Која раса на кучиња ви е омилена?

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Сум се зарекол штом изградам куќа идната година вакви 2 кутрина ќе земам едно машко и едно женско кутре. Најомилена раса на кутриња ми се најонака позитивно кутре кое дефинитивно знае да те расположи кога денот ти е отиден во неповрат. Мене не ми треба кутре кое ќе лае и ќе брка луѓе и сл. мене ми треба вакво расположено пријателски да биде кутре кое ќе бара внимание,нега и љубов од сопственикот. Golden-Retriever-Puppies.jpg picture-of-golden-retriever1.jpg
 
Член од
18 октомври 2013
Мислења
3
Поени од реакции
1
Јас сакам големи и јаки кучиња, а најмногу сакам :)
ROTTWEILER
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
и @Natural-girl;
Може ќе звучи глупо прашањево али не се разбирам од кучиња, овие колку растат? Има ли некое вака што изгледа и да има толкав раст да не е огромно?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
и @Natural-girl;
Може ќе звучи глупо прашањево али не се разбирам од кучиња, овие колку растат? Има ли некое вака што изгледа и да има толкав раст да не е огромно?
Мислиш на златните ретривери и самоједите? Тие спаѓаат во групата на Large Breeds, значи големи кучиња(има и поголеми). Висина некаде до 56-58цм. Тежина некаде до 30кг мах. Но разликите во карактери-небо и земја.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мислиш на златните ретривери и самоједите? Тие спаѓаат во групата на Large Breeds, значи големи кучиња(има и поголеми). Висина некаде до 56-58цм. Тежина некаде до 30кг мах. Но разликите во карактери-небо и земја.
Можеш ли да ми кажеш некој предлог на кученце што не расте големо, а личи како овие две раси. Само да не е ова што личи на глушец:)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Можеш ли да ми кажеш некој предлог на кученце што не расте големо, а личи како овие две раси. Само да не е ова што личи на глушец:)
Соодветно на голденот во моментов не ми текнува :D но слично на самоједот е германскиот шпиц. Тој е мала раса и е салонско куче. Еве линк:http://en.wikipedia.org/wiki/German_Spitz
Ако те интересира уште нешто, пиши :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Мислиш на златните ретривери и самоједите? Тие спаѓаат во групата на Large Breeds, значи големи кучиња(има и поголеми). Висина некаде до 56-58цм. Тежина некаде до 30кг мах. Но разликите во карактери-небо и земја.
A која им е разликата во карактерите?

:)
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
A која им е разликата во карактерите?

:)
Огромна. Самоједот е сибирец. Карактерна особина им е да бидат поинатливи, да доминираат и да биде по нивно. Не само они, целата група на која припаѓаат е таква. За разлика од нив, ретриверите се смирени, сталожени кучиња, лесно и со задоволство учат и извршуваат наредби. Од таму доаѓа и нивната примена во лов и како работни кучиња. Две различни групи-два целосно различни карактери. :)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Огромна. Самоједот е сибирец. Карактерна особина им е да бидат поинатливи, да доминираат и да биде по нивно. Не само они, целата група на која припаѓаат е таква. За разлика од нив, ретриверите се смирени, сталожени кучиња, лесно и со задоволство учат и извршуваат наредби. Од таму доаѓа и нивната примена во лов и како работни кучиња. Две различни групи-два целосно различни карактери. :)


Убави се, кога се мали. После штом пораснат не се доволно fluffy за гњавење. :) ---> Selfish reasons... :)
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Можеш ли да ми кажеш некој предлог на кученце што не расте големо, а личи како овие две раси. Само да не е ова што личи на глушец:)

јас би ти го препорачал ова http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Russell_Terrier

кучето е со мал раст,со кратко влакно,темпераментно,живо,послушно(со куче не смееш ДА СЕ ИЗЕДНАЧИШ,кучето бара газда да има,ако не слуша готово е со тебе)........првпат кога го видов кученце од 6 месеци влечеше во устата гранка од најмалку 2 метра :facepalm: многу силни,многу упорни по карактер

моментално имам Златен ретривер,градско куче,многу послушно,паметно,нема лаење џафкање безвеза(скоро ич),куче кое бара и дава љубов,но бара и шетање,хранење,чешлање(заради долгото влакно),пазење од агресивни кучиња,бара и двор во кој ќе биде пуштен слободно
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
јас би ти го препорачал ова http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Russell_Terrier

кучето е со мал раст,со кратко влакно,темпераментно,живо,послушно(со куче не смееш ДА СЕ ИЗЕДНАЧИШ,кучето бара газда да има,ако не слуша готово е со тебе)........првпат кога го видов кученце од 6 месеци влечеше во устата гранка од најмалку 2 метра :facepalm: многу силни,многу упорни по карактер

моментално имам Златен ретривер,градско куче,многу послушно,паметно,нема лаење џафкање безвеза(скоро ич),куче кое бара и дава љубов,но бара и шетање,хранење,чешлање(заради долгото влакно),пазење од агресивни кучиња,бара и двор во кој ќе биде пуштен слободно
Некое бушаво ми треба, ова со кратко влакно не е по кеиф :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom