Која "пастрмајлија" е подобра?

Која Пастрмајлија е подобра?

  • Велешката дефинитивно!

    Гласови: 103 32,4%
  • Штипската!

    Гласови: 157 49,4%
  • Не знам, немам пробано никогаш

    Гласови: 58 18,2%

  • Вкупно гласачи
    318

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
штета а у СК има некаде каде прават пастрмајлии по велешки и Штипски рецепт?
Нема велешки рецепт, штипска е пастрамајлијата, се друго е лук и вода. Рецептот е излезен од тука, по Велес што прават е по штипски рецепт, џабе се чукаат во гради.

А во Свети Николе, што ако е најскапа, пак цела Македонија (и пошироко), иде во Штип да јаде пастрамајлија.

Енивеј, кога дојде романскиот амбасадор и праша кај има пастрамајлии, се ми е јасно. :)
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
разликата помеѓу велешката и штипската пита е тоа што во велешката се става и јајце. а инаку најправилна пастрмајлија се прави со специјално суво овчо месо и има специфичен мирис(за мене непријатен). ама таква ретко кој прави.
според мене велешката пастрмајлија RULZ:helou::helou::helou:
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Дефинитивно Штипската пастрмајлија е најдобра има нешто посебно во неа што се разликува од пастрамајлиите во другите градови:vozbud:
 

Песимист

Добро информиран оптимист
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.676
Поени од реакции
181
Вечното прашање хахахаха нема прашање бре кај се бутате сеа и Велешани у нешто шо нема врска со вас убава е и вашта не викам дека не е ама Штипската е најдобра без дилема.:smir:Инаку погоре спомнато за оригиналот од овчо месо.Тоа е пастрма(овчо) и се преработува на 100 начини шо значи дека нема контана точка со овца ни па мирис ама ретко кој ја прае дека и скапа е јас лично шо овчо јагнешко не можам ни да миришам кога пробав мислам уште у устата ми стое.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Штипската може на малиот прст да и се фати на Велешката пастрмајлија,
разликата помеѓу велешката и штипската пита е тоа што во велешката се става и јајце. а инаку најправилна пастрмајлија се прави со специјално суво овчо месо и има специфичен мирис(за мене непријатен). ама таква ретко кој прави.
според мене велешката пастрмајлија RULZ:helou::helou::helou:
На ова мислев и јас единствената разлика меѓу велешката и штипската пастрмајлија е тоа што штипската е суво месо на леб, а велешката има и јајце и свинско сало и повеќе пастрма и зачини, сум ги пробала и двете и знам дека велешката е дефинитивно најдобра.:smir:
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Не ми е јасно како може да споредувате Штипска со Велешка!:nesvest:
Знае се бе за која пастрмајлија има измислено песна!:wink:

Нема велешки рецепт, штипска е пастрамајлијата, се друго е лук и вода. Рецептот е излезен од тука, по Велес што прават е по штипски рецепт, џабе се чукаат во гради.

А во Свети Николе, што ако е најскапа, пак цела Македонија (и пошироко), иде во Штип да јаде пастрамајлија.

Енивеј, кога дојде романскиот амбасадор и праша кај има пастрамајлии, се ми е јасно. :)

Ова ги разјаснува сите дилеми!:toe:

Најинтересни се странците коа дојдат и коа порачат за првпат, донесат и ја пастрмајлијата и сите чекаат прибор! :pos2: (а знае се како се јаде пастрмајлија!
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Велешката, ради јајцето и бидејќи има помалку месо, штипската ми е пренатрупана
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Мене штипската ми е поубава, тоа јајцето во велешката ама ич не ми оди.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Дека јајце во пастрамајлија човече божји, тоа е како да јадеш вегетаријански хамбургер! :)
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Велешката е подобра...не за џабе штипската касни пол саат додека ви ја донесат.
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
21
Поени од реакции
31
ljuge a dali nekoj od vas ima probano Kratovska pastramajlija ,ednas da probas ke zaboravis i na stipska i na veleska
 

Kajgana Shop

На врв Bottom