Која е разликата да си осигуран со основно или средно образование

Член од
25 февруари 2019
Мислења
61
Поени од реакции
45
Сакам да се осигурам но сеуште не е готова дипломата од средно дали да почекам или да се осигурам со основно образование
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
За вработување ли ти треба?
Мислам дека е исто, јас кога се вработував исто не ми беше готова дипломата од средно, па ме пишаа со основно, после од кога ќе ја добиеш можеш да отидеш да го смениш тоа.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
61
Поени од реакции
45
За вработување ли ти треба?
Мислам дека е исто, јас кога се вработував исто не ми беше готова дипломата од средно, па ме пишаа со основно, после од кога ќе ја добиеш можеш да отидеш да го смениш тоа.
да за вработување но дали после пак ке треба да одам во бирото за вработување се одново да поднасам документи?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
да за вработување но дали после пак ке треба да одам во бирото за вработување се одново да поднасам документи?
Не туку само ќе отидеш со дипломата и ќе го сменат тоа ама ништо посебно не ти менува тоа, јас од кога ја земав дипломата отидов да го сменам, и налетав на еден 60 годишен вработен , у старт нешто почна да се понаша, зошто дипломата била извиткана, немало да биде ништо од оваа младина, зошто не носиш пенкало со тебе, и се изнервирав и му реков нема потреба да го менуваш, врати ми ја дипломата, така да исто ти е, у држава каде што човек од 60 години кој 40 години зема пари од народот, истиот сум го плаќал и јас до кога работев доле, нема никаква почит кон оние кои го хранат, не можеш да очекуваш дека дипломата ќе ти направи некоја разлика.
Но како сакаш кога веќе си завршил средно, зошто да си заведен како да имаш само основно образование, некој купуваат лажни факултетски дипломи а ти си го завршил средното чесно.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Истово баш ме интересираше заведен сум со средно и никогаш не отидов да се пријавам со високо образование ваљда и за тоа не ми менува ништо џабе само ќе се замарам да се пријавувам
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Буквално нема никаква врска со какво образование си пишан. Сум пријавувал вработени и со високо образование, кои никогаш не се пријавиле како активни баратели на работа во АВРМ, па сум носел копија од лична карта само за да им внесат основни податоци во систем, за да можам после да ги пријавам. На М1 образецот им стои НЕКВАЛИФИКУВАН - БЕЗ ОСНОВНО ОБРАЗОВАНИЕ (а они со високо), па никому ништо. Кога ќе можеш, ќе ја однесеш дипломата, и ќе те ажурираат, ништо страшно.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Буквално нема никаква врска со какво образование си пишан. Сум пријавувал вработени и со високо образование, кои никогаш не се пријавиле како активни баратели на работа во АВРМ, па сум носел копија од лична карта само за да им внесат основни податоци во систем, за да можам после да ги пријавам. На М1 образецот им стои НЕКВАЛИФИКУВАН - БЕЗ ОСНОВНО ОБРАЗОВАНИЕ (а они со високо), па никому ништо. Кога ќе можеш, ќе ја однесеш дипломата, и ќе те ажурираат, ништо страшно.
А за која дејност станува збор?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.733
Поени од реакции
7.545
Колку си сигурна за ова? Затоа што јас колку што знам не прави разлика тоа со какво образование си..
За старосна пензија, само годините стаж прават разлика(под услов да си над прагот).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom