Која банка е најдобра? (ваши искуства со банки)

Член од
14 април 2012
Мислења
31.504
Поени од реакции
62.311
dali ima nekoj iskustvo so ova

za kolkav period, godini unazad, bankite gi cuvaat informaciite od platezni transakcii?

imame problem so zaostanat dolg od kiradzija od 2019ta navaki, posleden pat koga prasale vo banka za izvod od transakciska, im dale samo od 2022 navaki. za komercijalna banka.
Ja вадев од 2010-та до 2012-та пред некој ден во Комерцијална, ми бараа за потекло на пари. Се плаќа 150 денери тој извештај. Ако имаш web log in, би требало да можеш да вратиш 3 години наназад.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Ja вадев од 2010-та до 2012-та пред некој ден во Комерцијална, ми бараа за потекло на пари. Се плаќа 150 денери тој извештај. Ако имаш web log in, би требало да можеш да вратиш 3 години наназад.
za roditelite e, nemaat online banking, taa smetka ja koristime isklucivo za izdavanje objekt.
fala na info.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.337
До колкав период Народна Банка може да ги држи парите при интернационален трансфер?

Пари од америчка сметка ги префрлив на македонска сметка во тутунска, и веќе 2 работни дена се заглавени во народна банка во Скопје. :facepalm: Ја имам потполната документација од каде ми се и потекло и се, и пак ги држат.
 
Член од
21 ноември 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
dali na nekoj mu se ima deseno da stavi pari vo bankomat i parite prvo da legnat na smetka potoa gi nema bez nikakvo ivestuvanje na e bankingot od komercijalna banka . .. .se zaprepastiv dal ie ova mozno
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
502
Поени од реакции
693
dali na nekoj mu se ima deseno da stavi pari vo bankomat i parite prvo da legnat na smetka potoa gi nema bez nikakvo ivestuvanje na e bankingot od komercijalna banka . .. .se zaprepastiv dal ie ova mozno
Ako ti legnat na smetka ili ti doagja poraka za priliv parite verojatno kje gi imas i mozes da gi koristis odma samo mozno e da ti stojat vo rezervirani duri se knizat.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Ставени пари на банкомат секогаш до сега веднаш ми биле на располагање. Ама никогаш не се знае.

Еднаш не работеше банкоматот, и влегов внатре на шалтер да ги ставам, службеничката искоментира дека банкоматите не се секогаш сигурни, додека не се појават на сметка да не заминувам, туку да останам до банкоматот, и ако ги нема повеќе од 5 минути, да го повикам бројот што е на картичката за да дојдат да ги извадат, или што и да треба да направат.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
502
Поени од реакции
693
Ставени пари на банкомат секогаш до сега веднаш ми биле на располагање. Ама никогаш не се знае.

Еднаш не работеше банкоматот, и влегов внатре на шалтер да ги ставам, службеничката искоментира дека банкоматите не се секогаш сигурни, додека не се појават на сметка да не заминувам, туку да останам до банкоматот, и ако ги нема повеќе од 5 минути, да го повикам бројот што е на картичката за да дојдат да ги извадат, или што и да треба да направат.
Možno e i toa da se sluči.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.923
dali na nekoj mu se ima deseno da stavi pari vo bankomat i parite prvo da legnat na smetka potoa gi nema bez nikakvo ivestuvanje na e bankingot od komercijalna banka . .. .se zaprepastiv dal ie ova mozno
Па провери си кој ги има земено парите. Парите легнале на сметка и после некој ги има повлечено. Дали банката за провизии или за рата од кредит или од некоја трета страна се активирало побарување врз некаков си долг...
Пример можеш да имаш некаков долг во НЛБ, независно што во Комерцијална ставаш пари, можат да ти ги запрат
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
НЛБ со денови не прима уплата, дали софтверот треба да се менува, ама телињата на инфо служба абер немаат, пробај на друг банкомат
 
Член од
3 јануари 2018
Мислења
59
Поени од реакции
45
Pozdrav do site imam edno prasanje imam Revolut master card karticka i sakam da izvadam denari od ATM, pa me interesira koja banka dava danjdobra konverzija i ne zema provizija . Fala mnogu
 
Член од
1 октомври 2022
Мислења
300
Поени од реакции
581
Ниедна банка бегајте од банки ко враг од темјан банките се најголеми лопови лажови арамии сушат лажат крадат мамат дерат со тие каматите провизиите чланарини итн се шо имаш ваѓај од банка додека не ти ги зела банката побезбедно е да ги чуваш парите во подрум со влага и глувци отколку во банка мене цел живот банката ми земала по 20 денари секоја недела од картица без разлог и неосетно тоа го сфатив после 10 години.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.598
Поени од реакции
18.019
Место со закон да се регулира на што смеат а на што не смеат провизии да лупаат, нови институции за плаќање ќе воведувале. Па во банката во која сум моментално електронското банкарство е без провизии за разлика од тоа ако отидеш на шалтер, зошто би плаќал провизија во друга институција ако плаќам електронски?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Место со закон да се регулира на што смеат а на што не смеат провизии да лупаат, нови институции за плаќање ќе воведувале. Па во банката во која сум моментално електронското банкарство е без провизии за разлика од тоа ако отидеш на шалтер, зошто би плаќал провизија во друга институција ако плаќам електронски?
КМБ од 1.04,2023 воведува НАПЛАТА
За направен увид во тековниот месец - 20 денари месечно
Е сега ова е за Трансакциска, ако имаш и дебитна картица и за водења на картицата сигурно се плаќа
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Место со закон да се регулира на што смеат а на што не смеат провизии да лупаат, нови институции за плаќање ќе воведувале. Па во банката во која сум моментално електронското банкарство е без провизии за разлика од тоа ако отидеш на шалтер, зошто би плаќал провизија во друга институција ако плаќам електронски?
Oва мислам дека се електронски системи за наплата добри се за бизнис. Може да се почнат полесно мали бизниси од етрговија и услуги. Особено увоз-извоз.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom