Која банка е најдобра? (ваши искуства со банки)

Waverly Raven

Valedictorian
Член од
3 мај 2013
Мислења
152
Поени од реакции
78
Незнам баш дали е оваа соодветна тема за прашањево.

Имав извршено 2 трансакции со дебитната картичка од кои двете испаднаа неуспешни од непозната причина. Меѓутоа кога проверив на профилот на интернет банка тие трансакции стојат како "резервирани" односно "pending", а на сметката има повеќе од доволно пари за трансакцијата да се изврши нормално. Ајде некое објаснување за ситуацијава.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
офф прашање имам роднина у странство и сакам да земам телефон како да му префрлам пари за да ми земе станува збор за сума од 500 евра.Инаку тој таму работи и живее работата е провизија да не ми се наплати или пак некој вид на камата а има сметка останато од стопанска банка. фала однапред
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
офф прашање имам роднина у странство и сакам да земам телефон како да му префрлам пари за да ми земе станува збор за сума од 500 евра.Инаку тој таму работи и живее работата е провизија да не ми се наплати или пак некој вид на камата а има сметка останато од стопанска банка. фала однапред
Ако роднината твој ИМА останато сметка во Стопанска и ако ИМА картичка за таа сметка:
1. отвараш трансакциска сметка и ти во Стопанска и си уплаќаш 30,000 денари, на шалтер
2. од твоја сметка ги префрлиш тие 30,000 денари (со уплатница на шалтер) на неговата сметка,
3. роднината го купува телефонот и го плаќа со неговата картичката од Стопанска

Не знам друг начин да немаш големи трошоци за провизија ....
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
На дебитнава картичка Visa Electron што ја имам од Стопанска банка пишува дека важи само во Македонија.
Планирам да одам во странство па ако може некој да ми даде препорака каква дебитна картичка и од која банка да извадам за ако имам потреба да ја користам за плаќање таму? Пожелно е да не се плаќа чланарина за картичката :)
,
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Имав многу лошо искуство со Стопанска банка.
Банкомат симна 1000 денари од сметка но не ги издаде парите.
Моментално на шалтер па пишување поплака, па немаат одговорен, ти вика јави се на тој број служба.
Па се јавуваме, тие изиграваат детективи, по неколку пати препрашува исти работи, и сам вика: да видам дали ќе ја смениш приказната!!!
Ало место да види извадок од активноста на банкоматот или евентуално снимки од безбендносна, он Шерло Холмс изиграва.
Па некултурни. А сметката со децении таму штедач и се. За 1000 денари цигани испаднаа.
После месец дена малтретирање дигнавме раце им ги оставивме парите.
Во Стопанска НИКАД!!!
Само странски банки.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
На дебитнава картичка Visa Electron што ја имам од Стопанска банка пишува дека важи само во Македонија.
Планирам да одам во странство па ако може некој да ми даде препорака каква дебитна картичка и од која банка да извадам за ако имам потреба да ја користам за плаќање таму? Пожелно е да не се плаќа чланарина за картичката :)
,
visa electron debitna on tutunska
za segde vo svet i za na internet
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Ако роднината твој ИМА останато сметка во Стопанска и ако ИМА картичка за таа сметка:
1. отвараш трансакциска сметка и ти во Стопанска и си уплаќаш 30,000 денари, на шалтер
2. од твоја сметка ги префрлиш тие 30,000 денари (со уплатница на шалтер) на неговата сметка,
3. роднината го купува телефонот и го плаќа со неговата картичката од Стопанска

Не знам друг начин да немаш големи трошоци за провизија ....
завршена процедура на ист начин само без уплатница директно на шалтер фала
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Хм, нудат кредит за 1 месец со нула камата...и 12% административни трошоци :unsure:
има и нови банкарски работи во комшии :confused:
LAKŠE DO KREDITA
Matija Knez | Ispiši
Novost u bankama: Kao zalog za kredit moći ćete ponuditi bubreg

сепак мислам дека ова е новинарска патка ...
Не од етички работи, туку правно нормативни,
се уште бубрегот може само ЏАБЕ да го дадеш а докторите да одлучат кому ќе го вградат...
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
банките наплаќаат за користење на нивната сметка по 20-30 денари месечно од клиент,прашањето ми е дали доколку не ја користиш сметката воопшто ќе ја поништат(и за колку време) и дали за тоа време ќе ти пуштат тужба да ги платиш тие пари што треба да ги земе за одржавање на сметката банката , но не може заради невнес на пари
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
908
Поени од реакции
588
банките наплаќаат за користење на нивната сметка по 20-30 денари месечно од клиент,прашањето ми е дали доколку не ја користиш сметката воопшто ќе ја поништат(и за колку време) и дали за тоа време ќе ти пуштат тужба да ги платиш тие пари што треба да ги земе за одржавање на сметката банката , но не може заради невнес на пари
mislam deka samo ako imalo promet vo mesecot zemaat odrzuvanje,inaku ne bi trebalo.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
банките наплаќаат за користење на нивната сметка по 20-30 денари месечно од клиент,прашањето ми е дали доколку не ја користиш сметката воопшто ќе ја поништат(и за колку време) и дали за тоа време ќе ти пуштат тужба да ги платиш тие пари што треба да ги земе за одржавање на сметката банката , но не може заради невнес на пари
Не се поништува сметката ако не се користи. Се наплаќа провизија ако имаш промет. Најубаво отиди побарај си состојба, и за секој случај ИОС (извод на отворени ставки), да не имаш некоја провизија/камата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom