Која раса на кучиња ви е омилена?

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Не би можел да се одлучам помеѓу ова:


и ова:

црниот лаб,самоједите на изглед се одлични,во ништо друго не ме бендисуваат
--- надополнето: 31 октомври 2013 во 13:34 ---
Сум се зарекол штом изградам куќа идната година вакви 2 кутрина ќе земам едно машко и едно женско кутре. Најомилена раса на кутриња ми се најонака позитивно кутре кое дефинитивно знае да те расположи кога денот ти е отиден во неповрат. Мене не ми треба кутре кое ќе лае и ќе брка луѓе и сл. мене ми треба вакво расположено пријателски да биде кутре кое ќе бара внимание,нега и љубов од сопственикот. Прегледај го приврзокот 75038Прегледај го приврзокот 75039
верувај,ич пишман нема да се направиш (y) е сега не знам дали да земиш наеднаш две,или прво да си земиш едно........
--- надополнето: 31 октомври 2013 во 13:36 ---
Некое бушаво ми треба, ова со кратко влакно не е по кеиф :)
ха,карактерот на кучето малку ти игра улога :)

нема да згрешиш ако земиш кученце,само мал совет да разгледаш повеќе раси во живо заедно со нивниот сопственик како се однесуваат.......можеби ќе се одлучиш и за нешто поголемо,не брзај,разгледај малку,друго е во живо,друго е вака да се објаснуваме........
 
L

Lu

Гостин
слична е и пудлата Малтезер која спаѓа во едно од најинтелегентните кучиња
Пудла и Малтезер не е исто, тоа се 2 потполно различни раси.

Пудлата (матична земја - Франција) ... често ја нарекуваат и Француска Пудла или Пудлица, но правилното име на расата е Пудла, без името на земјата од каде што потекнува ... тоа е исто како да кажам Германски Доберман ... се знае дека Доберманот потекнува од Германија и нема потреба да се потенцира матичната земја на расата.

И точно е тоа дека Пудлата е една од најинтелигентните раси, се наоѓа во ТОП 5 најинтелигентни раси.

А Малтезерот, кој што во Македонија често го нарекуваат Малтешка Пудл(а)ица, тоа е погрешен назив на расата, бидејќи Пудлата си е Пудла и е единствена раса со потекло од Франција, погоре објаснив за Пудлите.
А Малтезерот припаѓа во групата на Бишони, кои што содржат 6 подтипови на Бишони (исто како што има 6 подтипови на Ретривери) и правилниот назив на Малтезерот е Бишон Малтесе, кој што накратко се нарекува Малтезер :)
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.729
Поени од реакции
9.712
Љубов од детство ми е Хаската, морав да ја додадам. :icon_lol:

Зашо Акита џукела бе? :D
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Пудла и Малтезер не е исто, тоа се 2 потполно различни раси.

Пудлата (матична земја - Франција) ... често ја нарекуваат и Француска Пудла или Пудлица, но правилното име на расата е Пудла, без името на земјата од каде што потекнува ... тоа е исто како да кажам Германски Доберман ... се знае дека Доберманот потекнува од Германија и нема потреба да се потенцира матичната земја на расата.

И точно е тоа дека Пудлата е една од најинтелигентните раси, се наоѓа во ТОП 5 најинтелигентни раси.

А Малтезерот, кој што во Македонија често го нарекуваат Малтешка Пудл(а)ица, тоа е погрешен назив на расата, бидејќи Пудлата си е Пудла и е единствена раса со потекло од Франција, погоре објаснив за Пудлите.
А Малтезерот припаѓа во групата на Бишони, кои што содржат 6 подтипови на Бишони (исто како што има 6 подтипови на Ретривери) и правилниот назив на Малтезерот е Бишон Малтесе, кои што накратко се нарекува Малтезер :)
благодарам на исправката, запознав сопственици на Малтезери кои ги поистоветуваа со Пудла,па оттаму и моето скромно знаење........поради големата сличност во изгледот ако не се знае генетиката човек ќе рече дека е едно исто
 
L

Lu

Гостин
благодарам на исправката, запознав сопственици на Малтезери кои ги поистоветуваа со Пудла,па оттаму и моето скромно знаење........поради големата сличност во изгледот ако не се знае генетиката човек ќе рече дека е едно исто
Па и не се толку многу слични, разликата е голема и во длаката и во изгледот и во големината, така да и човек кој што не се разбира од раси на кучиња ќе ги препознае разликите во изгледот на Пудлата и Бишон Малтесе (накусо Малтезер).

Како што реков постојат 6 под-типови на Бишоните, па еден од тие 6 под-типови кој што се вика Бишон Фриз, овој вид на Бишон е најсличлен со Пудлата, па доколку некој не се разбира во раси, има можност да ги помеша Пудлата и Бишон Фриз, затоа што имаат слична длака ... но Пудла и Бишон Малтесе (Малтезер) нема шанси да се помешаат бидејќи имаат воочливи разлики, и плус тоа Пудлата може да се сретне во 5 бои (Црна, Бела, Сива, Кафеава, и Кремаста), а Бишон Малтесе е само бела боја.

А како што веќе реков во мојот претходен пост, Македонскиот народ не е многу запознаен со расите, и често и самите сопственици на Малтезери се уверени дека чуваат Малтешки Пудли(ци) ... се е тоа поради неинформираност и пренесување на погрешни информации од човек на човек.

Нема проблем за исправката :) со задоволство го пренесувам целото мое знаење за кинологијата тука на форумов, и мило ми е кога членовите дознаваат нови и точни информации и го зголемуваат своето знаење за кучињата :)
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Еве ги моите топ 10 омилени раси:
1. Papillon Dog

2. Border Collie

3. Mini Australian Shepherd

4. Sharplaninec

5. Doberman Pincher

6. Brittany Spaniel

7. Lagotto Romagnolo

8. Catalburun

9. Chinese Crested

10. French Bulldog


Тие се моите топ 10 најомилени раси на кучиња. :X3:
 
R

Redhead

Гостин
1. Златен ретривер
2. Самојед
3. Кане корсо
4. Бигл
5. Ротвајлер
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Тоса Ину за стално!

1002610_639185026104783_1939950621_n.jpg

1471883_647359978620621_1712564337_n.jpg
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu
L

Lu

Гостин
Од вкупно 10 FCI групи, единствена FCI група што ме фасцинира е FCI 2 групата.
Скоро сите мои омилени раси се сместени FCI 2 групата ... а еве кои се тие:

1) Доберман




2) Ротвајлер


3) Кане Корсо


4) Дого Аргентино


5) Дого Канарио


6) Боeрбоел


7) Тоса Ину


8) Германска Дога


9) Бул Мастиф


10) Англиски Мастиф


11) Средноазиски Овчар


12) Кавкаски Овчар


 

Kajgana Shop

На врв Bottom