Која банка е најдобра? (ваши искуства со банки)

Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Ми треба мислење од некој што се разбира и има искуство..

Имам 6000 денари на сметка (08-06), плаќам нешто на интернет во вредност од 1000 денари по што ми стига нотификација и смс со трансакцијата од НЛБ за наплатата и ми остануваат 5000 денари.
Другиот ден (09-06) проверувам и пак имам 5000 денари. После неколку часа проверувам на сметка имам 4000 денари и нема никаква извршена трансакција. Значит 1000 денари исчезнуваат од сметка.

Му јавувам во НЛБ и ми кажува дека се е во ред поради тоа што јас сум платил на 8ми, но ден на трансакција бил 9ти. И објаснувам дека кога платив на 8ми ми наплатија, и сега на 9ти ми повлекуваат повторно иста сум на пари значит платив два пати само што за вториов пат нема никакво известување и трансакција. Ми вика дека ми се во резервирани и дека ќе ми ги вратат. Следниот ден ми стига порака дека резервираните средства ми се на располагање.

Што доведува до тоа да се случуваат вакви работи? Мене воопшто не ми се допаѓа, некогаш може да се најдам во ситуација да мислам дека имам пари а уствари парите да ми се во резервирани средства и да треба да чекам ден-два за да се ослободат. А уште помалце ми се допаѓа тоа што магично исчезнуваат пари од мојата сметка без никаква трага и известување. Иначе се работи за трансакциска сметка во НЛБ на која примам плата, а картичката е visa.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
НЛБ ги сметав за една од подобрите банки, на пример дека први воведуваат новини во банкарството.
Ама, во последно време почнаа на многумина грешки да им прават, и за сè си имаат оправдување.
Од повеќемина слушам жалби...
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
753
Поени од реакции
356
Ми треба мислење од некој што се разбира и има искуство..

Имам 6000 денари на сметка (08-06), плаќам нешто на интернет во вредност од 1000 денари по што ми стига нотификација и смс со трансакцијата од НЛБ за наплатата и ми остануваат 5000 денари.
Другиот ден (09-06) проверувам и пак имам 5000 денари. После неколку часа проверувам на сметка имам 4000 денари и нема никаква извршена трансакција. Значит 1000 денари исчезнуваат од сметка.

Му јавувам во НЛБ и ми кажува дека се е во ред поради тоа што јас сум платил на 8ми, но ден на трансакција бил 9ти. И објаснувам дека кога платив на 8ми ми наплатија, и сега на 9ти ми повлекуваат повторно иста сум на пари значит платив два пати само што за вториов пат нема никакво известување и трансакција. Ми вика дека ми се во резервирани и дека ќе ми ги вратат. Следниот ден ми стига порака дека резервираните средства ми се на располагање.

Што доведува до тоа да се случуваат вакви работи? Мене воопшто не ми се допаѓа, некогаш може да се најдам во ситуација да мислам дека имам пари а уствари парите да ми се во резервирани средства и да треба да чекам ден-два за да се ослободат. А уште помалце ми се допаѓа тоа што магично исчезнуваат пари од мојата сметка без никаква трага и известување. Иначе се работи за трансакциска сметка во НЛБ на која примам плата, а картичката е visa.
Не знам за другите банки ама во Стопанска банка тоа е решено така што има уште една виртуелна интернет картичка и неа ја користиш за да плаќаш на итернет. Од вистинската картичка електронски си префрлаш пари на интернет картичката и потоа купуваш.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
233
Поени од реакции
551
Дали има некој искуство со НЛБ со проблеми на недостиг на пари од дебитна.

Пред некој ден имав 530 денари а денес имам 480 денари... Знам сигурно дека е така бидејќи планирав да купам нешто за 500 и денеска се изненадив кога земав да плаќам.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
948
Поени од реакции
1.313
Дали има некој искуство со НЛБ со проблеми на недостиг на пари од дебитна.

Пред некој ден имав 530 денари а денес имам 480 денари... Знам сигурно дека е така бидејќи планирав да купам нешто за 500 и денеска се изненадив кога земав да плаќам.
Кај мене редовно одбиваат за одржување на сметките, 30 денари по сметка месечно мислам
 
Член од
25 февруари 2020
Мислења
196
Поени од реакции
174
Знае ли некој
Дали треба да се плати , данок на дебитна картичка ,другарот веќе една година не е во работен однос и неприма никаква држвна помош никаков приход нема.
Јас му префрлам на картицата за основни работи.
Дали треба да се плати данок ?
Доколку знаете и закон под кој член.....
0днапред благодарам
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Знае ли некој
Дали треба да се плати , данок на дебитна картичка ,другарот веќе една година не е во работен однос и неприма никаква држвна помош никаков приход нема.
Јас му префрлам на картицата за основни работи.
Дали треба да се плати данок ?
Доколку знаете и закон под кој член.....
0днапред благодарам
Не. Мене ми префрлале пари, на пример пред три години другарка за да купам авионски карти за двете. Да требаше да платам, досега ќе ме казнеа.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Дечки, плаќав на еден другар од негов телефон нешто преку интернет со картичка од негов акаунт. Незнам да не ми се зачуваа податоците од картичката на неговиот акаунт, моја грешка што не ни размислив на тоа, но ете да излезам во пресрет платив. Прашање ми е чаре у случај да се зачувале податоците може некако да се среди тоа ? Знам кај некој картички има опција при секое плаќање на нет да ти стигне активациски код на мобилен, го има ова кај нлб картичка ? Некое друго решение за заштита во ваква ситуација ?
Автоматски споено мислење:

Дечки, плаќав на еден другар од негов телефон нешто преку интернет со картичка од негов акаунт. Незнам да не ми се зачуваа податоците од картичката на неговиот акаунт, моја грешка што не ни размислив на тоа, но ете да излезам во пресрет платив. Прашање ми е чаре у случај да се зачувале податоците може некако да се среди тоа ? Знам кај некој картички има опција при секое плаќање на нет да ти стигне активациски код на мобилен, го има ова кај нлб картичка ? Некое друго решение за заштита во ваква ситуација ?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Дечки, плаќав на еден другар од негов телефон нешто преку интернет со картичка од негов акаунт. Незнам да не ми се зачуваа податоците од картичката на неговиот акаунт, моја грешка што не ни размислив на тоа, но ете да излезам во пресрет платив. Прашање ми е чаре у случај да се зачувале податоците може некако да се среди тоа ? Знам кај некој картички има опција при секое плаќање на нет да ти стигне активациски код на мобилен, го има ова кај нлб картичка ? Некое друго решение за заштита во ваква ситуација ?
На телефонот (и на компјутер исто) има опција: зачувај ги податоците од картичката за идни плаќања. Ако си го кликнал ДА, или другар ти после плаќањето кликнал да зачува, тогаш не му требаш веќе за да плати сметка. Сами не се зачувуваат без кликнување да се зачуваат. :)
НЛБ најчесто, но не секогаш праќаат код на мобилен.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
На телефонот (и на компјутер исто) има опција: зачувај ги податоците од картичката за идни плаќања. Ако си го кликнал ДА, или другар ти после плаќањето кликнал да зачува, тогаш не му требаш веќе за да плати сметка. Сами не се зачувуваат без кликнување да се зачуваат. :)
НЛБ најчесто, но не секогаш праќаат код на мобилен.
Да јасно ми е тоа дека не се зачувува ако не стиснеш да се зачуваат. Проблемот е што не знам дали е стиснато или. Другаров( мада не ми е близок многу, затоа и мал сомнеж ) вика дека не е зачувано, ама за секој случај сакам да се заштитам ако може акп дошло до тоа.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
Ako imas promena na limiti za onlinje plakanja direktno od aplikacijata na bankata, promeni i stavi nula "0" pa po potreba promeni koga sakas i kolku ti e potrebno. Ili, odi vo banka i podnesi baranje za nova karticka (promena na istata).
 
Член од
6 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
12
Дали знаете?

1. Која банка според вас нуди најповолни потрошувачки кредити?
2. Дали доколку не сте вработени во мк и примате плата во странска банка со сите подмирени даночни обврски ги исполнувате условите како кредитобарател во мк?
 
Ф

Флеш

Гостин
Дали знаете?

1. Која банка според вас нуди најповолни потрошувачки кредити?
2. Дали доколку не сте вработени во мк и примате плата во странска банка со сите подмирени даночни обврски ги исполнувате условите како кредитобарател во мк?
Нлб банка ми изгледаат добри,Охридска,Халк Банка исто.

Можеш слободно на второто прашање, појди до банка,ќе ти побараат да потврдиш само некои работи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom