Која ви е омилена хеви-метал/рок група?

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
LETICIA_leti напиша:
Metallica mi se omileni, makar da im gi postuvam albumite do Black Album, ponataka ic ne go biva ali aj.
Не си само ти што ги поштоваат албумите до Black Album.
 
Член од
26 јуни 2007
Мислења
10
Поени од реакции
0
Fallen`Angel напиша:
a so im fali na load , reload i garage .....?
Што им фали?

-Ништо повеќе од почетниот ентузијазам и енергија која ја имаа. Вистинскиот треш до коска е до Black Album, понатаму работите излегоа од колосек. Штом еден бенд продаде 15 милиони копии од својот албум автоматски преминува во комерцијала. А штом еден бенд преминува во комерцијала тој прави нешто веќе познато и изживеано. Затоа албумите после Black Album не им чинат.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
LETICIA_leti напиша:
Што им фали?

-Ништо повеќе од почетниот ентузијазам и енергија која ја имаа. Вистинскиот треш до коска е до Black Album, понатаму работите излегоа од колосек. Штом еден бенд продаде 15 милиони копии од својот албум автоматски преминува во комерцијала. А штом еден бенд преминува во комерцијала тој прави нешто веќе познато и изживеано. Затоа албумите после Black Album не им чинат.
pa toa sto izlegle od kolosek i stanale komercijala .. ne znaci deka albumite ne im cinat i deka pravat glupi pesni ... sigurno gi nemas ni slusnato ubavo albumite ... ja ne rekov deka load i reload se na nivo na ride the lightning ili justice for all ... ama ima dobri raboti na tie albumi ... pogotvo neznam so mu fali na Garage Inc ..prerabotkite se super napraveni ... slusaj gi malce poise ke vidis ....
 
Член од
26 јуни 2007
Мислења
10
Поени од реакции
0
Fallen`Angel напиша:
pa toa sto izlegle od kolosek i stanale komercijala .. ne znaci deka albumite ne im cinat i deka pravat glupi pesni ... sigurno gi nemas ni slusnato ubavo albumite ... ja ne rekov deka load i reload se na nivo na ride the lightning ili justice for all ... ama ima dobri raboti na tie albumi ... pogotvo neznam so mu fali na Garage Inc ..prerabotkite se super napraveni ... slusaj gi malce poise ke vidis ....
Никој не вика дека се што е комерцијала не чини. Напротив има некои комерцијални работи кои и тоа како вредат. Но, едноставно после Black Album Metallica не е тоа што некогаш беше. Не викам дека и понатаму албумите не им се добри, и на нив се наоѓаат некои добри песни како на пример Devil's Dance, Carpe diem baby, Bleeding me и незнам уште кои, но едноставно тоа не е онаа Metallica, ја нема таа жестина и желба за нешто ново . А за Garage Inc не викам дека преработките на Too late too late или Damage Case не се ОК, всушност дури се и подобри од целиот материјал на Metallica создаден по Black Album.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
epa sea fala bogu deka ne se toa sto nekad bile ... znam deka ja nemaat zestinata u sebe , kao sto ja imale nekad ... ali piak zasluzivaat mnogu pocit za toa sto go imaat napraveno u karierata ... inace mislam deka site bendovi koga togas stanuvaat takvi ... eve gi i iron maiden , go izvadia 'Matter of life and death" ... albumot ne e los , ali nemoze da bide na nivo kako sto e number of the beast ... a za metallica moze i cliff burton da bese ziv , uste ke svirea trash ... ali toa e toa ... :)
 
Член од
26 јуни 2007
Мислења
10
Поени од реакции
0
Fallen`Angel напиша:
epa sea fala bogu deka ne se toa sto nekad bile ... znam deka ja nemaat zestinata u sebe , kao sto ja imale nekad ... ali piak zasluzivaat mnogu pocit za toa sto go imaat napraveno u karierata ... inace mislam deka site bendovi koga togas stanuvaat takvi ... eve gi i iron maiden , go izvadia 'Matter of life and death" ... albumot ne e los , ali nemoze da bide na nivo kako sto e number of the beast ... a za metallica moze i cliff burton da bese ziv , uste ke svirea trash ... ali toa e toa ... :)
Е конечно се разбравме. Само уште едно нешто да додадам:Metallica биле, се и ќе бидат моја омилена група, без оглед на тоа што се променија, но промените се неизбежни нели?
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Fallen`Angel напиша:
epa sea fala bogu deka ne se toa sto nekad bile ... znam deka ja nemaat zestinata u sebe , kao sto ja imale nekad ... ali piak zasluzivaat mnogu pocit za toa sto go imaat napraveno u karierata ... inace mislam deka site bendovi koga togas stanuvaat takvi ... eve gi i iron maiden , go izvadia 'Matter of life and death" ... albumot ne e los , ali nemoze da bide na nivo kako sto e number of the beast ... a za metallica moze i cliff burton da bese ziv , uste ke svirea trash ... ali toa e toa ... :)
AMOLAD е супер прифатен албум, не ги споредувај Мејден со Металика, на кои што албумите у последно време не ги прифаќаат баш ко што треба.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Гижо напиша:
AMOLAD е супер прифатен албум, не ги споредувај Мејден со Металика, на кои што албумите у последно време не ги прифаќаат баш ко што треба.
ne ne ne ... ne me svakjaj pogresno ... ne gi sporeduvam maiden so metallica ... AMOLAD e zakon albumce i mnogu mi se svigja ... nego sakav da kazam deka ne e na nivoto na number of the beast ... taka e i so metallica za load i reload ... super se albumite ali ne se kako ride , master ili justice :) toa e toa ... :)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Да де, ама таа споредба што ја кажа е огрооомна. Разликата помеѓу master of puppets и да речеме Load е шта да ти причам. Додека разликата меѓу АМОЛАД и The number of the beast на пример, е само што The number of the beast е легендарен албум, а АМОЛАД само продолжување на креирање на звукот на Мејден :)
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
manowar-the true metal
i iron maiden-daskalite na site metalci
metallica se dobri ali malce se komercijalni


p.s. odamna me nema,a?
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Гижо напиша:
Да де, ама таа споредба што ја кажа е огрооомна. Разликата помеѓу master of puppets и да речеме Load е шта да ти причам. Додека разликата меѓу АМОЛАД и The number of the beast на пример, е само што The number of the beast е легендарен албум, а АМОЛАД само продолжување на креирање на звукот на Мејден :)

abe dobro ... ali ipak nemozes da gi sporedis 666 i AMOLAD .. jes da se i dvata albuma zakon ... eve nemora 666 .. neka bide somewhere in time ... moze najdobli album na maiden so go izvadile ... neva veze be ... tie albumi mi padnaa prvi na pamet pa zatoa gi pisav :smir:
 
Член од
21 јуни 2007
Мислења
40
Поени од реакции
0
Kiro Hametovski напиша:
GOOD CHARLOTE alo?
omilena heavy metal/rock grupa....ali aj da ne pocinjam sea, nejkam da se karam:)
A izvini..kakva grupa se Good Charlotte spored tebe...??!?!
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
142
Good Charlote се попче бендче
 
Член од
21 јуни 2007
Мислења
40
Поени од реакции
0
Mesaja напиша:
Абе Avenged се до негде океј... али Good Charlotte??? WTF?
Do negde ? Abe ajde.... A shto im fali na Good Charlotte?! Stvarno ne razbiram... ja kazav samo moe mislenje..toa i se bara neli.. Ama bash me interesira koja e tvoja omilena heavy metal ili rock grupa:D
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
<-Punk-> напиша:
Do negde ? Abe ajde.... A shto im fali na Good Charlotte?! Stvarno ne razbiram... ja kazav samo moe mislenje..toa i se bara neli.. Ama bash me interesira koja e tvoja omilena heavy metal ili rock grupa:D
good charlotte се поп-рок бенд... море какоф рок, дисторзиран поп поточно кажано... така да не им е местото тука...
Иначе мои омилени...

Edge Of Hate, One Shot - One Kill, SMUT, Hardfaced, Lamb of God, At The Gates, Hatebreed, Last Hope, The Haunted, Himsa, Icepick, The Fall Of Troy, Tenacious D, Born From Pain, Hang, Psycroptic, Bleeding Through, As I Lay Dying, Atreyu, Dream Theater, Unearth, Pantera, Machine Head, Agnostic Front, Soulfly, Avenged Sevenfold, Death, Control Denied, Opeth, Sepultura, Killswitch Engage, Sworn Enemy, Madball, Stone Sour, Symphony X, Children of Bodom, Animosity, Slipknot, Stampin Ground, Roadrunner United, Nevermore, Trivium, Shadow Gallery, Chimaira, Liquid Tension Experiment, Jimi Hendrix, Metallica, Nirvana, Pearl Jam, AIC, Vio-lence, Caliban etc etc..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom