Која банка е најдобра? (ваши искуства со банки)

Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Јас не би прашувала, освен ако ми наплатиле дупло. Ти како сакаш, обврска немаш, а може сами да те побараат ако си ја увидат грешката :)
Си наплатија сами, после 2 месеци. Проверував состојба и видов дека си ја реализирале наплатата пред неколку дена (точно 2 месеци откако го купив производот кај нив).
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Дечки брзо прашање, кога земаш станбен кредит на пример и бараш 50000 евра, сеа нели во денари ги исплаќаат средствата, ме интересира по кој курс ги исплаќаат?
Дали е по тогашен среден курс спрема НБРМ, или по некојси безвезе курс од самата банка?
Во преддоговорот со продавачот ако не е веќе доцна(а најверојатно е) специфицирај среден курс. Инаку ќе ти се јават од банката да си доплатиш курсната разлика што е некаде на овие 50 000 евра ако толку е станот ќе биде 20 000 денари.
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
699
Во преддоговорот со продавачот ако не е веќе доцна(а најверојатно е) специфицирај среден курс. Инаку ќе ти се јават од банката да си доплатиш курсната разлика што е некаде на овие 50 000 евра ако толку е станот ќе биде 20 000 денари.
Специфицирав да е среден
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Не знам дали е ова вистинското место, ама ај да прашам. Дали знае некој колку е провизијата ако плаќам со MasterCard од НЛБ во Грција?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517
Не знам дали е ова вистинското место, ама ај да прашам. Дали знае некој колку е провизијата ако плаќам со MasterCard од НЛБ во Грција?
Без провизија е плаќањето ама јас бев во СБ да ми одобрат плаќање во странство
Ако во текот на денот имаш повеќе трансакции може да ја одбива кратичката така да ти побарај да внесеш пин и ке нема проблем


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
8 јули 2014
Мислења
23
Поени од реакции
4
Za potroshuvacki kredit da ti kazat dali e odobren ili ne , kolku se ceka?
Na 19ti podnesov dokumenti ushte nema odgovor...se raboti za Stopanska banka a.d Bitola
 
Член од
17 август 2018
Мислења
33
Поени од реакции
5
Некој да ми каже која е најдобра банка на правни лица (со повеќе вработени) што работат со странство (константен прилив од надвор во девизи). Ме интересира кој има најмали провизии и најокеј услуга. Ако има некој искуство/информации. Фала многу! Поздрав
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Кај НЛБ има девизна клаузула за депозити ама за правни лица па ме интересира, а не најдов:

За физички лица дали Комерцијална и Стопанска банка имаат можност за штедење со девизна клаузула? И дали мора да бидат орочени или може и штедни влогови по видување.
 
Член од
26 февруари 2022
Мислења
7
Поени од реакции
0
Поздрав.Може ли некој ако само точно знае да ми одговори.Дали би имал некаков проблем доколку на своја сметка си уплатам 3-4 пати во текот на годината по 7000-8000€ ? И дали воопшто треба тие пари да се пријавуваат во УЈП или ? Не сум вработен во Мк,работам во Германија и си имам заштедено пари,НО парите ми се кеш… Фала
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Поздрав.Може ли некој ако само точно знае да ми одговори.Дали би имал некаков проблем доколку на своја сметка си уплатам 3-4 пати во текот на годината по 7000-8000€ ? И дали воопшто треба тие пари да се пријавуваат во УЈП или ? Не сум вработен во Мк,работам во Германија и си имам заштедено пари,НО парите ми се кеш… Фала
Подобро е да ги ставиш на германска сметка и преку Свифт да си ги префрлиш на македонска банка за да не те пријават нашите банки во МВР/финансова полиција кога ќе почнеш да им носиш 8000 евра во кеш..Сумњиво е малце :)
 
Член од
26 февруари 2022
Мислења
7
Поени од реакции
0
Подобро е да ги ставиш на германска сметка и преку Свифт да си ги префрлиш на македонска банка за да не те пријават нашите банки во МВР/финансова полиција кога ќе почнеш да им носиш 8000 евра во кеш..Сумњиво е малце :)
Добро,еве и така да направам,дали ке треба да се пријавува нешто во УЈП ?
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
Добро,еве и така да направам,дали ке треба да се пријавува нешто во УЈП ?
Не, затоа што банките имаат цела листа на кодови под кои ги заведуваат парите чим легнат, ти ќе треба да им доставиш договор за работа од фирмата која ти пушта плата, и документ дека имаш дозвола за престој/работа во Германија, и банката ќе потврди дека си праќаш лично на себе. Најубаво е да одбереш една банка и да им пишеш мејл за да ти објаснат убаво што ќе треба да им доставиш. Целата поента е да се потврди потеклото на парите и да утврдат дека физичко лице - ти - си префрла средства од странска банка на сопствена девизна сметка во МК банка.
 
Член од
26 февруари 2022
Мислења
7
Поени од реакции
0
Не, затоа што банките имаат цела листа на кодови под кои ги заведуваат парите чим легнат, ти ќе треба да им доставиш договор за работа од фирмата која ти пушта плата, и документ дека имаш дозвола за престој/работа во Германија, и банката ќе потврди дека си праќаш лично на себе. Најубаво е да одбереш една банка и да им пишеш мејл за да ти објаснат убаво што ќе треба да им доставиш. Целата поента е да се потврди потеклото на парите и да утврдат дека физичко лице - ти - си префрла средства од странска банка на сопствена девизна сметка во МК банка.
Супер.А доколку пуштам на мојот татко на негова девизна ? Јас моментално немам девизна во Мк,а за да извадам претпоставувам дека треба лично …
 

Kajgana Shop

На врв Bottom