Која македонска вебстрана ви има најубав дизајн?

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Мене искрено web сајтот на IDIVIDI. Некако ми е доста прегледен и е доста убав за око, незнам кој го има дизајнирано ама се гледа дека е знае да си ја врши работата.
 
Член од
19 декември 2005
Мислења
259
Поени од реакции
2
:kajg::kajg: Кајгана :kajg::kajg:

а ИДИВИДИ и не е баш прегледен за мене, барем не повеќе од Кајгана. За други не правам муабет
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.662
Поени од реакции
4.728
web sajtot na seksi shop valijant e bas ekstra
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
mislam deka tocka.com.mk mi e naj pregledna... da.
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
Мене најдобри ми се он-нет, па кајгана, па точка. Другите само копираат...
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
Според мене кајгана барем засега е најоргинална. Досега не сум видел веб страна што има интерфејс сличен на кајгана, за разлика од оннет кадешто како оннет има пуно страни. Абе зарем не ви се допаѓа таа освежителна жолта боја, анимираните содржини во Flash и сите тие додатоци кои ја прават вебстранава една од најдобрите во Македонија? Мора да се согласите барем со дел од ова што го велам.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
KaiTekk напиша:
Според мене кајгана барем засега е најоргинална. Досега не сум видел веб страна што има интерфејс сличен на кајгана, за разлика од оннет кадешто како оннет има пуно страни. Абе зарем не ви се допаѓа таа освежителна жолта боја, анимираните содржини во Flash и сите тие додатоци кои ја прават вебстранава една од најдобрите во Македонија? Мора да се согласите барем со дел од ова што го велам.
jas sum go videl sistemot na kajgana no na stranski i nekoj makedonski vo glavno site se isti poveke me intersira sodrzinata od kajgana.com mi se dopaga najamnogu organiziranosta na forumot za razlika od drugite makedonski forumi
 

IGI

Il Corvo
Член од
12 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
4
KaiTekk напиша:
Според мене кајгана барем засега е најоргинална. Досега не сум видел веб страна што има интерфејс сличен на кајгана, за разлика од оннет кадешто како оннет има пуно страни. Абе зарем не ви се допаѓа таа освежителна жолта боја, анимираните содржини во Flash и сите тие додатоци кои ја прават вебстранава една од најдобрите во Македонија? Мора да се согласите барем со дел од ова што го велам.
Se soglasuvam skoro so se osven zholtata boja. Ic ne mi se sviga.. Zatoa forumov mi e namesten na sino-belo.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Idividi е портал, не е сајт! И не е оптимизиран како што треба и не ми отвора со Opera! Тибам глаучите глупави, така се правело сајт! И се што набројавте до сега се портали.
Ако сакате да видите како се прави сајт, школски пример за добар и успешно направен сајт, видете овде.
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
КАЈГАНА - РУЛЗ!
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Mandrak напиша:
Idividi е портал, не е сајт! И не е оптимизиран како што треба и не ми отвора со Opera! Тибам глаучите глупави, така се правело сајт! И се што набројавте до сега се портали.
Ако сакате да видите како се прави сајт, школски пример за добар и успешно направен сајт, видете овде.
Е што е разликата меѓу портал и сајт???:kajg:
 

VIRTUAL

knowledge is power
Член од
4 мај 2006
Мислења
327
Поени од реакции
2
HMmmmmm ajde neka proba da go izdefinira ova, spored mene Portal i Web e ednata ista rabota samo razlicna sintaksa :) Ili ne???
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Разликата е во тоа што има готови портали (mambo, joomla...) кој се еден вид на едитори, значи се наменети за вебстрани каде секојдневно се менуваат информациите односно не се "статички" вебстрани. Готовите портали се направени со цел да им се помогне на "обичните" корисници да можат да направат и одржуваат лесно вебстрани. Е сега сите тие вебстрани се наречени портали меѓу кој и kajgana.com само што кајгана не користи веќе готов портал (некој што го направил) туку си имаат направено нивни. Додуша јас мислам дека не е во класична смисла на зборот портал нивниот engine. :) Значи на крај, нешто порталите ќе ви дојдат како template-ти исто како што ги има на блоговите.

Примери за mambo портали, гледате како се сите исти вебстрани.

Пример 1
Пример 2
 

Kajgana Shop

На врв Bottom