Која е вистинската вера/религија?

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.614
Поени од реакции
3.727
Сепак врти сучи - сите одат во лудило ако не се православни христијани... и тие сеуште постојат бидејќи ја имаат вистината :)
Кога веќе спомнавте сарказам, па и јас да се пробам :D

Жени каде што се поставени да се над мажите и да управуваат со фирми, не ги бидува по се изгледа, според одредени православни момци кои се плашат жената да е успешна и да им кажува на мажите што и кога да сработат за да ефективно се заврши работата...
Луѓе кои не живеат со жена - не ги слушајте за ништо во однос на животот! Тие зборуваат за смртта и за минливоста и непотребноста од човечкото месо и крв на Земјата! :)
Бегајте колку ве држат нозете од такви луѓе кои проповедаат такви ствари!

Се додека жената не се постави за свештеничка, бегајте од тие религии - толку е едноставно... ставете пепел на сите други проповеди и разводенување на реалноста... тие религии нудат поделба, моето па моето, сите други сте казнети, ако треба и јас ќе ве казнам - вреска верникот и свештеникот...

Тивко, полека, барајте си чарето инаку, тешко нам и тешко вам и тешко на Земјата која ја газиме... :coffee:
Уаааааууууу!...

Младиќу, најнапред посочи од кој светоглед ги толкуваш рабојќето.

Тоа што има жени на одредени високи позиции е чисто атеистичко-безбожничко-овосветовно гредање, а Црковното е сосема поинакво и јасно е ка‘ ден дека не го познаваш.

Ако во верата и Црквата, и на мажите и на жените им е точно одредено „што и како„, тоа не е одлука од смртен човек, туку спроведување на волјата Божја во реалното живеење.

Да, може и поинаку, ама тоа „може„ е надвор од Црквата и без Бог.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.291
Поени од реакции
4.639
...се прашувам само, колку еден човек може да биде мрзелив(или плашлив) да донесува сам одлуки и да размислува за својот живот, за да бара или чека одговор од некои наметнати авторитети?
...тажен е светот во кој се е црно или бело :(
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.423
Поени од реакции
3.127
Хептаа ти со ваквиот начин на размислување само го убрзуваш процесот за уништување на земјата..Од друга страна моментално се наоѓам во период кога на никој не му се лутам и не окривувам зошто пробувам да сфаќам колку можам и колку ми се дава да бидам прониклив и дали типови ко Бил Гејтс а и тие позади сцената се ,,божји пратеници" или со Негово допуштение работат без проблем на ,,теренот"..
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.291
Поени од реакции
4.639
Хептаа ти со ваквиот начин на размислување само го убрзуваш процесот за уништување на земјата..Од друга страна моментално се наоѓам во период кога на никој не му се лутам и не окривувам зошто пробувам да сфаќам колку можам и колку ми се дава да бидам прониклив и дали типови ко Бил Гејтс а и тие позади сцената се ,,божји пратеници" или со Негово допуштение работат без проблем на ,,теренот"..
...за тоа да се случи не е потрбен дополнителен напор, нашите верски татковци тоа го чинат маестрално во името на некој бог.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.423
Поени од реакции
3.127
...за тоа да се случи не е потрбен дополнителен напор, нашите верски татковци тоа го чинат маестрално во името на некој бог.
Овде на земјата се е под маска..Добро се прелива во лошо а лошото во добро и треба голема мудрост да ги пратиш работите и да си во чекор со нив.Кога донесувам за некоја работа конечна одлука и пресечувам,другиот ден сваќам дека сум се заебал и дека ме воделе емоциите и страстите тие проклети демонски помагала..Кога увидувам дека сум испаднал глуп тој ден не јадам ништо и го казнувам телото (а посебно стомакот да му го дотерам ,,умот")и да му покажам каде му е местото..звучи лудо знам..
 
Последно уредено:

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.291
Поени од реакции
4.639
Овде на земјата се е под маска..Добро се прелива во лошо а лошото во добро и треба голема мудрост да ги пратиш работите и да си во чекор со нив.Кога донесувам за некоја работа конечна одлука и пресечувам,другиот ден сваќам дека сум се заебал и дека ме воделе емоциите и страстите тие проклети демонски помагала..
...тоа е и смисолот на нашиот живот, иако ние луѓето понекогаш сакаме малку „шлаг„ на сето тоа да додадеме :)
...убавината е во слободата, во размислувањата, во грешките, во успесите, во чувствата на среќа и тага
...тука, сега и овде
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.614
Поени од реакции
3.727
...тоа е и смисолот на нашиот живот, иако ние луѓето понекогаш сакаме малку „шлаг„ на сето тоа да додадеме :)
...убавината е во слободата, во размислувањата, во грешките, во успесите, во чувствата на среќа и тага
...тука, сега и овде
Уаааааааууу!....

А сега обиди се да замислиш какви би биле и Светов и животов, ако секоја генерација од луѓе почнува да ги осознава нештата од почеток...и пак од почеток...и наредниот пат пак од почеток...и се‘ така од почеток...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Хептаа ти со ваквиот начин на размислување само го убрзуваш процесот за уништување на земјата...
Кое мое размислување и дали е доволно само размислување за создавање и уништување или треба и дела, дејствување?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.108
Поени од реакции
10.410
Уаааааууууу!...

Младиќу, најнапред посочи од кој светоглед ги толкуваш рабојќето.

Тоа што има жени на одредени високи позиции е чисто атеистичко-безбожничко-овосветовно гредање, а Црковното е сосема поинакво и јасно е ка‘ ден дека не го познаваш.

Ако во верата и Црквата, и на мажите и на жените им е точно одредено „што и како„, тоа не е одлука од смртен човек, туку спроведување на волјата Божја во реалното живеење.

Да, може и поинаку, ама тоа „може„ е надвор од Црквата и без Бог.
Изјавата дека присуството на жени на одредени позиции е "чисто атеистичко-безбожно-светско срање" не е ок. Тоа имплицира сексистички и ригиден став кој ги исклучува жените од одредени улоги засновани на религиозни догми наместо да ги земат предвид нивните способности или квалификации.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.291
Поени од реакции
4.639
Уаааааааууу!....

А сега обиди се да замислиш какви би биле и Светов и животов, ако секоја генерација од луѓе почнува да ги осознава нештата од почеток...и пак од почеток...и наредниот пат пак од почеток...и се‘ така од почеток...
...не постои почеток, се е континуум
...почетокот им е потребен на "кратковидите" и на оние што сакаат да ја покрепат својата желба за моќ и манипулирање со масите :)
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.423
Поени од реакции
3.127
Кое мое размислување и дали е доволно само размислување за создавање и уништување или треба и дела, дејствување?
Алудирав на онаа за жена свештеничка а за другиот дел не сум сигурен што е позаебано дали размислувањето или дејствувањето и кое има поголема моќ..Мислата доста ојача и добро се котира во последниве години и е класифицирана во рангот на смртоносни орудија..
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Алудирав на онаа за жена свештеничка а за другиот дел не сум сигурен што е позаебано дали размислувањето или дејствувањето и кое има поголема моќ..Мислата доста ојача и добро се котира во последниве години и е класифицирана во рангот на смртоносни орудија..
Немој да имате жени свештенички :coffee: Едноставно, нели? :)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.614
Поени од реакции
3.727
...не постои почеток, се е континуум
Така мислеа и античките мудрољубци....и згрешија.
Така мислеше и Маркс...и тој згреши.
Автоматски споено мислење:

...почетокот им е потребен на "кратковидите" и на оние што сакаат да ја покрепат својата желба за моќ и манипулирање со масите :)
Манипулатори имало, има и ќе има. Ги гледаме секој ден по медиумите.

Се‘ зависи чие влијание го прифаќаш и конечно, што сакаш да сториш со својот живот.
Автоматски споено мислење:

Изјавата дека присуството на жени на одредени позиции е "чисто атеистичко-безбожно-светско срање" не е ок. Тоа имплицира сексистички и ригиден став кој ги исклучува жените од одредени улоги засновани на религиозни догми наместо да ги земат предвид нивните способности или квалификации.
Е ми нели ти пишав...надвор од Црквата и без Бога, се‘ е допуштено, дури и злото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom