Која е тајната за успешен брак?

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
nema vrska-BRAKOT E PROSTITUCIJA BIDEJKI E EKONOMSKA ZAEDNICA PRED SE TAKA DA CVRC.
Тотално се слагам де, не реков поинаку, проституција е само во легално општествено прифатлива форма таканаречена...брачна заедница.
Бракот никогаш нема да биде надминат затоа што е полесно да се живее во брак.
Проституција е но балансирана проституција, за некој повеќе за некој помалце.... кој како преферира... некоја млада девојка би се сложила да е во брак со некој богат старец, заради удобниот живот, но тоа не значи дека сите би го направиле истото, некоја би се сложила во брак да е и со невработен, ако на пр. сама си заработува пари и не и се до толку важни финансиите туку повеќе обраќа внимание на други работи на пример добриот секс, карактерот и слично.... може да се каже дека и заинтересираноста на некој партнер за добар секс а не пари, исто така е како да речам, не е проституција, туку некој силогизам, на проституција, тргнувајќи од тоа дека проституцијата е давање тело за пари т.е од корист, овде би имале поинаква корист, на пример добар секс во замена за пари, е сега дали плаќаш или те плаќаат за секс исто е според мене, бараш нешто - добиваш нешто со некој си заради и поради некаква добивка корист тука би ги изедначила (пари = секс = карактер = добар физички изглед = успешност) сите овие во комбинирана форма варираат од брак до брак.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Добар секс, партнер што во исто време ќе ви биде и љубовник и најдобар другар и карактери што се надополнуваат еден со друг. Секако не е на одмет и финансиската страна, таа е како масло на моторот, го прави патувањето поудобно ;)
 

SweetGirl*

мудар посматрач
Член од
9 декември 2009
Мислења
137
Поени од реакции
105
Трпението е најважно за успешен брак..сексот и љубовта се следни на ранг листата :)
 
Член од
11 март 2010
Мислења
7
Поени од реакции
9
Не за џабе кога се венчате во матично матичарот вика брачен ДРУГАР. Во матичните книги никаде не стои сексуален другар. Е ова другар повеќето го забораваат за време на бракот. Во суштина брачниот другар е оној кој ти треба како партнер во преостанатиот дел на животот, оној со кој ќе поминеш низ многу добри и лоши моменти, оној со кого ќе создадеш наследници и на кои ќе заеднички ќе им го покажете патот кон успехот. Да бидеш негова најголема потпора и подршка низ животот. Тоа треба да биде оној со кого ќе треба да ги споделуваш најголемите тајни во животот, со заедничкото размислување да се донесуваат попаметни одлуки во животот за поуспешна иднина. Тоа е оној кој треба да биде до тебе кога ќе си одиш од овој свет или обратно.
И Да, сексот е една од најдобрите, навозбудливите и најбитни работи во бракот, без која не се може но и работа која не е апсолутна туку е променлива во зависност од годините и во зависност од количината на адреналин која партнерите ја поседуваат и начинот и ставовите (конзервативни и современи) кои ги имаат обајцата!
 
Член од
7 март 2017
Мислења
6
Поени од реакции
3
Sovrsen brak nema. Garantiram! Site si imame po nekoj problem. Lazat onie koi velat deka brakot im funkcioinira besprekorno. Toa se onie bracni drugari koi sr dogovorile za dobroto na decata, da ne se razveduvaat tuku sekoj da si ja brka svojata rabota. Vo brak sum 11 godini i so prethodno zaednicko ziveenje, vkupno 13 godini. Sex imame sekoj den, nekogas i po dva pati(iako site se cudat). 5 minuti pred seksot znaeme da bideeme epten vo raskarana faza, no posle toa sleduva eden jak sex, so kubenje, stipanje i sto ne, epten strastno. Sexot jako go drzi ziv brakot, sekako iskrenosta. Ne e grev da spodelis so partnerot ako.na pr.vidis nekoj ubav decko ili devojka i slobodno da go/ja iskomentiras vo stilot:ej ama.e jaka devojkava i sl. A formula ne postoi! Jas i pokraj toa sto sum majka na dve deca, seuste pazam kako izgledam, ne se zdebeluvam, sekogas sum si sredena,so malku sminka i ubavo oblecena pa i da sum doma. A maz mi ne ide na strana, otkako go pustiv slobodno da disi, mazite ne sakaat ljubomorni i posesivni zeni-toa da go znaete
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.229
Поени од реакции
32.087
...успешен брак е тој кој не е предвремен, тој кој не е од интерес, од задоволување на родители и околина...
...успешен брак е тој кој е склучен кога жената не е трудна, ниту манекенка, ниту ќерка на директор...
...успешен брак е тој кој секој ден е различен и не е навика...
...успешен брак е кога се генерациски тука плус минус некоја година, никако голема генерациска разлика...
...успешен брак е тој кој има точна граница на почитување и црвени линии до каде се може...
и ондак то :D
 

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
559
Тајната е да слушаш жена си:)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.030
...успешен брак е тој кој не е предвремен, тој кој не е од интерес, од задоволување на родители и околина...
...успешен брак е тој кој е склучен кога жената не е трудна, ниту манекенка, ниту ќерка на директор...
...успешен брак е тој кој секој ден е различен и не е навика...
...успешен брак е кога се генерациски тука плус минус некоја година, никако голема генерациска разлика...
...успешен брак е тој кој има точна граница на почитување и црвени линии до каде се може...
и ондак то :D
Останав трудна, притоа ќерка на директор, генерациски голема разлика... Сепак секој ден е различен и посебен и не е навика и повеќе од успешна врска...
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.179
Поени од реакции
4.369
...нема формули и мерки за успешен брак
...има почитување,искрено пријателство,заеднички интереси,спремност за жртвувања и мнооогу искрени емоционални дарувања(без калкулации)
...намерно не напишав љубов,но сигурен сум дека претпоставувате зошто е тоа така :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom