Која е тајната за успешен брак?

D

drama187

Гостин
Јас мислам дека љубовта,разбирањето и толеранцијата споени во едно ја откриваат тајната за успешен брак.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
415
Поени од реакции
11
Не ги заборавај искреноста и довербата... :wink:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Да сакаш да останеш во брак. :) Тогаш ќе изнајдеш соодветно на потребите и разбирање и искреност и толеранција и се` останато.
Понекогаш работите ќе ги гледаш со очи ширум отворени, но понекогаш ќе ѕиркаш и низ едното око. :wink:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Постои нешто шо се вика успешен брак?
Идат тие два збора заедно?
:O
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Тајната за успешен брак е успешен развод.

Барем така ми викаше еден адвокат :D
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Постои нешто шо се вика успешен брак?
Идат тие два збора заедно?
:O

Ако постои успешен човек зошто не би постоел успешен брак.
Е сега друго дванаесет е што некој подразбира под успешен брак, што сака од бракот, со какви намери влегува, кои критериуми си ги поставува, што очекува да добие, што е подготвен да жртвува и сл.
Можеби терминологијата е збунувачка или недефинирана, али поентата се насетува.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ако постои успешен човек зошто не би постоел успешен брак.
Е сега друго дванаесет е што некој подразбира под успешен брак, што сака од бракот, со какви намери влегува, кои критериуми си ги поставува, што очекува да добие, што е подготвен да жртвува и сл.
Можеби терминологијата е збунувачка или недефинирана, али поентата се насетува.
Бев иронична во постот :)

Секако дека постојат успешни бракови. Ретки се, ама ги има.

Магична формула сигурно не постои, а јас уште помалку можам да ја знам...Кога ќе бидам у брак ќе се навратам на темава :)
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Да постоеше тајна за успешен брак ќе немаше да постојат разводите.

Нема тајна, нема формула, секој брак е различен од останатите.
Секој треба сам да си најде свои методи за да го одржи својот брак.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Партнерите да се сериозни и на иста бранова должина, да се созреани и да не изневеруваат, да знаат да ја одржат ведрината во бракот, да не се монотони, да имаат пари ( 90% од браковите се распаѓаат од финансиски причини), да имаат секс 2 пати неделно а не 2 пати во 10 години и како најбитно нешто, да се компатибилни карактери. Во спротивно тврдоглавиот ќе создава проблеми.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Баба ми и дедо ми беа 57 години во брак.За жал, пред 2 недели се разделија (баба ми почина) а дедо ми уште ја сака. Мислам дека имаа успешен брак затоа што не знаеја да држат лутина, оти секоја кавга ја вртеа на смеа, и додека биле млади, задолжително оделе сами на одмор 10 дена без деца, без никој, за време да си посветат сами на себе.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Сексот, ако не е како што треба секогаш тука постои некоја друг/а.
Посветеноста.
Присутноста.
А тоа искреноста е најголема заблуда!

Уствари бабами ко што вика:

- Мико, брак ти е корпа полна со гована, само горе има два прста мед, се лиже дур се лиже од медот после станува гадното.
 

Marionka_z

Omnia mea mecum porto
Член од
16 јануари 2009
Мислења
208
Поени од реакции
29
Љубовта, меѓусебната доверба, давањето поддршка еден на друг, вербата дека колку и да е лошо, сепак ке се најде излез, почитувањето, добриот секс, сличност на карактери и мн.други работи веројатно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom