1 мај 2006
  Мислења:
  371
  Допаѓања:
  2
  Piramidite se napraveni od lugeto sto ziveeja vo Atlantida ,bidejki nivnata civilizacija bila mnogu , mogu, mnogu, pati ponapredna od nasata zato nie denesnite luge ne mozime toa da go otkriema. A zosto vo piramidite ima sliki na vonzemjani,, bidejki lugeto od Atlantida po potonuvanjeto na gradot gi napravile piramidite i zaminale na druga planeta , a imam isto procitano deka tie licele kako vonzemjani. Spored mene toa e taka ,spored mojata filozofija i knigi sto imam procitano. :star::star::star:
   
 8. Mandrak

  Mandrak

  Член од:
  24 ноември 2005
  Мислења:
  3.230
  Допаѓања:
  389
  Какви вонземјани, какви чуда!? Нема шанса! Припишување на пирамидите како дело на вонземјани не е ништо друго освен страст за будење мистерии кај луѓето. Ако беа дело на вонземјани ќе имаше макар некаков запис или сведоштво од било каков вид за тоа дека „дошле суштества или богови од небото и ги изградиле”. Најпосле ќе имаше некое чудно парче материјал за нас земјаните обични змртници, кое е непознато па ќе беше предмет на проучување. До сега не постои научно докажано тврдење дека се дело на вонземјани затоа беспредметно е натаму да се дискутира на оваа тема. Секогаш ќе има луѓе желни за мистификација на се околу нив па најпосле и еден ден на некого може да му текне да каже дека сите големи научници на планетава се дојдени од вселената и сите големи пронајдоци се всушност дело на вонземјаните:pos::pos::pos:
   
 9. DJ_DEXTER

  DJ_DEXTER Гостин

  Еј стварно темава е јака. Изгледа пирамидите ги изградиле луѓето, ама прашање е од каде ги донеле тие камени блокови во огроооомните песочни предели :star:
   
 10. ABC

  ABC “градител“

  Член од:
  24 февруари 2005
  Мислења:
  15.738
  Допаѓања:
  156
  Egipkanite voopshto ne nosele kameni blokovi tuku samo cement i voda od Nil a za pesok imaat kolku sakaat, inaku se znae deka poznavale odredena tehnologija za dobivanje na cement po ostatocite na mumiite koj svedocat so plombite na nivnite zabi shto se napraveni od nekoja vrsta na cement koj so mileniumite stanuva se pocvrst i pocvrst(toa go znaat gradeznicite) pa taka ja dobivame markata na beton ednakva na markata na kamen od koj golem broj na luge mislat deka se napraveni piramidite.
  Znaci najednostavno reshenie e betonski blokovi koj i denes ne e teshko da se napravat na lice mesto i so tolkava golemina samo shto toa bi koshtalo prilicno mnogu pari neli?
   
 11. In Depth

  In Depth

  Член од:
  14 јули 2006
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  0
  Spored mene nema potreba od bilo kakvo filozofiranje okolu ovaa tema posho nema shansi chovek da izgradi takvo nesho u toa vreme bez bilo kakvi moderni pronajdoci koi ni pomagaat u deneshnoto gradenje na oblakoderi. Mora da imalo nekoj ili neshto shto go napravilo toa, da ne kazam vonzemjani :))
   
 12. draggo

  draggo

  Член од:
  15 јули 2006
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  0
  босанска долина на пирамиди - високо

  За и околу пирамидите може да се дискутира и преку_ босанските пирамиди_ мислам дали се или несе пирамиди итн.

   
 13. draggo

  draggo

  Член од:
  15 јули 2006
  Мислења:
  28
  Допаѓања:
  0
  http://www.alternativnahistorija.com/AH8main.htm

  За пирамиди масони _сусрети трече врсте _изгубени цивилизации и други слични теми поопширно на адресата од наслово.
  А пирамидите се постари сигурно многу повеке од колку што не трујат во учебниците(како и многу др. работи). Гробници гарант не се.........
   
 14. marko91

  marko91

  Член од:
  1 март 2007
  Мислења:
  207
  Допаѓања:
  1
  Дали навистина пирамидите се изградени од луѓе?

  Ednostavno ne mozam da poveruvam deka lugeto od Egipet pred nasa era gi izgradile piramidite vo afrika. Koe e vase mislenje?
   
 15. LaVista

  LaVista Traumatic Playground

  Член од:
  31 јануари 2007
  Мислења:
  4.175
  Допаѓања:
  935
  Мене лично не ми се верува дека дошле вонземјани и ги изградиле пирамидите
   

Сподели преку: