Која банка дава најголеми камати?

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од zoki_com, 2 септември 2008.

 1. zoki_com

  zoki_com

  Член од:
  16 септември 2007
  Мислења:
  1.457
  Допаѓања:
  253
  vo momentot velea deka tutunska ce gi zolemi kamatnite stapki na denarski depoziti ..Kakva e situacijata sega koja banka dava najgolemi kamati vo momentotot ,imam nekoj denar pa samam da gi stavam vo banka ...


  A za deviznite depoziti bruka se ovie kamatni stapki, primer vo Crna Gora se 7% za evra kaj nas mislam deka niedna banka ne dava tolku ili gresam ???
   
 2. *Каталонец*

  *Каталонец* Гостин

  TTК банка !!! (проверено)
   
 3. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  Nikoja , vo princip edni samo poveke LAZAT i se POKREATIVNI vo toa.... od drugite... :)
   
 4. zoki_com

  zoki_com

  Член од:
  16 септември 2007
  Мислења:
  1.457
  Допаѓања:
  253
 5. Мистичен

  Мистичен Човек

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  14.006
  Допаѓања:
  799
  Мислам дека Алфа даваше најголеми камати на орочени депозити до пред некој месец, ми текнува имаа некоја кампања тогаш.
   
 6. Buterfly

  Buterfly *Just Fabulous*

  Член од:
  4 јули 2006
  Мислења:
  4.616
  Допаѓања:
  110
  За сега Стопанска и ТТК банка имаат најдбри услови за орочени депозити. Мислам дека 5,5 е на ТТК, а на Стопанска е 5,7.:helou:
   
 7. Мистичен

  Мистичен Човек

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  14.006
  Допаѓања:
  799
  10% даваше Алфа.
   
 8. And Rija

  And Rija

  Член од:
  3 март 2007
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  0
  Alfa Banka promotivna kamata no se' do krajot na Avgust: 10% na oroceni denari so isplata po istek na godina (so kapitalizacija na kamata kon vlogot).... a 9.57% so mesecna isplata na kamatata. Za stedenje vo Evra kamatite bea 5.5 odnosno 5.37%....
  Vo STB kamatite za stedni vlogovi vo Den 8.5%, a za stedenje vo Evra 5.1% (i vo dvata slucaja so mesecna isplata na kamata) a so isplata po istek na godina znaci so kapitalizacija na kamata kon vlogot za stedenje vo Eu kamatata e 5.7% vo site kombinacii (Eu, Den... isplata sekoj mesec ili na kraj od godinata) STB presmetuvaat i 13 del od kamatata kako bonus! (paketot se vika 12/13).... voedno i najdobri uslovi za stedenje.... I POSLE GRCINJATA NE CINELE:pos2:
   
 9. zoki_com

  zoki_com

  Член од:
  16 септември 2007
  Мислења:
  1.457
  Допаѓања:
  253
  Mislam deka i prokredit gi zgolemi kamatnite stapki vo evra davaat 5.5

  Da i jas mislam deka sega STB dava najgolemi kamati vo evra
  -----------------------------------------------------------------------
  STB presmetuvaat i 13 del od kamatata kako bonus!

  Mislam deka ova go nema kaj niedna banka sega za sega ako zemes da racunas kolku ce dobies ovde i vo drugite banki mislam deka STB e najdobra .Iskreno ne sum znaeldeka e 5.7% interesantno
   
 10. zoki_com

  zoki_com

  Член од:
  16 септември 2007
  Мислења:
  1.457
  Допаѓања:
  253
 11. moviemaniac

  moviemaniac

  Член од:
  16 ноември 2007
  Мислења:
  430
  Допаѓања:
  5
  procitajte gi malite bukvi. :) nikoj ne ti dava 5 posto kamata na mesec dena orocen depozit. reklamata e takva za da te zbuni. pazi sto se deshava. imas orocen depozit na edna gosina i kamatat ti e negde od 8 do 10 % vo zavisnost od bankata, a voedno imas i oroceni depoziti na emsec dena, e sea kaj ovie vtorive bankirte reklamiraat vizoka kamata od 5 do 6% no niedna banka ne reklamira deka taa kamata e na godisno nivo sto znaci deka tebe kamatata realno ke ti se fati za toj mesec dena 0.4 do 0.6%. sto na mala suma ne se isplati. prashano, provereno. definitivno!!!
   
 12. n/a

  n/a Гостин

  Пари ставени `под перница` значи дека инфлацијата ќе ти ги изеде за година дена барем десет посто.
  Пари орочени во банка значи дека ти нема да добиеш ефективно камата,туку само ќе избегнеш инфлацијата да ти ги изеде.
  Нема да ти дадат ни денар повеќе од тоа што била вредноста на твоите пари.

  Чајре?
  Никој на запад не дава пари под камата веќе во банка.
  Има подобри и поефикасни методи за да оставиш парите да `работат` за тебе. :wink:
   
 13. n/a

  n/a Гостин

  Пресметај си сам по правило 72 (чичко Алберт Ајнштајн го смислил... :back:)
  значи:
  Бројот 72 поделен со каматната стапка или стапката на остварен принос од инвестирањето го дава бројот на годините за кои што ќе се дуплира вашата инвестиција.
  Пример.
  72/5.5%= 13
  72/10%=7.2
  72/12%=6
  72/15% = 4.8
  п.с Го знаат и во банките,по него пресметуваат ама нејќат да ви кажат...
  оти не им е во интерес. :wink:
   
 14. n/a

  n/a Гостин

  И кратко уште и за каматно-каматниот ефект:
  (низ пример,без верглање):
  1.5%
  100. 000
  после десет години
  116.054
  после дваесет години
  134 686

  3.5%
  100. 000
  после десет години
  141 060
  после дваесет години
  198 979

  12%
  100. 000
  после десет години
  310 585
  после дваесет години
  964 629

  15%
  100. 000
  после десет години
  404 556
  после дваесет години
  1.636.654

  20%
  100. 000
  после десет години
  619.173
  после дваесет години
  3.333 760
  :wink:
   
 15. moviemaniac

  moviemaniac

  Член од:
  16 ноември 2007
  Мислења:
  430
  Допаѓања:
  5
  abe vidi i da gi cuvash ne e isplatlivo. ne mozas da gi cuvas. mora da gi potroshish. e sea da stavis pari vo banka mora da imas najmace nekoja suma od 100000-150000 evra pa da dobivas nekoja kamata od 500-700 evra mesecno pa da mozes da ziveesh mnogiu dobro a parite da ti stojat u mesto. i nace da stavis nekoja suma od desetina iljadi evra ne se isplati. znaes kaj nas site se furaat ako imaat pari koklku sto rekov pogore neso biznisi ova ona. nema potreba od zamaranje so biznisi. dovolni ti se 500 evra za mesecen zivot kaj nas. taka da parite ke gi imash fino ke zivees a i ke djabolebarish istovreme :D. ne zboram za dupliranje. toa e alcnost veke. zboram za fin zivot
   

Сподели преку: