Која банка е најдобра? (ваши искуства со банки)

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Јас на НЛБ си извадив картичка и можело на банкоматите кај што е банката пари да си ставаш да не чекаш ред ,не знам за другите дали има но ова е плус според мене
Шпаркасе го има истиот модел на неколку банкомати веќе подолго време.Иначе се друго им е тиња,од провизии,до нивните сумњиви валути долар/евро у денари - нон стоп крадат по нешто.
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Дали банката смее да дозволи да ти се одземат пари од трансакциска за некакво плаќање членарина без јас да одобрам и без да внесам број за верификација?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дали банката смее да дозволи да ти се одземат пари од трансакциска за некакво плаќање членарина без јас да одобрам и без да внесам број за верификација?
Sekako deka smee. Ako si se obvrzal na internet site na primer da plakas monthly fee, ne moze da blokira. Blokiraat samo somnitelni transakcii i moze da te povikaat na razgovor da si znaes deka nekoj somnitelen site ti vlece pari ama toa e za apla kineski nekoi sto gi nemaat vo database.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Дали банката смее да дозволи да ти се одземат пари од трансакциска за некакво плаќање членарина без јас да одобрам и без да внесам број за верификација?
Ако дужиш пари можат. Можат и да ти ја замрзнат сметката. Исто како што можат/се обврзани да изјават колку пари имаш пред власти итн.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Da dopolnam, jas plakam taka monthly fee na site za IT tutorials i niednas ne mi blokirale, sekako si citas terms and conditions pred da se registriras.
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Ме интересира ваше мислење. На план сме да земеме станбен кредит некои 19000 евра со рок на отплата од 5 години. Од шпаркасе ни понудија фиксна за првите 3год 3.25% и наредните 2год 4.4%( и во двата случаеви се работи за фиксни каматни стапки).
Трошоци прва година не се плаќа проценка , после тоа по 600денари, и осигурање некои 600-2000 денари зависи кој што сака.
Е сега во шпаркасе при отплата на кредитот ти сметаат по нивни продажен курс на еврото а тој е 61.85 ,што споредбено со среден на нбрм моментално е 61.542 (за утре пише 61.5) и има доста разлика на долгорочен план)
Дали според вас е ок да се избере шпаркасе банка или имате и некои други предлози?
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Ме интересира ваше мислење. На план сме да земеме станбен кредит некои 19000 евра со рок на отплата од 5 години. Од шпаркасе ни понудија фиксна за првите 3год 3.25% и наредните 2год 4.4%( и во двата случаеви се работи за фиксни каматни стапки).
Трошоци прва година не се плаќа проценка , после тоа по 600денари, и осигурање некои 600-2000 денари зависи кој што сака.
Е сега во шпаркасе при отплата на кредитот ти сметаат по нивни продажен курс на еврото а тој е 61.85 ,што споредбено со среден на нбрм моментално е 61.542 (за утре пише 61.5) и има доста разлика на долгорочен план)
Дали според вас е ок да се избере шпаркасе банка или имате и некои други предлози?
Охридска пред некое време одеа по фирми да презентираат за станбени кредити. Оди види што нудат.
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Бев и таму, ми понудија 4% фиксна за 5 години, но ратата му дојде повисока за 5-10 евра на месечно ниво за разлика од онаа во Шпаркасе. А инаку другите трошоци се скоро па исти освен за проценка што во охрисдка не плаќаш а овде после првата година по 600ден(бар за сега)
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
497
Поени од реакции
679
Pa imas i drugi banki, slobodno idi prasuvaj, napravi razlika i odluci se.
Dodeka ako si se odlucuval za Sparkasse togas toa e druga prikazna.
Vnimavaj na malite bukvi pri prezentacijata!
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Овде ги имаш во една листа банките со условите за станбен кредит, не мора лично да прашуваш по сите банки.
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Мене во декември од тутунска ми киднаа 700 денари на некој мистериозен сајт. Потполнив жалба и ништо не превземаа. Пробав повеќе пати да го отворам сајтот да видам за што е и цело време ми даваше дека тоа url не постои. Криминал.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Како сте задоволни од Уни Банка? Гледам дека имаат неспоредливо подобри услови за кредит од другите банки, па дури и да се спори за одобрување, веројатно вреди. Има некој искуство со оваа банка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom