Која раса на кучиња ви е омилена?

Член од
7 февруари 2015
Мислења
11
Поени од реакции
3
Еве ти јапонски чин:

Еве ти пекинезер:


Многу е понизок и понабиен од јапонскиот чин.
Сум ги измешала изгледа, а и искрено не знаев дека постои Јапонски чин. Аи тоа првото е многу слично на моето бидејки моето нема сплескано усте :)
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
981
Куче со висока интелегенција, префинет изглед, знае да биде и страшно и мило и е лојално на својот газда...ДОБЕРМАН!
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.526
Поени од реакции
4.491
1. Rottweiler
2. Boxer
3. Doberman
4. Tibetan Mastiff
5. Dogo De Burdeos
6. Boston Terrier
Sakam i drugi rasi ali ovie mi se top lista. :)
По трет пат корегирам али навистина морам да додадам... Уште една од омилените раси ми е и Германски Ловен Териер.
4004-german-hunting-terrier-jagdterrier.jpg
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
792
Еве ги моите топ 10 омилени раси:
1. Papillon Dog

2. Border Collie

3. Mini Australian Shepherd

4. Sharplaninec

5. Doberman Pincher

6. Brittany Spaniel

7. Lagotto Romagnolo

8. Catalburun

9. Chinese Crested

10. French Bulldog


Тие се моите топ 10 најомилени раси на кучиња. :X3:
Едит на листата (веќе нема да бидат топ 10):
Германска Дога (особено кремави со црна маска и да, со сечени уши):


Пембрук Велш корги:


И да, најекстремната раса која што била помошник на војниците во Прва Светска Војна и полицииско куче, а сега е ловџииско, а истовремено и кучиња терапевти, со луксузен изглед но истовремено и духовит карактер- Ердел териер:
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
4.526
Поени од реакции
4.491
Можда изгледа нестабилно кога еден човек повеке пати си ја менува листата на омилени раси, но дефинитивно тоа се случува со дефинирање на вкусот на едне кучкар... Кога еден човек ке ги запознае повекето раси и кога му е јасно што всушност бара, очекува од едно куче тогаш веке точно јасно му е и кои раси му се омилени односно кои раси највеке му припаѓаат. Еден мудар човек ми рече за нешто да ти се допаѓа и да те привлекува било да е предмет или живо битие длабоко суштински има некоја поврзаност со тебе или дел од тебе. И многу точно е тоа дефинитивно. :)
Мојата старо нова омилена листа е:

Ротвајлер
11154990_949521211754471_7160990196607538639_o.jpg
Доберман
Doberman Pinscher Dog Breed.jpg
Германски Боксер
Boxer-Dog-Animal-HD-Wallpapper.jpg
Јужно Африкански Мастиф Боербоел
1c6ebe44156b20ae84dbf2acaef6ffee.jpg
Американски Стафордски Териер
american-staffordshire-terrier3.jpg
Тибетански Мастиф
beautiful-tibetan-mastiff-dog.jpg
Бостонски Териер
Boston-Terrier.jpg
Германски Ловен Териер
4004-german-hunting-terrier-jagdterrier.jpg
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.257
Поени од реакции
3.074
Mојава листа би била нешто ваква (само нема да ставам бр.1 - бр. 2, било кое од овие кучиња да е мое би бил најсреќен)

Golden retrieverLabrador


Newfoundland (Terra Nova)


Saint BernardGerman shepherd
Saprlaninac

Husky
Samoyed


TO BE CONTINUED ...


 
Последно уредено:
Член од
10 јуни 2013
Мислења
174
Поени од реакции
231
Mојава листа би била нешто ваква (само нема да ставам бр.1 - бр. 2, било кое од овие кучиња да е мое би бил најсреќен)

Golden retrieverLabrador


Newfoundland (Terra Nova)


Saint BernardGerman shepherdSaprlaninac
Husky
Samoyed


TO BE CONTINUED ...
Морам да те поправам , ама кучето што си го ставил како ШАРПЛАНИНЕЦ не е шарпланинец туку Bucovina Shepherd Dog
Ова е Шарпланинец....
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.257
Поени од реакции
3.074
Морам да те поправам , ама кучето што си го ставил како ШАРПЛАНИНЕЦ не е шарпланинец туку Bucovina Shepherd Dog
Ова е Шарпланинец....
Да во право си. Многу слична раса, романска верзија на Шарпланинецот :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.475
Поени од реакции
7.672
На прво место дефинитивно PERRO DE PRESA CANARIO
После него доаѓаат:

DOGO ARGENTINO


DOBERMANN


AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
23
Поени од реакции
5
Мојата листа на омилени раси е следната :

1. Boxer, оваа раса би сакал да ја имам во близина во иднина, многу читав за мене и мислам дека е идеална раса за мене.2. Sarplaninec, ја имам оваа раса во дворот и секој ден ги гледам, ги има 5. Во нашата куќа најпрво ваква раса почнал да ја одгледува дедо ми, а потоа и неговиот син (мојот вујко).3. Labrador4. Cane Corso5. American bulldog

 
L

Lu

Гостин
Германска машинерија ... се' е кажано ;)

1) Доберман

2) РотвајлерИмам уште неколку во најтесниот избор, али ниедна раса неможе да се спореди со овие 2 раси, нормално зборам според моите критериуми.
А критериумите се: јак карактер, интелигенција, физички изглед.

Или со други зборови, подетално, се' е објаснето во видеaвa ;)

За двете раси:

Доберман:

Ротвајлер:
 
На врв Bottom