Кошаркарска репрезентација на Македонија

Дискусија во форумот 'Кошарка' започната од Христов, 17 јули 2007.

 1. Zarniwoop

  Zarniwoop

  Член од:
  2 септември 2010
  Мислења:
  6.235
  Допаѓања:
  6.613
  Според тебе Пеце нема ли вина за ова ниво на кое сме сега? Озбилно прашувам без заебанции.
   
 2. Waoo

  Waoo

  Член од:
  16 јануари 2014
  Мислења:
  1.655
  Допаѓања:
  1.111
  @Tikvesija
  Јас да не сум крив за тоа? или ти?
  Не бе друже, таму ни е местото.
  Пеце е гробарот на македонската репрезентација, секоја чест :aplauz:
  Мора многу работи треба да се сменат, и пристапот кон "талентите", да не ги пумпаат со нереални амбиции уште на почетокот на нивните кариери, нема потреба од такви притисоци, ако го бива некој ќе си се докаже, свесни сме што се се случува во спортов, па какви таленти пропаѓале, уште од 16 години дете неможеш да го споредуваш како нов Ајверсон , Пипен и тн..
  Жив пример за тоа е Магдевски, стално беше под медиумски притисоци, споредуван со играчи кои што се наведени погоре,а детево сега можеби и ќе си ја заврши кариерата, жално.

  Друго, кој кур фактор се родителите на Ѓуроски да одлучуваат во репката?
  Желба на родителите било да го гледаат како кошаркар, а заради таа пуста желба пати македонската кошарка.
  Како бе може едно уфимално копиле да го форсираш 5 години поради желбата на неговите родители? Па затоа ќе си играте сега со Сан Марино.
  Не дека имаме некој играч, ама па овој наркоманот да го форсираш цели 5 години звучи ептен лудо.

  Уште по страшни варијанти постојат, деца што се надарени за кошарка се принудени да се откажат од дарбата и талентот кој го поседуваат дека уште од мали нозе им е земено местото.. велат : Абе јас сум најдобар у генерација ама го пуштаат тој дебелиот..
  Сум имал прилика да го слушнам ова од мали деца кои стварно ги бидува а ги запоставуваат.
  Зошто никој од медиумчињата не направи некое вакво интервју со некое дете кое што е оштетено? или со неговата фамилија?
  Зошто во ниту еден момент не се случи такво нешто па да се запознае македонската јавност на кое жално ниво е спортот овде уште од старт.

  Во оваа наша вукојебина од држава се заборавени зборовите : СРАМ, МОРАЛ.
  Се додека не профункционираат , ништо не бидува.
  На граѓаните овде се додека им е нормално додека некој уништува и краде, а тие си седат на уво, па дури и подржуваат вакви криминали со глас на избори, така ќе си бидеме.
  Зошто немаше никакви протести против овој Пеце? Иди во Србија така уништи им ја кошарката па ваквата личност ќе ја снајде попара.
  Се додека за овој глуп народ ненормалното му претставува нормално ќе дојде ред и оваа гомнарија од држава што ни остана ќе ја изгубиме.


  Се додека горенаведените критики се актуелни , кошарка никогаш нема да имаме, поздрав.

  RIP Macedonian basketball :pov:
   
  Последно уредено: 20 август 2017
  На Chronysync, Tikvesija, k0k014 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. DimeBratot

  DimeBratot

  Член од:
  4 декември 2014
  Мислења:
  259
  Допаѓања:
  166
  Само сеа би се надополнил,маме и еба на кошарката ќелавиот,и само да знаете сее тргна преку таканаречената иницјатива на МЗТ,за смена на Димевски.
  ТОлку од кошарка,во следниот период ќе играме со банани држави,онака чисто рекреативно..од љубов.
   
 4. kukuzel

  kukuzel

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  994
  Допаѓања:
  1.780
  На Пеце не му е местото на оваа позиција, и тоа ни е јасно на сите уште од првиот ден кога дојде на претседателското место, и од онаа брука која му ја приреди на Џикиќ. Меѓутоа префлањето на најголем дел од кривицата за овој неуспех на него, според мене е грешка. Проблемот е почнат од многу поодамна, а Пеце само го продолжи патот кон амбисот. Еве конкретно за тие работи кои ги навел @Waoo погоре, сите тие работи се започнати многу пред Пеце да дојде, а префрлањето на вината само кај него незаслужено ќе ги амнестира неговите претходници.
  Прв и најголем проблем се младинските школи и репрезентации, па ние преку 10 години не можеме да мрднеме под 10-15 место во Б дивизија. И никој во сите овие години со прст нема помрднато за да го промени тоа. Еден план за привлекување на млади играчи и давање на реална шанса на нив не се презентирал ни од КФМ ни од МЗТ кој како клуб кој добиваше голема финансиска помош од државата носи исто така голем дел од кривицата за оваа состојба. Имаме селектори и тренери во младинските репрезентации кои мислам дека дури не ни зимаат плата за таа работа, нормално дека во такви услови не можеш да ствараш играчи.
  Второ, откажувањата на Антиќ и Самарџиски беа глупава работа. И двајцата можеа да останат во репрезентацијата подолго време и да го спречат овој срам, а они одбраа да докажуваат нешто на личен план. Посебно ова важи за Перо, се испоплука со секој со кој стигна, ај со Пеце, ама јадењето бурек за Врба беше срамота од негова страна, за него лик како Перо не заслужува ни збор да каже, па Врбица индиректно му ја изгради кариерата на него. Димитријевиќ и Николов, посебно првиот, исто така многу погрешија што не се појавија на овие квалификации. Со Дамјан, па и со неколкумина други кои беа повредени ние сеуште имаме репрезентација која сигурно би се пласирала на ЕП, камоли да ги пројде овие квалификации.
  Од оваа ситуација тешко дека ќе се извадиме во блиска иднина, треба допрва да почне да се работи со деца кои сега треба да ги направат првите кошаркарски чекори, па да започнеме да ствараме генерации кои можат да не вратат на првенствата.
   
  На PewDiePie и bakigvg им се допаѓа ова.
 5. Sasa Ilic

  Sasa Ilic

  Член од:
  24 август 2016
  Мислења:
  682
  Допаѓања:
  507
  Шунтраци пеце најмалку дојде да ни ја поправи кошарката, читам по коментари не можел да го смени бројот на странците во лигата?!?!?! Па тогаш зошто му зина задникот да ги зголеми котизациите за бројот на странци? Да финансира во развој на млади таленти или да си лапа пари со онаа курва моника?
   
 6. Tikvesija

  Tikvesija

  Член од:
  13 декември 2014
  Мислења:
  422
  Допаѓања:
  335
  Pero Antic si otide Vo Crvena Zvezda taman. Mozese komotno da ni pomogne za kvalifikaciite sekako i Dimitrijevic koj rastura za Joventut. Zasto mora sekogas da molime igraci da igrat za nas? Trebase site da se pojavat. Ajde sto e Mkf živa katastrofa ali i nasite igraci isto se teski imbecili.
   
  На vlatkobond му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pelisterec

  Pelisterec

  Член од:
  24 јуни 2016
  Мислења:
  475
  Допаѓања:
  295
  http://basketball.mk/теодор-симиќ-е-нба-потенцијал/

  Наместо да го земат во МЗТ или Соколи тие спијат и ќе му го земат пред нос некој од Европа и после ќе кукаме ко ќе не го пуштаат да игра за нашата репрезентација ама тое толку знат нашите "стручњаци" ќе го изгубиме и ова дете како и многу други :)
   
 8. Македонија 1932

  Македонија 1932

  Член од:
  30 мај 2012
  Мислења:
  1.706
  Допаѓања:
  2.366
  Детево незнам од каде толку да се пробило до пред некој месец едвај се движеше, ако сајтов не е на роднина од татко му тогаш (y)
  Инаку копија на мечето ушко е како појава. Дај Боже да го биде како што пишуваат на странава.
   
 9. дЏанго

  дЏанго Gunslinger

  Член од:
  21 август 2010
  Мислења:
  307
  Допаѓања:
  659
  Зошто мислиш дека (барем една од) тие екипи не пробале да го земат?
   
 10. Pelisterec

  Pelisterec

  Член од:
  24 јуни 2016
  Мислења:
  475
  Допаѓања:
  295
  Од Битола сум и незнам шо прат тие во Скопје ама сум сигурен дека ако вложат малце во него или во некое друго дете ќе има иднина македоснката кошарка.Незнам дали пробале и како пробале ама земи бе братче дајму некоја стипеднија од сега дајму тренери околу него да се грижат за кое било дете шо ветува зборам не за ова дете посебно обрниму внимание па ќе видиме дали ќе излези кошаркар или не а не онде ми носат некојси Бејли Мејли Џенсен и се чудат оти после губат од Ѕвезда 40 разлика и оти немаме домашни кошаркари и сме пред испаѓање во Б дивизија. Нив ги спомнав оти тие се добро организирани клубој со поголеми буџети. Дечково е многу рано да се процени дали е НБА потенцијал или не ама вакви деца ко него во МК се 2-3 шо се на 12-13 години високи над 2 метри е на ваквите треба да се обрни внимание а не да играт некој таленти како синму на Стефчо и слични.
   
 11. kukuzel

  kukuzel

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  994
  Допаѓања:
  1.780
  Нигде во текстот не прочитав зошто би бил он НБА потенцијал. Давал 20 поени во македонско првенство. И каков показател е наше првенство? Па она детено Миса што даде 93 коша на еден натпревар со МЗТ се посра во репрезентација во факинг Б-дивизија, не можеше поише од 5-6 коша да даде на првенство. Ништо чудно на таа висина што давал по 20 коша во младински категории, ги имало еден куп такви, само во последниве години Младеновски, Бакоч... со лопата да ги ринеш. А и од Симиќ да излезе асален човек...
  Син му на Стефанов е доста голем талент од таа генерација, заедно со Врбица отидоа во Ефес, претходно настапи за Реал на еден турнир и беше еден од подобри играчи. За тоа дете немам сомнеж дека ќе излезе голем играч, сигурно татко му му има всадено работна етика и професионализам до максимум. Врбица е људина и како спортист и како човек, пандан на Кире Лазаров во кошарката.
   
  На vlatkobond, VardarVoSrceto, Sasa Ilic и уште 4 други им се допаѓа ова.
 12. дЏанго

  дЏанго Gunslinger

  Член од:
  21 август 2010
  Мислења:
  307
  Допаѓања:
  659
  Колку пари толку музика, братче.
   
 13. Pelisterec

  Pelisterec

  Член од:
  24 јуни 2016
  Мислења:
  475
  Допаѓања:
  295
  Шо мислите за престојните два натпревари од претквалификациите? За списокот на репрезентативци? За Хендрикс наместо Теодор? :)
   
 14. stiv_milanezot

  stiv_milanezot

  Член од:
  13 јануари 2015
  Мислења:
  585
  Допаѓања:
  445
  Пораз од Словачка во гости, и победа дома со Швајцарија,мада знаејќи ги нашите инвалиди не би ме чудело пораз и од Швајцарија дома.
   
 15. Sasa Ilic

  Sasa Ilic

  Член од:
  24 август 2016
  Мислења:
  682
  Допаѓања:
  507
  Не дека сум навивач на Куманово, ама зошто не го викал Мачки во ситуација кога на центарските позиции сме дупка?
   

Сподели преку: