Костени

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
печени повеќе сакам, може и варени не се лоши.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
788
Поени од реакции
23
јадам костени поубави ми се варени
 
Член од
6 јули 2009
Мислења
491
Поени од реакции
16
Печени ми се поубави, но и варени вршат работа..
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Луѓе..сите тука јадеме коштани..ама ко ќе дое бадник ко ќе видиш цена 180 денара ти се одјадуе..е сеа...цените моментално се 30 денара за килограм..и ти се исплаќа сеа да купиш па да си ги чуваш до бадник..него..како се одржаваат коштани 2 месеца..пошо тие имаат течнос нешо..знам во песок се пикаат или..чекам совет од вас.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Печени коштани уф уф уф ќефои!
 
?

..........

Гостин
Костени??

Тие се чуваат во песок, а се јадат печени или варени, а и немора да ги чуваш до бадник, изеди ги сега па пред бадник ке си купиш нови :)
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Костени??

Тие се чуваат во песок, а се јадат печени или варени, а и немора да ги чуваш до бадник, изеди ги сега па пред бадник ке си купиш нови :)
Батка изреволтиран сум од цената..зашо да даам за бадник 400 денара за 3 кила костени коа сеа 3 кила за 90 можам да купам..тоа ми е муабетот
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Исто ко патлиџаните им варирацената хаха.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Јас па ко помала ги јадев, после некако ги одјадов што знам... :toe:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Било варени или печени, костените се прекрасен деликатес и носат симболика на празници, ги јадам и доста ги сакам.
 
H

HITCH

Гостин
Многу сакам костени, сеедно дали се печени или варени, само црвчиња да немаат :pos: а на темава: ама домаќин си бил, уште сега ли ќе се спремаш за Божиќ?! :pos: Сеедно која им е цената тогаш, не трупам залихи никогаш :toe: На костени ли бе ќе штедиш?!

Абе, што ти требаше темава?
 
С

сашенко

Гостин
Ептен ги сакам.Ги има на по град доста луѓе што печат и продаваат и колку само убаво мириса кога ке поминеш покрај нив ауууууу.Околу плоштад тука ги има доста и кога имам пари си зимам многу сакам коштани.Печени или варени сеедно само да се коштани..
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Многу сакам костени, сеедно дали се печени или варени, само црвчиња да немаат :pos: а на темава: ама домаќин си бил, уште сега ли ќе се спремаш за Божиќ?! :pos: Сеедно која им е цената тогаш, не трупам залихи никогаш :toe: На костени ли бе ќе штедиш?!

Абе, што ти требаше темава?
Темава ми требаше за да знам како се чуваат костени...а тебе ако ти е сеедно дали се 30 денара или 180 арно..не дека мене ми е пошо моите дома пазарат..општо кажав..а и шо има лошо сеа 4 кила да си земеш да си имаш и за зимоска?
 
H

HITCH

Гостин
Темава ми требаше за да знам како се чуваат костени...а тебе ако ти е сеедно дали се 30 денара или 180 арно..не дека мене ми е пошо моите дома пазарат..општо кажав..а и шо има лошо сеа 4 кила да си земеш да си имаш и за зимоска?
Сеедно како ќе ги чуваш до Божиќ ќе ти фатат црви. Купуваш количински помалку, значи купуваш зрели костени. Оние што ги продаваат во јануар се набрани зелени и додека стигне Божиќ ќе узреат, исто `ко со секое овошје и зеленчук кај нас :toe:
Значи, не земај сега оти поскапо ќе те фати, ем сега ќе ги платиш, ем за Божиќ!
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
И јас обожавам костени, гледам мама од пазаро купила после ке вареме :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom