Која е тајната за успешен брак?

Z

Zona Pelucida

Гостин
Трпение,доверба,компромис и најважното љубов,поим неам не сум во брак,ваљда се истите особини кои треба да ги има во секоја врска.
 

number_one

helloooooooooooo
Член од
18 февруари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
Е мислам дека грешиш дека не е мерило и те како е, не дека други фактори не влијаат, арно ама сексот има многу голем процент во истото.:smir:
Можеби секој има различни мислења и ставови во врска со бракот но биди сигурна дека две три години е интересно после тоа се се здосадува се и сигурно нема по десет петнаесет години брак секој ден да имаш односи со мажот за да го задржиш како прво ке ти биде одмината работа како второ не се јаде секој ден грав :pos2::smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.312
Можеби секој има различни мислења и ставови во врска со бракот но биди сигурна дека две три години е интересно после тоа се се здосадува се и сигурно нема по десет петнаесет години брак секој ден да имаш односи со мажот за да го задржиш како прво ке ти биде одмината работа како второ не се јаде секој ден грав :pos2::smir:
tajka e
i najbolji da e seksot dzabe
mora neso novo
zatoa i ima vonbracen sex
a brakot e nadminata institucija
koja imala smisla poradi ekonomskata zavisnost na eden od partnerite.....
 
Член од
18 февруари 2009
Мислења
89
Поени од реакции
1
samo doverba eden vo drug veruvajte site drugi raboti doagaat sami od sebe i seksot i razbiraneto i lubovta i se drugo sto imate navedeno. a da bide brakot kompleten :smir: deca zaradi niv i vleguvame vo brak zarem ne.
 

Луси_Лу

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
5.224
Поени од реакции
11.552
Можеби секој има различни мислења и ставови во врска со бракот но биди сигурна дека две три години е интересно после тоа се се здосадува се и сигурно нема по десет петнаесет години брак секој ден да имаш односи со мажот за да го задржиш како прво ке ти биде одмината работа како второ не се јаде секој ден грав :pos2::smir:
Ај ко ќе потпораснеш ќе ти станат некој работи појасни..
Не се јаде секој ден грав, арно ама и од мешање многу јадење стомак може да те фати или некој гаден вирус, па после можеш и да зашалиш за оној стар грав кој си го имала...:smir:
 

number_one

helloooooooooooo
Член од
18 февруари 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
Ај ко ќе потпораснеш ќе ти станат некој работи појасни..
Не се јаде секој ден грав, арно ама и од мешање многу јадење стомак може да те фати или некој гаден вирус, па после можеш и да зашалиш за оној стар грав кој си го имала...:smir:
доволно сум пораснала да сватам се.тоа беше позната изрека.Сигурно јас не сум ја кажала прв пат.:smir:
 

Сталин

Висарионович
Член од
24 декември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
11
Не постои тајна за совршен брак, таков брак не постои. Има разлика од брак до брак, но не може да биде совршен. Лесно е да се каже за добар брак потребно е компромис, разбирање, но некогаш во бракот има луѓе кои немаат толку јак карактер за да преживеат некаква криза во бракот па доваѓа до негово распаѓање.
 
Член од
11 април 2014
Мислења
138
Поени од реакции
57
Факт: Дали твојот брак ќе успее или не, не зависи од проблемите со кои ќе се соочите, туку од тоа како ги решавате!!![DOUBLEPOST=1420987998][/DOUBLEPOST]Факт е дека со текот на времето околностите се менуваат. А веројатно ќе се менувате и ти и твојот брачен другар. Успехот многу ќе зависи од тоа дали си спремен за неочекуваното и како ќе се справиш во таква ситуација.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Добриот секс на партнерите во бракот е основа. Другото е пропратно.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.678
Поени од реакции
522
tajka e
i najbolji da e seksot dzabe
mora neso novo
zatoa i ima vonbracen sex
a brakot e nadminata institucija
koja imala smisla poradi ekonomskata zavisnost na eden od partnerite.....
А божем сега нема економска зависност на еден, без разлика мажот или жената, бракот не е надминат и никад нема да биде, пред се во брак е полесно заради емотивната поддршка а после и заради физичката поддршка, не е секој ден само секс по 5 пати, понекогаш тоа е едноставното изразување емоции, галење, милување, итн. покажување на нежност и внимание, едноставно, а исто тука е и менталното здравје, ако сте во брак со ментално здрав човек. и вашето ментално здравје ќе биде на многу добро ниво, ако сте во брак со тежок депресивец на пример и вие ќе бидете депресивни, таа ментална енергија се пренесува.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Кога маж и жена имаат секс се дешаваат работи во нивната потсвест која ги зближува на посебно ниво. Доколку не се има квалитетен секс во бракот односно врската, парнтерите истиот ќе го побараат надвор и ќе изградат близина со друг партнер.
Секако дека меѓусебното давање на внимание, почитување и грижа се битни. Но доколку нема добар секс, се недовлни и прашање на време е кога ќе избледат до снемување. Живеење под ист покрив не значи успешен брак.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.678
Поени од реакции
522
Јас би рекла дека добриот секс е исто толку важен колку и љубовта, разбирањето и трпението, не може некој сексот до толку да го става на пиедестал а другите работи да ги занемарува, се е важно и сексот и се.

Бракот е комплицирана работа, и секој брак е различен, нешто што функционира за еден брак, за друг може да не функционира, најважно е да се има љубов и емотивна поткрепа, како и добар секс, и како што реков менталното здравје исто така е битно барем за мене,

, значи на постари години над 50тата година од животот, кога бракот е скоро секслесс, без никаков секс, тогаш пријателството и тоа што го спомнав, размената на ментална енергија меѓу партнерите е најважна работа, кога ќе остареш е друго, стар, злобен, депресивен и неминовно импотентен(ради годините) намќор/ка никој не сака..........за брачен партнер.

У осталом постарите особи во брак се покомпетентни да зборат на темава и да даваат совети неголи ние помладите. што имаме уште фурни леб да јадеме................
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.312
А божем сега нема економска зависност на еден, без разлика мажот или жената, бракот не е надминат и никад нема да биде, пред се во брак е полесно заради емотивната поддршка а после и заради физичката поддршка, не е секој ден само секс по 5 пати, понекогаш тоа е едноставното изразување емоции, галење, милување, итн. покажување на нежност и внимание, едноставно, а исто тука е и менталното здравје, ако сте во брак со ментално здрав човек. и вашето ментално здравје ќе биде на многу добро ниво, ако сте во брак со тежок депресивец на пример и вие ќе бидете депресивни, таа ментална енергија се пренесува.
nema vrska-BRAKOT E PROSTITUCIJA BIDEJKI E EKONOMSKA ZAEDNICA PRED SE TAKA DA CVRC.
 
На врв Bottom